Manchester City je osvojil že osmi naslov angleškega prvaka v zadnjih 12 letih (2012, 2014, 2018, 2019, 2021–23). Foto: AP

City je z 91 točkami četrtič zapored osvojil naslov prvaka, kar se je zgodilo sploh prvič v vsej zgodovini med angleško elito. Predtem so bili po trikrat zapored najboljši Huddersfield Town (1924–26), Arsenal (1933-35), Liverpool (1982–84) in dvakrat Manchester United (1999–2001 in 2007–09).

Varovanci Pepa Guardiole so se morali pošteno potruditi za zmago v torek na preloženi tekmi proti Tottenhamu, ko je imel Heung-Min Son izjemno priložnost za izenačenje na 1:1, a je slabo končal akcijo. Erling Haaland je nato zadel za 2:0 in popeljal City na vrh lestvice.

Phil Foden je z dvema zadetkoma v uvodnih 18 minutah kronal imenitno sezono. Foto: EPA

Foden poskrbel za udaren start
Živce navijačev na stadionu Etihad, ki so v zadnjem krogu pravo dramo doživeli leta 2012 in 2022, je pomiril Phil Foden že v 2. minuti. Bernardo Silva ga je lepo zaposlil na robu kazenskega prostora, Foden pa je z izjemnim strelom z levo nogo poslal žogo pod prečko.

Gostom ni uspelo zadihati, napadi so se vrstili. V 18. minuti je Jeremy Doku z leve strani po lepem preigravanju podal v sredino kazenskega prostora, kjer je Foden z levico preusmeril žogo v mrežo.

Mojstrovina Kudusa za znižanje
West Ham se je otresel pritiska po pol ure igre. Tri minute pred odmorom je Mohammed Kudus po podaji iz kota sprejel žogo v kazenskem prostoru. S hrbtom je bil usmerjen proti vratom, a je s škarjicami velemojstrsko znižal na 2:1.

Rodri razblinil vse dvome
Po uri igre so sinjemodri potrpežljivo kombinirali okoli kazenskega prostora. Bernardo Silva je na robu kazenskega prostora našel Rodrija. Junak lanskega finala Lige prvakov je z natančnim strelom po tleh poslal žogo tik ob vratnici v mrežo. Vratar West Hama Alphonse Areola je bil malce prekratek.

West Ham je igral zavzeto do konca. Tomaš Souček je zatresel mrežo v 88. minuti, a se je hitro nasmejal, saj se je zavedal, da je igral z roko.

Kai Havertz je zagotovil zmago Arsenalu, ki pa ni zadostovala za naslov. Foto: EPA

Havertz zagotovil zmago topničarjem v 89. minuti
Arsenal je pred zadnjim krogom upal na čudežni razplet. Zmaga nad Evertonom z 2:1 na koncu ni bila dovolj. Everton je povedel v 40. minuti. Idrissa Gueye je izvedel prosti strel, Declan Rice pa je spremenil smer žogi, ki je prelisičila Davida Rayo v vratih gostiteljev. Tri minute zatem je izenačil Takehiro Tomijasu z natančnim strelom s 14 metrov.

Drugi polčas je minil v znamenju prevlade topničarjev, ki so nato zmago dosegli v 89. minuti, ko je zadel Kai Havertz.

"Invincibles" še vedno čakajo na naslednike
Pri topničarjih je manjkal poškodovani Bukayo Saka. Arsenal je odigral zelo dobro sezono, usoden pa je bil poraz proti Aston Villi na domačem stadionu 14. aprila (0:2). Pred 20 leti so Thierry Henry in soigralci osvojili naslov brez poraza. "Invincibles" (nepremagljivi) se je poimenovala ekipa, ki je spisala zgodovino Premier lige. Od takrat čakajo topničarji na naslov, ki se jim vztrajno izmika.

Jürgen Klopp je imel govor na Anfieldu, kjer je pustil neizbrisen pečat. Foto: EPA

Klopp se je poslovil z zmago
Liverpool je premagal Wolverhampton z 2:0. Rdeči iz mesta Beatlov so se na domačem Anfieldu v sijajnem vzdušju poslovili od dolgoletnega in uspešnega trenerja Jürgena Kloppa.

Aston Villa je zadnjo tekmo visoko izgubila proti Crystal Palaceu z 0:5, a si je že pred zadnjim krogom zagotovila četrto mesto in nastop v Ligi prvakov prihodnjo sezono.

Tottenham v Evropski ligi, Chelsea v Konferenčni ligi
V boju za evropske vozovnice je Tottenham ostal na petem mestu in bo prihodnjo sezono igral v Evropski ligi, Chelsea pa je ostal na šestem mestu in ga čaka igranje v Konferenčni ligi. Tottenham je bil v gosteh s 3:0 boljši od že zdavnaj odpisanega Sheffield Uniteda, medtem ko je Chelsea z 2:1 premagal Bournemouth.

Vsi igralci in klubski delavci so se zbrali pred tribuno Kop, kjer so se navijači poslovili od Kloppa. Foto: EPA

Brez mest v evropskih tekmovanjih v prihodnji sezoni sta ostala Newcastle in Manchester United, ki sta končala pod pričakovanji na sedmem oziroma osmem mestu. Newcastle je s 3:1 slavil pri Brentfordu, Manchester United pa je v gosteh premagal Brighton z 2:0.

Luton, Burnley in Sheffield United se selijo v Championship
V boju za obstanek je bilo vse odločeno že pred zadnjim krogom, saj je bila razlika v golih precej na strani Nottingham Foresta. Ta je v gosteh za nameček premagal Burnley z 2:1 in si še matematično zagotovil obstanek v ligi. Luton je doma izgubil z 2:4 proti Fulhamu. V drugo ligo se seli Luton ob že prej izpadlih Burnleyju in Sheffield Unitedu.