Veselje Murinih igralcev po zgodnjem vodstvu proti Kopru, ki so ga na koncu ugnali z golom v 80. minuti. Foto: www.alesfevzer.com

Na vrhu ima Olimpija osem točk prednosti pred drugim Celjem, medtem ko je Koper obtičal na tretjem mestu, potem ko je na odprti tekmi izgubil v Murski Soboti.

Na Fazaneriji je Mura proti Kopru povedla že v 3. minuti, ko je Martin Šroler s predložkom z desne strani zaposlil Daricka Kobieja Morrisa. 27-letni ameriški Hrvat je najprej žogo sprejel z glavo, nato pa jo iz obrata in škarjicami poslal v gostujočo mrežo. Izjemen gol, prvi v dresu Mure in Prvi ligi ter komaj drugi v članski konkurenci za Morrisa.

Dve zapravljeni enajstmetrovki

V 18. minuti so Sobočani prišli do najstrožje kazni, saj je koprski branilec Maj Mittendorfer igral z roko v lastnem kazenskem prostoru. K beli točki je pristopil Luka Bobičanec, a je njegov strel po tleh ubranil Adnan Golubović.

V 25. minuti so napadi Kopra skoraj obrodili sadove: s hitrimi podajami so gostje izigrali domačo obrambo, do zaključnega strela je prišel Jašaragić, ki je premagal Obradovića, a zatresel le prečko. Isti igralec je drugič zatresel okvir vrat v 42. minuti. Tik pred odmorom je Šroler sprožil z roba 16-m prostora, a žoga je zletela tik mimo leve vratnice.

Že v drugi minuti nadaljevanja je Koper izenačil. Rezervist Šušnjara, ki je vstopil med odmorom, je na desni strani v ogenj poslal Vešnarja-Tičića, ki je s predložkom našel svojega napadalca. Bede Osuji je v padcu zabil za 1:1. Samo nekaj minut zatem se je tretjič tresel okvir Murinih vrat, tokrat je vratnico zadel Kotnik.

Po uri igre je prvi strelec Prve lige Kopru priigral enajstmetrovko. Odgovornost izvajanja 11-m je prevzel sam Andrej Kotnik, ki pa je na razmočeni zelenici poslal žogo visoko čez vrata Obradovića.

Balažic z glavo zagotovil Muri zmago nad Koprom

Prvi gol veterana Balažica za matični klub

Odločitev je padla v 80. minuti po kotu Mure. Z leve strani je podal Bobičanec, sredi kazenskega prostora Kopra pa je bil v skoku najvišji osrednji branilec Gregor Balažic. Prvi članski gol 34-letnika v dresu Mure, pri kateri je začel svojo nogometno pot, poleti pa se je po dolgih 16 letih vrnil v matični klub. V končnici so bili čarno-bejli bližje tretjemu golu kot kanarčki izenačenju, a je Tio Cipot stresel vratnico.

Jan Repas kot strelec in Rok Kronaveter kot podajalec sta poskrbela za zmago Maribora na stadionu ŽAK v Ljubljani. Foto: EPA

Obračun devetega in osmega kluba v Šiški je bil drugi derbi začelja lestvice v 9. krogu. Po 20 minutah pobude je Maribor nevarno zagrozil, najprej je vratar Brava Lubej Fink ubranil močan poskus Repasa, zatem pa je strel Sikoška zadel stičišče vratnice in prečke. Zatem so se gostitelji prebudili in čez pet minut je Trdin pripravil nevaren položaj, ki pa ga Kramarić ni izkoristil. V 40. minuti je Bravo izpeljal šolski protinapad, a zaključni strel Maružina je zletel čez vrata Mariborčanov.

Mariborski branilec Luka Uskoković je uspešno krotil ljubljanskega napadalca Luko Štora. Foto: www.alesfevzer.com

Kronaveter iz kota, Repas pa v gol

V nadaljevanju je naprej zagrozil Bravo prek Trdina, ki je atraktivno poskusil s peto, a v 54. minuti je Maribor povedel. Kot z desne strani je izvedel Rok Kronaveter, ki pa ni podal v osrčje kazenskega prostora, temveč na njegov rob, s katerega je natančno meril Jan Repas.

Do konca tekme so vijoličasti ohranjali pobudo, a niso znali podvojiti vodstva, medtem ko je največjo priložnost Brava za izenačenje zapravil rezervist Kurtović, ki je kot Maružin iz idealnega položaja streljal močno, a previsoko.

Več poskusov sicer nenatančnega Brava

Ob koncu tekme je imel Bravo sicer več poskusov strelov (13:10), a je bil Maribor natančnejši s streli v okvir vrat (3:2), kombinacija iz 54. minute pa je gostom prinesla prepotrebno zmago za zaključek sicer za vijoličaste neuspešne prve četrtine.

Maribor je s tretjo zmago vsaj začasno skočil na 5. mesto in se prvič v sezoni 2022/23 otresel dna Prve lige. Po prvi četrtini sezone 2022/23 bo na dnu prvenstvene razpredelnice sicer Tabor Sežana, ki je v soboto doma izgubil z Gorico (1:3).

Jan Repas odločil v Spodnji Šiški

Celjski (Ikwue)mesi zrežiral prvi poraz Olimpije

Vrhunec 9. kroga Prve lige je bilo srečanje med Celjem in Olimpijo, kjer so gledalci videli kar sedem golov in sploh prvi poraz Olimpije, ki sicer vseeno ostaja na vrhu lestvice. Ljubljančani so po osmih zaporednih zmagah ob polčasu vodili z 2:0, a nato se je začel šov 21-letnega Nigerijca Charlesa Ikwuemesija, ki je poskrbel za slavje s 4:3 in skok Celjanov na drugo mesto.

PRVA LIGA TELEMACH, 9. krog

BRAVO – MARIBOR 0:1 (0:0)
800; Repas 54.

Bravo: Lubej Fink; Jakšić, Križan, Milić, Kavčič; Kurtović, Trdin; Kramarić, Simon, Maružin (57./Flakus Bosilj); Štor (63/Svetlin).

Maribor: Bergsen; Karić, Mitrović, Uskoković, Sikošek (71/Guerrico); Repas, Laušić (46./Brnić), Antolin (46./Božić), Tolić (77./Vidaković), Kronaveter (86./Žinić); Baturina.

Sodnik: Mihael Antić (Koper)

MURA – KOPER 2:1 (1:0)
1500; Morris 3., Balažic 80.; Osuji 47.

Golubović (Koper) je v 18. ubranil 11-m Bobičancu (Mura); Kotnik (Koper) je v 60. minuti zapravil 11-m.

Mura: Obradović; K. Cipot, Balažic, Morris; Beganović, T. Cipot, Lorbek (70./Šimkus), Šroler (61./Shabanhaxhaj), Kous (78./Kuzmič); Daku, Bobičanac.

Koper: Golubović; Kambić, Novoselec, Mittendrofer, Šimčak; Tičić, Correia, Jašaragić (72./Krajinović); Kotnik (79./Benedičič), Osuji, Šipovec (46./Šušnjara).

Sodnik: Brane Obrenović (Ljubljana).