Brez moči proti Luisu Scolaju je bil tudi Anderson Varejao, ki sicer velja za dobrega obrambnega igralca. Foto: Reuters
Marcelinho Huertas
Marcelinho Huertas je bil najbolj razigran pri Braziliji. Dosegel je 32 točk. Foto: Reuters
Luis Scola
Luis Scola je bil v ključnih trenutkih izjemno zbran in razpoložen. Foto: Reuters
Leandro Barbosa
Leandro Barbosa je bil zelo razpoložen, a je v enem ključnih napadov izgubil žogo. Foto: Reuters
Djanljan Ji
Litovci so odlično zaustavili najnevarnejšega košarkarja Kitajske in enega najboljših posameznikov prvenstva Djanljana Jija. Foto: Reuters
Scola strl brazilske sosede

Najboljši strelec prvenstva je znova dokazal, da je v življenjski formi. Dosegel je 37 točk, zadeval je z vseh položajev, v ključnih trenutkih pa je dosegel pomembne koše, ki so prinesli Argentincem prestižno zmago nad večnim tekmecem.
V vrsti Rubna Magnana, ki ni uspel najti recepta za zmago proti svoji domovini, katero je pred šestimi leti popeljal do olimpijskega zlata, je bil izjemno razpoložen organizator igre Marcelinho Huertas, ki je v statistiko vpisal 32 točk.
Začetek za košarkarske sladokusce
Južnoameriška košarkarska velikana sta v prvi četrtini prikazala izjemno igro v napadu. Pri Argentini je blestel Scola, ki je dosegel prvih sedem točk svoje izbrane vrste na tekmi. Nato se mu je pridružil še Carlos Delfino. Branilec je zadel dve trojki zapored za vodstvo Argentine v 6. minuti z 19:15. Pod obročem je s Scolajem odlično sodeloval Fabricio Oberto. Brazilija je v prvih desetih minutah spomnila na izjemno predstavo proti ZDA. S hitro igro so držali stik z nasprotnikom. Razigrana je bila branilska naveza Marcelinho - Alex Garcia - Leandro Barbosa, zadnji je zadel dve trojki. Skupaj so jih Brazilci v prvi četrtini tri, Argentinci pa kar pet.
Scola - Delfino proti Huertasu in Barbosi
Argentina je vseskozi v drugi četrtini imela pobudo, a so na odmor z manjšo prednostjo odšli Brazilci. Prav v zadnji minuti je Marcelinho zadel trojko od table, nad njim je bila storjena še osebna napaka. Organizator igre Caje Laboral je z natančnim prostim metom izid poravnal na 46. V naslednjem napadu je realiziral nova dva prosta meta za izid ob polčasu 46:48. Marcelinho je bil tudi najboljši strelec prvega polčasa. Dosegel je 18 točk, Barbosa jih je dodal 13, na drugi strani jih je Scola prispeval 15, Delfino pa 11.
Scola odgovoril na pobudo Brazilcev
Brazilci so začeli drugi polčas s 5:0. Varovanci Magnana so povedli že s sedmimi točkami razlike, a sta Delfino s trojko in Oberto s prostim metom izid poravnala. Brazilci so prevzeli pobudo, a je izjemni Scola zmogel držati korak. Krilni center Houstona je s 25. točko - uspešen je bil s črte prostih metov - v 39. minuti znova rezultat poravnal. Nato je zadel Marcelinho, končni rezultat po treh četrtinah pa je z lepim prodorom postavil Delfino.
Scola vodil "gavče" do zmage
Juan Gutierrez
je izza črte v 34. minuti zadel za 77:74. Scola, ki je v zadnji četrtini dosegel 12 točk, je držal manjšo prednost. Marcelinho je zadel trojko za 85:82, za tem pa je Marcelo Machado z dvema prostima metoma Brazilijo priključil na vsega točko zaostanka. V zadnji minuti je najprej Scola z izjemnim metom prek roke Andersona Varejaa povišal na +3, nato je na nasportni strani žogo izgubil Barbosa, Delfino pa je za tem zadel dva prosta meta. Sledila je "nora" trojka Marcelinha, ki je zadel z zadržkom iz dvokoraka mimo Scolaja. Argentinski krilni center je malenkost manj kot dve sekundi pred koncem kronal zmago in svojo fenomenalno predstavo z dvema prostima metoma.
Kleiza preprečil presenečenje
Kitajska je Litvi, ki tako ostaja neporažena na svetovnem prvenstvu, nudila dostojen odpor. V prvi četrtini so bili Kitajci celo boljši, nato so vajeti igre prevzeli Litovci, ki so v tretji četrtini napravili ključni delni izid (11:0) in v zadnjih desetih mintuah prek odličnega Linasa Kleize, ki je 30 točkam dodal še 9 skokov, zadržali prednost. Varovanci Kestutisa Kemzure so prevladovali v skoku, saj so ujeli kar 50 odbitih žog, azijski podprvaki pa le 30.
Uvodne minute v znamenju Azijcev
Kitajci so odlično začeli in po košu Džidži Vanga, prvega košarkarja iz najštevilčnejšega naroda na svetu, ki se je preizkusil v Ligi NBA, je moral Kemzura že vzeti minuto odmora (3:7). Litvi tudi posredovanje selektorja ni pomagalo in Sun Jue je razliko povišal na 10 (5:15). Kemzura je na parket poslal Tomasa Delininkaitisa, ki je nekoliko prerodil napad in razliko so njegovi varovanci do konca četrtine le znižali. Prav ob izteku prvih desetih minut je izza črte za 17:22 zadel Vej Lju.
Litva prevzela pobudo
Še v 13. minuti je Sun Jue priigral Kitajski prednost z 9 točkami, že tri minute pozneje pa so po košu Robertasa Javtokasa Litovci drugič na tekmi povedli. Baltsko moštvo je vajeti igre prevzelo predvsem po zaslugi razigranih Kleize in Mantasa Kalnietisa, ki sta v prvem polčasu skupaj dosegla 24 točk.
Kleiza in 11:0 ključa do uspeha
Kitajcem je takoj po odmoru uspelo izenačiti. Na priključek Kitajske so Litovci odgovorili s serijo 11:0, ki jo je s košem zaključil Martynas Pocius in Litva je povedla z 59:48. Do konca četrtine so vodstvo proti nerazpoloženim Kitajcem povišali še za dve (64:51).
Kemzura je po manjši Kitajski seriji šest minut pred koncem vzel minuto odmora. Delni izid 9:0 je nato zaključil Vej Lju s trojko (66:60). Litva je v Kleizi našla protiutež na kitajske napade in dve minuti pozneje je bila razlika znova zvišana na +9 (71:62). Litovcem je visoko vodstvo po zaslugi krilnega košarkarja, ki se letos vrača v Ligo NBA, uspelo zadržati.