Xherdan Shaqiri je bil junak Švice. Foto: Reuters
Zlatan Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović je dvakrat zatresel črnogorsko mrežo. Foto: Reuters
David Silva
David Silva je zadel za izjemno pomembno zmago evropskih prvakov Špancev. Foto: Reuters
Avstrijci presenetili Ruse v Moskvi
Shaqiri odločil v Vilni
Černych popeljal Litvo v vodstvo
Drmić hitro izenačil

Švica, ki jo je vrsta Srečka Katanca premagala v Mariboru, je naslednji slovenski nasprotnik. Tekma bo 5. septembra. Slovenci so ugnali tudi Litvo v gosteh (0:2), v Ljubljani pa se bodo z njo pomerili oktobra. Litvo je na lestvici skupine prehitela Estonija, ki je z dvema goloma Sergeja Zenjova ugnala San Marino in ima zdaj dve točki manj kot Slovenija.

V prvem polčasu so Švicarji hitro zagospodarili na terenu in narekovali ritem, a najlepšo priložnost so imeli na umetni travi v Vilni gostitelji. V 18. minuti je po napaki branilca Johana Djourouja, ki je nespametno izgubil žogo, Vykintas Slivka stekel sam proti Yannu Sommerju. Litovski vezist, ki je v pretekli sezoni igral za Gorico, je skušal švicarskega vratarja premagati med nogama, a je Sommer pravočasno posredoval. Omeniti velja tri švicarske priložnosti. Granit Xhaka je dvakrat meril z razdalje. Enkrat je sprožil prek vratu, enkrat pa je bil Emilijus Zubas na mestu, kot je bil tudi po strelu po tleh Ricarda Rodrigueza.

Vodstvo Litve trajalo le pet minut
Tudi v drugem polčasu je imela Švica pobudo, prvo lepo priložnost pa si je priigrala po desetih minutah, ko je Tomas Mikuckis nespretno žogo izbijal, nato pa je prišla do Josipa Drmića, ki je takoj poskusil, vendar se je z obrambo izkazal Zubas. Devet minut pozneje pa so Litovci šokirali goste. Z desne je predložek v kazenski prostor poslal Egidijus Vaitkunas. Fiodor Černych se je lepo obrnil in iz igre vrgel Djourouja, potem pa žogo poslal za Sommerjev hrbet.

Vsega pet minut so Švicarji potrebovali za izenačenje. Xhaka je z dolgo žogo na desni strani našel Xherdana Shaqirija, ki je poslal natančen predložek pred vrata. Skok je dobil rezervist Blerim Džemaili, Drmić pa je žogo potisnil v mrežo. 15 minut pred koncem je vodstvo Švice preprečil Zubas, ki je žogo po zvitem poskusu Džemailija poslal prek prečke. Za tem je iz neposredne bližine Shaqiri meril prek vrat. Nato je žogo poslal za hrbet Zubasa, vendar je bil zadetek zaradi prepovedanega položaja upravičeno razveljavljen. V 84. minuti pa je nogometaš Interja odločil tekmo. Breel Embolo, ki je tik predtem vstopil v igro, je lepo za hrbet litovske obrambe v prostor podal Shaqiriju, ta pa je z desne žogo poslal v daljši vratarjev kot.

Avstrija slavila v Moskvi
Velik korak k uvrstitvi v Francijo so napravili Avstrijci, ki so slavili v Moskvi (0:1). Edini zadetek je dosegel Marc Janko in Avstrija, ki blesti v teh kvalifikacijah, tudi po šestih tekmah ostaja brez poraza, le enkrat pa je remizirala. Avstrija ima zdaj štiri točke več od drugih Švedov in kar osem od tretjih Rusov. Švedska je s 3:1 odpravila Črno goro, dvakrat je mrežo zatresel Zlatan Ibrahimović.