Grški košarkarji so bili v končnici bolj zbrani kot Slovenci. Foto: Reuters
Zoran Dragić in Kostas Koufos
Zoran Dragić je spet poživil slovensko igro. Dosegel je šest točk zapored in pripravil lep teren, da Slovenija dokončno zlomi Grčijo. Foto: Reuters
Božidar Maljković
Božidar Maljković je bil lahko v 1. polčasu zadovoljen le s predstavo Mirze Begića, v drugem polčasu pa so njegovi varovanci pokazali povsem drugačen obraz. A kaj, ko (podobno kot proti Rusiji) ni bilo pike na i. Foto: Reuters
Nikolaos Zisis in Ilias Zouros
Ko je Nikolaos Zisis zadel trojko, je bilo 15:29, razlika je nato dosegla 15 točk. Foto: Reuters
Goran Dragić
Goran Dragić še išče "nastavitve" pri metih za tri točke. Foto: Reuters
Matjaž Smodiš in Nick Calathes
Matjaž Smodiš je začel v prvi peterki nato pa bil dolgo na klopi. V tretji četrtini je zadel trojko in Slovenija je po dolgem času spet vodila. Foto: Reuters
Mirza Begić malo drugače

Slovenija je z Grčijo že na prejšnjih dveh prvenstvih odigrala razburljivi tekmi. Leta 2007 je šokantno zapravila četrtfinale, pred dvema letoma pa izgubila tekmo za bron. Tudi tokrat je bilo napeto do konca, odločile pa so, tako kot pred štirimi leti, grške trojke v odločilnih trenutkih, medtem ko je Slovenija zgrešila štiri od petih prostih metov. V soboto bo Slovenija igrala proti Makedoniji, v ponedeljek pa proti Finski. Četrtfinale je še povsem dosegljivo, 2. mesto v skupini E pa verjetno ne več.

Prvi strelec Slovenije, ki je za tri metala le 6/25, je bil Jaka Lakovič s 14 točkami. Po delnem izidu 11:0 je Grčija povedla z 29:15, ob uspešnih metih za tri je grška prednost narasla na 15 točk. Slovenija je nato zamenjala obrambo, razigral se je Mirza Begić. Tretja četrtina je bila brezhibna, po trojki Smodiša je Slovenija povedla s 46:44, toda v finišu je Nikos Zisis (z 19 točkami igralec tekme) z dvema trojkama odločil zmagovalca. Morda je prav lovljenje tekmeca vzelo preveč moči za zbrano igro v ključnih trenutkih.

Jaka Lakovič: "V prvem polčasu ni bilo nobene energije, slabo smo igrali v napadu in obrambi, nismo se znašli na njihovo consko postavitev. Grki so dobili zalet in samozavest. Ko smo zamenjali obrambo, je bilo bolje in imeli smo priložnost, da v tesni končnici zmagamo. Toda Grki so bili zbrani, mi pač ne, zadeli so te tri trojke in zmagali."

Prva četrtina (13:18): Boj za vsako točko
Grki so takoj postavili consko obrambo, ki so jo Slovenci dvakrat prebili. Ko je Ožbolt zadel trojko, se je zdelo, da bi končno lahko stekel tudi met z razdalje. Toda Grki so začeli prevzemati pobudo in v šesti minuti po protinapadu prvič povedli (9:10). Niz šestih zaporednih grških točk je prekinil Z. Dragič z atraktivnim zabijanjem. Pod košem je slovenskim centrom težave povzročal Bourousis (6 točk v prvi četrtini). Slovenija je težko dosegala točke, v obrambi pa ni ponovila predstave proti Rusiji.

Druga četrtina (12:19): Pa zakaj za tri?
G. Dragič je drugo četrtino odprl z bliskovitim protinapadom, nikakor pa svoje roke še ni naravnal Lakovič. Tudi Jagodnik je zgrešil izza črte, medtem pa so Grki izigravali slovensko obrambo in se sprehajali pod koš. Po trojki Zisisa (po 10 zgrešenih metih za tri je na tem EP-ju prvič zadel) je že zvonil alarm (15:29). Slovenija se je trmasto držala neuspešnega koncepta in je v prazno metala trojke, Grki pa so nadaljevali svoj niz (Bramos, Calathes) in vodstvo je znašalo že 15 točk.

Takrat je Maljković ukazal consko obrambo in v napadu igro na Begića, ki je s štirimi točkami, uspešnimi obrambami in ujetimi žogami (6 skokov v prvem polčasu) vzpostavil ravnotežje. Lahkih grških košev ni bilo več. Končno je iz igre zadel Lorbek in znižal na 25:35. Po skoraj dveh minutah in pol je Calathes Grčiji priboril novi točki in postavil izid polčasa 25:37. Ob takšnem obupnem metu (trojke: 1/12, prosti meti 6/12) še ni bilo tako kritično ...

Tretja četrtina (21:7): Povsem prerojeni Slovenci
Grki so se spet odločili za cono, Lorbek je uspešno prodrl pod koš. In nato - končno - trojka Lakoviča (v prvem polčasu brez točke) za povsem sprejemljivih 30:37. Lakovič je nato s košem in zadetim prostim metom Slovenijo približal na 33:39, po lepi podaji Begiću in zabijanju je bilo v 25. minuti 37:42. Lakovič je zapravil dva napada, zamenjal ga je G. Dragić. Sledili so trenutki Z. Dragića, ki je izsilil nešportno osebno napako in s šestimi zaporednimi točkami prisilil grškega selektorja v minuto odmora, saj je bilo le še 43:44. Slovensko igro še poživil Matjaž Smodiš in po njegovi trojki je Slovenija vodila s 46:44. To je bilo prvo vodstvo Slovenije po šesti minuti.

Zadnja četrtina (14:25): Zisis-Fotsis-Zisis in igre je konec
Papanikolau je končal petminutni grški post in zadel dve trojki, toda na vsako je imela Slovenija odgovor: najprej je atraktivno zadel Lakovič, nato Lorbek. Grki so spet ušli za štiri točke, ko je srečno zadel povsem nevidni Fotsis. Priključek je s svojo tretjo trojko in 12. točko hitro našel Lakovič. Goran Dragič je s prostima metoma Slovenijo spet popeljal v vodstvo, toda kaj, ko se je spet ustavilo in Slovenija je zapravila štiri od petih prostih metov: Mirza Begić je dve minuti pred koncem zgrešil dva, Goran Dragić dva od treh. Zisis je vmes zadel trojko, nato je z desnega krila "udaril" še Fotsis in vodstvo 58:64 je bilo že dovolj za zmago. Deset sekund pred koncem je z novo trojko Slovenijo dokončno pokopal Zisis.