ZDA so s pol moči opravile z Mehiko. Bradati James Harden (danes je svetovni dan brade) je vseh svojih 12 točk dosegel v prvem polčasu. Foto: EPA
Ante Tomić in Boris Diaw
Ante Tomić (17 točk) je bil za Bojanom Bogdanovićem (27 točk) najboljši hrvaški strelec. Foto: EPA

Najboljši strelec ZDA je bil Stephan Curry z 20 točkami, zadel je šest trojk od trinajstih ameriških. Mehičani (Gustavo Ayon: 25 točk) so se v prvem polčasu kar dobro upirali in zaostajali z 42:27. V drugem delu so prvi favoriti prvenstva, ki bodo v četrtfinalu igrali s Slovenijo (z 71:61 je premagala Dominikansko republiko), povedli za več kot 30 točk in z nekaj privlačnimi akcijami vendarle prebudili 13 tisoč gledalcev v dvorani Sant Jordi. Skok je bil precej uravnotežen (45:42).

27 točk Bogdanovića premalo za zmago
Za Američani so si četrtfinale zagotovili Francozi, ki so z 69:64 premagali Hrvaško. Ta je na krilih Bojana Bogdanovića (9 točk v prvi četrtini, skupaj 27) odlično začela in po desetih minutah vodila s 15:7. Evropski prvaki so nato vzpostavili ravnotežje in po zabijanju Nicolasa Batuma (s 14 točkami prvi francoski strelec) v tretji četrtini povedli s 46:30. Hrvaška se je vrnila in v 28. minuti zaostanek znižala na šest točk, toda Thomas Heurtel je odgovoril s trojko.

Hrvaška ni zmogla preobrata
Zdelo se je, da je Hrvaška, ki je imela ob Bogdanoviću le še enega razpoloženega igralca (Tomića), odpisana, a je Bogdanović zadel dva meta za tri točke, tako da je bilo na začetku zadnje minute pri 66:64 spet vse odprto. Francozi naslednjega napada niso izkoristili, hrvaška usoda pa je bila v Bogdanovićevih rokah. Ni šel v prodor, ampak je 22 sekund pred koncem iz težkega položaja spet poskušal s trojko, vendar tokrat neuspešno.

Senegal brez možnosti
Francija se bo v sredo v četrtfinalu pomerila s Španijo, ki ni imela težav s Senegalom (89:56). Za dve točki je metala 75-odstotno (27/36). Prav na koncu tekme je bila razlika najvišja. Najboljši strelec Pau Gasol je dosegel 17 točk. V prvi četrtini so Afričani še držali korak (23:17), ob polčasu je bilo 41:28, že sredi tretje četrtine pa je po trojki Marca Gasola prednost narasla na več kot 20 točk (53:31) in vseh dvomov o zmagovalcu je bilo konec.