Juan Carlos Navarro je v prvem polčasu Litvi nasul kar 15 točk. Foto: EPA
Nenad Krstić, Dirk Nowitzki
Dirk Nowitzki je takole blokiral met Nenada Krstića, ki pa se je na koncu veselil zmage svoje reprezentance s 75:64. Najkoristnejši igralec finala Lige NBA v prejšnji sezoni je zbral 25 točk. Foto: EPA
Srbski košarkarji
Srbski košarkarji se veselijo uvrstitve v nadaljnje tekmovanje. Foto: EPA
Nicolas Batum
Nicolas Batum je bil znova odličen. Foto: EPA
Dardan Berisha
Dardan Berisha je bil najboljši strelec Poljske, dosegel pa je tudi odločilni koš. Foto: EPA
Zaza Pačulia, Serhij Lisčuk, Vladimer Boisa
Serhij Lisčuk v boju z Zazo Pačulio in Vladimerjem Boiso. Foto: EPA
Pero Antić in Vlado Ilievski
Kapetan Pero Antić je proti Fincem zbral kar 19 skokov. Foto: EPA
Lior Elijahu
Junak uspeha Izraela nad Latvijo Lior Elijahu. Foto: EPA

Litovci, ki bodo morali prvenstvo odigrati brez Marijonasa Petravičiusa (pljučna embolija), niso bili dostojen nasprotnik branilcem naslova Špancem, ki so na krilih izjemnega Juana Carlosa Navarra (22 točk) vodili skoraj vso tekmo in gostiteljem niso dopustili niti najmanjših možnosti za vrnitev. Prvo četrtino, v kateri je Navarro zbral kar 15 točk, so Španci dobili z 31:12, ob polčasu so vodili z 62:36. V nadaljevanju niso več igrali tako zavzeto, domači ekipi so 'dovolili' nekaj lahkih košev, a so jo kljub vsemu držali na varni razdalji. Pod košem so blesteli brata Gasol (skupaj 25 točk in 12 skokov) in Serge Ibaka (15 točk, 9 skokov), v napadu pa je Navarrovo bero točk lepo dopolnil še Rudy Fernandez (8 točk).

Pri Litovcih, ki imajo pod košem velike težave (v zadnjih desetih dneh so ob Petravičiusu izgubili še Dariuša Lavrinoviča, že tako pa na prvenstvu ne igrajo Linas Kleiza, Židrunas Ilgauskas, Jonas Mačiulis in Ramunas Šiškauskas), je bil najučinkovitejši Jonas Valaciunas (13 točk).

Srbi z obrambo ustavili še Nemce
Uspeha so se veselili tudi Srbi, ki sos 75:64 odpravili izbrano vrsto Nemčije. Nemci nikakor niso našli odgovora na odlične napade varovancev Dušana Ivkovića, ki so brez težav prihajali do odprtih metov, medtem ko so Nemci zapravili kar nekaj 'lahkih košev'. Pri Srbih je bil z 18 točkami najbolj raz igran Duško Savanović, na drugi strani pa Dirk Nowitzki, ki je zbral 25 točk, ni imel pomoči svojih soigralcev in trenutno s svojo reprezentanco na lestvici skupine D zaseda tretje mesto.

Batum potrdil zmago Francozov
Italija je ob koncu prvega polčasa po zaslugi razigranega Marca Belinellija, ki je blestel z meti izza črte, prevzela pobudo. Na začetku zadnje četrtine so se Francozi z dvema zaporednima trojkama približali. Rezultat je bil izenačen vse do zadnje minute, Boris Diaw pa je z dvema natančnima prostima metoma povedel Francijo v vodstvo (83:82). Na nasprotni strani je za tri zgrešil Andrea Bargnani, Diaw pa je bil uspešen še pod košem. Za tem je v prodoru zgrešil še Belinelli, zmago Francije pa je s črte prostih metov potrdil Nicolas Batum.

Pri Italiji, ki je dobro ustavila prvega fancoskega zvezdnika Tonyja Parkerja, so bili najboljši trije košarkarji, ki si kruh služijo v Ligi NBA - Bargnani (22 točk), Danilo Gallinari (18) in Belinelli (19). Pri Franciji sta blestela prav tako igralca iz najmočnejše lige na svetu - Diaw je prispeval 21, Batum pa 20 točk.

Pipanova vrsta z velikim skalpom
Veliko presenečenje so pripravili Poljaki, ki so s 84:83 premagali Turčijo. Svetovnim podprvakom po drugem porazu celo grozi izpad. Vrsta slovenskega trenerja Aleša Pipana, ki igra v Litvi brez prvih dveh zvezdnikov Marcina Gortata in Macieja Lampeja, je povedla 46 sekund pred koncem, ko je izza črte zadel obetavni Piotr Pamula (82:81). Enes Kanter je s črte prostih metov Turke vrnil v vodstvo 15 sekund kasneje. Nato je Dardan Berisha, ki je bil z 21 točkami najboljši strelec Poljske, poskrbel za novo vodstvo 12 sekund pred iztekom igralnega časa. S sireno je izza črte za zmago metal Kerem Tunčeri, vendar je bil nenatančen.

Gruzija v 2. polčasu zasenčila Ukrajino
Gruzijci, ki so v soboto izgubili s Slovenijo, so ugnali glavne konkurente za preboj v drugi del EP-ja. Ukrajince so premagali z 69:53. Prvi polčas so Ukrajinci dobili za tri (30:33), v drugem delu pa so Gruzijci nasprotnikom dopustili le 20 točk in drugi polčas dobili kar za 19. Močni ukrajinski centrski liniji je uspelo ustaviti najnevarnejšega košarkarja Gruzije Zazo Pačulio, ki je dosegel šest točk. Bolj razigrana sta bila branilca George Cincadze in Manučar Markoišvili, ki sta dosegla po 14 točk. Tornike Šengelia jih je dodal 12. V vrsti Mika Fratella sta bila s po 11 najboljša Oleksij Pečerov in Stiven Bertt.

Antić za zmago Makedonije zbral kar 19 skokov
Makedonija je s tretjo zmago zapored izpolnila cilj in se uvrstila v drugi del tekmovanja. Vrsta Marina Dokuzovskega je presenetila favorizirane Grke in Hrvate, zdaj pa je bila boljša še od Fincev (72:70), ki so sicer v Litvi pokazali všečno igro in so se povsem dostojno kosali prav z vsemi. Kapetan Pero Antić je štiri minute pred koncem povedel Makedonce v vodstvo z 68:66. Dve minuti kasneje je dva prosta zadel Bo McCalebb, Fince je s trojko približal Sasu Salin (70:69), pet sekund pred iztekom igralnega časa pa je bil Američan v makedonskem dresu znova dvakrat uspešen s črte prostih metov, končni izid pa je z enim zadetim prostim metom postavil Petteri Koponen. Blestel je Antić, ki je dosegel dvojni dvojček (14 točk, 19 skokov).