Tony Parker je v Šiauliaiju osmešil Nemce. Foto: EPA
Dirk Nowitzki
Dirk Nowitzki sicer ni igral slabo, zbral je 20 točk, a so nemški navijači od njega pričakovali bistveno več. Foto: EPA
Ersan Ilyasova
Ersan Ilyasova je bil najučinkovitejši Turek na tekmi z Litvo. Foto: EPA

Na tekmi je bil pod povečalom dvoboj NBA-zvezdnikov Parkerja in Dirka Nowitzkega, ki pa ga je z naskokom dobil organizator igre San Antonio Spursov. Francoz je zbral 32 točk in 6 podaj, Nowitzki pa "le" 20 točk in 6 skokov.

Kaman in Nowitzki silovito začela
Nemci so srečanje začeli silovito, na krilih Chrisa Kamana in Dirka Nowitzkega so že takoj povedli z 11:2, nato pa za hip popustili in nasprotniku dovolili priključek (11:10). Francozi, ki so v prvi četrtini zgrešili vse mete za tri (0/3), so imeli kar nekaj priložnosti, da povedejo, a jih niso izkoristili. V drugo četrtino so krenili z zaostankom štirih točk (12:16).

Francoski preobrat na krilih Parkerja
V drugi četrtini se je razigral Tony Parker, ki je svojo ekipo vseskozi držal v stiku z Nemci, odlično si je ustvarjal prostor za met in pridno polnil nemški koš ter s podajami razigraval svoje soigralce. Minuto pred koncem je s trojko Francijo prvič povedel v vodstvo (27:26), varovanci Vicent Colleta pa so prvi polčas dobili z 29:28. Parker je ob polčasu točkovno dobival dvoboj z MVP-jem lanskega finala Lige NBA, Nowitzkim (15:12).

Nemci potolčeni v zadnjo četrtino
Odlična igra Francozov se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, Parker je bil še vedno nerešljiva uganka za nemško obrambo, skupaj z Joakimom Noahom in Mickaëlom Gelabalejem je ob izidu 41:33 nemškega selektorja Dirka Bauermanna prisilil v minuto odmora. Nemška igra se kljub odmoru ni izboljšala, slabo minuto pred koncem tretje četrtine pa je Bauermann prejel še tehnično napako, kar so Francozi kaznovali in si pred zadnjo četrtino nabrali prednost 18 točk (58:40)!

Francozi mirno do velike zmage
Poti nazaj za Nemce več ni bilo. Sicer so se trudili, a so v napadu storili enostavno preveč napak, pod košem pa sta jih vsakič znova premagala Florent Pietrus in Boris Diaw. Nowitzki je vajeti igre prevzel v svoje roke, a mu ob dobro postavljeni francoski obrambi ni uspelo zasenčiti odličnega Parkerja, ki je uprizoril eno boljših predstav v reprezentančnem dresu. Nemčija je bila premagana.

Preldžićeva napaka prelomila tekmo
Na drugi večerni tekmi je Litva šele v izdihlajih srečanja strla odpor Turkov, ki so zlasti v prvem polčasu na krilih fenomenalnega Ersana Ilyasove igrali izvrstno. V nadaljevanju sta bila nasprotnika vseskozi izenačena, tekma pa se je v korist domače ekipe prelomila v zadnjih štiridesetih sekundah, ko je še tretjič na tekmi žogo izgubil Emir Preldžić, Ömer Onan je storil osebno napako nad Šarunasom Jasikevičiusom, ta pa je z zadetima prostima metoma zapečatil turško usodo in svojo reprezentanco z zmago (68:75) zavihtel na vrh skupine A.