Cleveland je dobil prvi naslov v Ligi NBA. Po zaostanku z 1:3 v zmagah nič ni kazalo na velik preobrat v finalu. Foto: EPA
LeBron James
LeBron James je tretjič v karieri postal najkoristnejši igralec finala. Na peti in šesti tekmi je prispeval po 41 točk, na odločilnem srečanju pa je dosegel trojni dvojček. Počival je le minuto in 11 sekund. Foto: Reuters
Kyrie Irving
Kyrie Irving je zadel ključno trojko 53 sekund pred koncem. Foto: Reuters
Draymond Green
Draymond Green je v prvem polčasu dosegel 22 točk, zadel je vseh pet metov za tri točke. V drugem polčasu so gostje bolje pazili nanj. Foto: Reuters
Stephen Curry
Stephen Curry je blestel v rednem delu sezone, po poškodbi pa se ni vrnil v pravo formo v končnici. V finalni seriji je bil izjemen le na četrti tekmi. Foto: Reuters

Najkoristnejši igralec finala LeBron James se je pred dvema letoma vrnil v Cleveland z enim samim ciljem. Po dveh šampionskih prstanih z Miamijem je želel postaviti piko na i izjemni karieri v rodnem Ohiu. Uspelo mu je na neverjeten način. Cavaliersi so postali prva ekipa, ki se je vrnila po zaostanku z 1:3 v zmagah v finalni seriji Lige NBA. Od leta 1978 nobena ekipa ni dobila sedme tekme finala na gostovanju.

Irving zadel izjemno trojko
Na prvih šestih tekmah finala je bila razlika vedno dvomestna. Na odločilni tekmi sta se ekipi kar 20-krat izmenjali v vodstvu. Minuto pred koncem je bil izid izenačen (89:89), potem ko obe moštvi tri minute in pol nista dosegli niti točke. V nervozni končnici je odgovornost prevzel Kyrie Irving, ki je 53 sekund pred koncem zadel izjemno trojko z leve strani prek iztegnjene roke Stephena Curryja. MVP rednega dela sezone je skušal odgovoriti, a je zgrešil iz težkega položaja, naslov pa je potrdil James s prostim metom 10 sekund pred koncem.
Trojni dvojček LeBrona v slogu Westa in Worthyja
James je s trojnim dvojčkom (27 točk, 11 skokov in 11 podaj) zasluženo postal najoristnejši igralec finala. Le Jerry West leta 1969 in James Worthy (oba Los Angeles Lakers) leta 1988 sta predtem dosegla trojni dvojček na sedmi tekmi finala. Irving, ki je bil v lanskem finalu (Golden State je zmagal s 4:2) poškodovan, je dodal 26 točk. Cleveland je slabo metal izza črte (6/25), a je unovčil premoč v skoku (48:39).
Green vsega ni zmogel sam
Warriorsi, ki so postavili rekord rednega dela sezone s 73 zmagami, so doživeli popoln kolaps, saj so imeli vse v svojih rokah. Vodili so s 3:1 v zmagah in imeli dve tekmi v Oracle Areni. Na domačem parketu so izgubili v rednem delu le dvakrat, prav toliko porazov pa so doživeli tudi v finalu. Zadeli so 15 trojk iz 41 poskusov, v zadnjih štirih minutah in 39 sekundah pa niso dosegli niti točke!
Curry in Thompson odpovedala
Edini razigrani igralec je bil Draymond Green, ki je prispeval 32 točk (6/8 za tri), 15 skokov in 9 podaj. Curry (17 točk, 4/14 za tri) in Klay Thompson (14 točk, 2/10 za tri) sta odpovedala in razočaranje po zadnjem pisku sirene je bilo veliko.

Cleveland se veseli po suši, dolgi več kot pol stoletja
Vse od 27. decembra 1964 je Cleveland čakal na naslov v profesionalnih ameriških športih. Takrat so Brownsi zmagali v Ligi NFL.
Nervozen in izenačen uvod
Trener Steve Kerr je malce presenetljivo v začetno peterko uvrstil centra Festusa Ezelija, ki pa je zgrešil uvodna dva meta. Harrison Barnes in Green sta s trojkama poskrbela za prvo navdušenje v Oracle Areni (8:4). Gostitelji so v uvodni četrtini zadeli pet trojk, a se jim ni uspelo odlepiti, ker je Cleveland prevladoval pod obročema (skoki 8:16) in velikokrat zadel tudi v drugi akciji. Po uvodnih 12 minutah so imeli gostje točko naskoka (22:23).
22 točk Greena do odmora
Soigralci so hitro začutili, da ima Green svoj večer. V drugi četrtini je zadel tri trojke zapored, a si Warriorsi niso priigrali večje prednosti. James in Irving sta bolj prodirala v raketo, gostje so do odmora zadeli le eno trojko v 14 poskusih. Green je do polčasa nasul kar 22 točk (5/5 za tri), po trojki Leandra Barbose si je Golden State priigral najvišjo prednost v prvem polčasu (47:40). Taka je bila tudi razlika ob odmoru (49:42).
Irving blestel v tretji četrtini
Klay Thompson je na začetku drugega polčasa nanizal pet točk zapored in Golden State si je priigral najvišjo prednost na tekmi (54:46). J. R. Smith je odgovoril z dvema trojkama v zelo pomembnem trenutku. Cavaliersi so dobili zalet in z delnim izidom 0:11 so prevzeli pobudo (59:65), razigral se je Irving, ki je nanizal 12 točk v tretjem delu igre. Po treh minutah brez dosežene točke so Bojevniki bolje končali tretjo četrtino in s trojkama Barnesa in Greena ujeli priključek (75:76).
Cavaliersi bolj zbrani v končnici
Sredi zadnje četrtine so gostitelji z delnim izidom 7:0 prevzeli vodstvo (87:83). Kerr je v igro poslal Ezelija, ki je naredil prekršek nad Jamesom pri metu za tri točke. LeBron je zadel vse tri proste mete in v naslednjem napadu še trojko. Klay Thompson je poravnal izid (89:89) štiri minute in pol pred koncem.
Obe ekipi sta bili preveč nervozni v napadu, napake so si sledile. Golden State je preveč stavil na mete z razdalje, Curry je dvakrat zgrešil, tudi Iguodala in Green nista bila natančna. Tyronn Lue je vse stavil na Jamesa in Irvinga in imel je prav. 53 sekund pred koncem je Irving zadel trojko z leve strani (89:92). Curry je skušal s težkega položaja izenačiti, a ni bil natančen. James je ujel žogo in po prekršku Greena padel na tla ob poskusu zabijanja. Pobral se je in zadel en prosti met (89:93). Po minuti odmora Golden State ni več prišel do odprtega meta, Curry in Marreese Speigts sta zgrešila in veliko slavje Clevelanda se je začelo.
James: Ta naslov mi vsekakor največ pomeni
"Zavedam se, kaj vse so preživeli navijači v Clevelandu. V ameriškem nogometu in bejzbolu so ekipe na neverjeten način izgubljale ključne tekme. Tudi s Clevelandom smo bili v finalu leta 2007 in lani, a smo ostali praznih rok. Vrnil sem se z razlogom, vse se je sestavilo v popoln mozaik. Ta naslov mi vsekakor največ pomeni," je čustveno razlagal MVP finala.
V sredo bo največja zabava v zgodovini mesta
"Ko smo izgubili četrto tekmo doma, smo spremenili taktiko. Zavedali smo se, da moramo v Oakland na peto tekmo, potem pa domov in lepše bi bilo, če bi igrali še eno tekmo v Clevelandu. Uspelo nam je izenačiti na 3:3, na sedmi pa je vse mogoče. Malokrat se igra sedma tekma finala, dvakrat sem jo odigral in dobil obe. To je poseben občutek. Mnogi so dvomili o nas na tem finalu, a so se zmotili. Komaj čakam na parado v sredo v Clevelandu. To bo največja zabava v zgodovini mesta," je bil nasmejan James.
Curry: Grenak priokus bo ostal prek poletja
"Ta poraz resnično boli. Upam, da bomo imeli še veliko priložnosti, da zaigramo v finalu. Za take tekme se živi. Nisem naredil dovolj za zmago naše ekipe. Prevečkrat sem metal v neizdelanih položajih. V odločilnih trenutkih nismo bili zbrani. Grenak priokus bo ostal prek poletja," je bil potrt Curry.
Zanimivo dogajanje v Ligi NBA še ni končano. V noči s četrtka na petek bo na sporedu nabor igralcev.

Finale, sedma tekma:
Golden State - CLEVELAND 3:4
89:93 (22:23, 27:19, 27:33, 13:18)
19.596; Green 32 (11/15 iz igre, 6/8 za tri), 15 skokov in 9 podaj, Curry 17 (6/19 iz igre, 4/14 za tri), K. Thompson 14 (6/17 iz igre, 2/10 za tri), Barnes 10, Livingston 8, Iguodala 4, Barbosa 3, Varejao 1; James 27 (9/24 iz igre, 1/5 za tri), 11 skokov in 11 podaj, Irving 26 (10/23 iz igre, 2/5 za tri), Smith 12, Love in T. Thompson po 9, Shumpert 6, Jefferson in Williams po 2.

Met iz igre:
32/83; 33/82
Met za tri točke: 15/41; 6/25
Prosti meti: 10/13; 21/25
Skoki: 39; 48
Podaje: 22; 17

Stanje v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.

Vsi izidi in MVP-ji finalnih serij v zadnjih 20 letih:
1995-96: Chicago Bulls - Seattle Supersonics 4:2, MVP: Michael Jordan, Chicago
1996-97: Chicago Bulls - Utah Jazz 4:2, MVP: Michael Jordan, Chicago
1997-98: Chicago Bulls - Utah Jazz 4:2, MVP: Michael Jordan, Chicago
1998-99: San Antonio Spurs - New York Knicks 4:1, MVP: Tim Duncan, San Antonio
1999-00: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers 4:2, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01: Los Angeles Lakers - Philadelphia 76ers 4:1, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02: Los Angeles Lakers - New Jersey Nets 4:0, MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03: San Antonio Spurs - New Jersey Nets 4:2, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04: Detroit Pistons - Los Angeles Lakers 4:1, MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05: San Antonio Spurs - Detroit Pistons 4:3, MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06: Miami Heat - Dallas Mavericks 4:2, MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07: San Antonio Spurs - Cleveland Cavaliers 4:0, MVP: Tony Parker, San Antonio
2013-14: San Antonio Spurs - Miami Heat 4:1; MVP: Kawhi Leonard, San Antonio
2014-15: Golden State Warriors - Cleveland Cavaliers 4:2; MVP: Andre Iguodala, Golden State
2015-16: Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 4:3; MVP: LeBron James, Cleveland