Mark Sanchez je številne strokovnjake letos nekoliko razočaral, saj so pričakovali večji napredek v njegovi igri. A Sanchez najbolje igra, ko je najbolj potrebno, kar velja tudi za Bena Roethlisbergerja, s katerim se bo pomeril v finalu Konference AFC. Sanchez je star šele 24 let, a je že izenačil rekord števila gostujočih zmag v končnicah! Po štirikrat so zmagali še Len Dawson, Roger Staubach, Jake Delhomme in Joe Flacco. Foto: Reuters
Jerricho Cotchery
Ena ključnih Sanchezovih potez je prišla le nekaj trenutkov po znižanju izida na 14:11, ko je našel Jerricha Cotcheryja, temu pa je uspel izjemno dolg tek. Foto: Reuters
Rex Ryan
Rex Ryan je pred tekmo pretil: 'To je osebno! Hočem zmagati!' Na koncu mu je domači strateg Bill Belichick lahko le čestital. Foto: EPA
Tom Brady
Tom Brady je sicer zbral skoraj 300 jardov, a prebudil se je prepozno - vrgel je eno prestreženo podajo in utrpel kar pet 'sackov'. Foto: EPA
Jay Cutler
Jay Cutler je obrambo Seattla paral tako po zraku kot po tleh, kar je spominjali na igro Michaela Vicka in Aarona Rodgersa. Zdaj bo imel priložnost, da ravno z Rodgersom obračuna za mesto na Super Bowlu. Foto: EPA
Greg Olsen
V prvem polčasu, v katerem je snežilo, je bil izjemno viden Greg Olsen, ki je v tem delu delu igre napolnil vso svojo statistiko (tri ujete podaje za 113 jardov in en zadetek). Foto: EPA
Matt Hasselbeck
Matt Hasselbeck je odigral povsem spodobno tekmo. A v prvem polčasu so njegovi soigralci izpustili nekaj zelo lahkih podaj. Ko je sneženje prenehalo (in obramba Chicaga nekoliko popustila) so bolje zaigrali tudi njegovi lovilci. Foto: EPA

Patrioti so bili v rednem delu sezone najuspešnejša ekipa (razmerje zmag in porazov 14-2), na svojem stadionu pa so ob koncu sezone Jetse povsem pomendrali (45:3). Lisjak na klopi zelenih Rex Ryan je v sebi značilnem slogu bitko začel že teden dni pred dvobojem, ko je s številnimi izjavami motiviral svoje varovance in izzival prve nosilce Konference AFC.

Welker za kazen tekmo začel na klopi
New England je prijel za vabo in se spustil v nepotrebne boje, ki so bili tako napihnjeni, da so nekateri mediji celo pisali o besedni vojni (besedna igra - "word war III"). Najbolj se je pustil sprovocirati sicer mirni Wes Welker, ki ni varčeval z besedami na račun Ryanove žene, zato ga trener Bill Belichick za kazen ni uvrstil v prvo postavo.

Brady končal niz, a napaka ni bila kaznovana
Domači podajalec Tom Brady je redni del sezone končal z rekordno serijo 335 podaj brez prestrežene podaje. Niz se je končal že v prvem domačem napadu, ko je njegovo podajo prestregel David Harris in oddrvel v nasprotno smer. Za Patse napaka ni bila usodna, saj je Alge Crumpler 12 jardov pred končno cono Harrisa podrl, v nadaljevanju akcije pa je Nick Folk s 30 jardov zgrešil prosti strel. Gostitelji so v prvem polčasu spravili le še en dober napad, to je bil njihov naslednji, ko so hitro prekorakali pred nasprotno cono, Brady je s sedmih jardov lepo našel Crumplerja, ki pa je žogo izpustil. Patsi so se morali zadovoljiti s tremi točkami, ki pa so bile njihove edine v tem delu tekme.

Sanchez dvakrat podal za vodstvo s 14:3
Nadaljevanje prvega polčasa je povsem minil v znamenju obrambe Jetsov, ki je povsem odrezala domači napad. Na drugi strani je Mark Sanchez v drugi četrtini podal za dva zadetka - prvo podajo je ujel LaDainian Tomlinson, drugo pa vsega 33 sekund pred koncem polčasa Braylon Edwards, tako so šli gostje na odmor z lepim vodstvom (14:3).

Cotchery ujel podajo, dolgo 58 jardov
V drugem polčasu je domači napad počasi le oživel, a vse se je zgodilo prepozno. Po dveh predajah na obeh straneh so Patsi tik ob koncu tretje četrtine prek Crumplerja (in akcije za dve dodatni točki) znižali na 14:11, a v slabih dveh minutah so takoj prejeli zadetek, ko je sedem jardov dolgo podajo ujel Santonio Holmes. Ključna akcija se je zgodila pred tem, ko je Sanchez s podajo Jerrichu Cotcheryju pridobil kar 58 jardov.

"On-side kicka" nista uspela
Gostitelji so dobili žogo, a nato pokurili skoraj osem minut, a vse le za novo predajo žoge. Ob koncu tekme sta jim sicer uspela dva hitra zadeta, a ob predaji žoge so dvakrat neuspešno izvajali "on-side kick".

Pot na Super Bowl vodi mimo Pittsburgha
Patsi so bili nekoč sinonim za zmage na domačem terenu, zdaj pa so še drugo leto zapored končnico končali s porazom pred svojimi gledalci. "Nihče ni verjel v nas, a najbolj pomembno je bilo, da smo sami verjeli, da lahko zmagamo," je bil presrečen Ryan, ki je še dodal: "Smo stari dobri Jetsi, spet bomo igrali v finalu konference, edina razlika je v tem, da tokrat nameravamo zmagati." Jetsi so pod njegovim vodstvom v zadnjih dveh letih v končnici vselej igrali v gosteh, kjer pa imajo izjemno razmerje zmag (4-1). Lani jim je pot na Super Bowl preprečil Indianapolis, letos se morajo za potovanje na tekmo leta, ki bo 6. februarja v Dallasu, ustaviti še v Pittsburghu.

Seattle se je prebudil, ko je bilo že vsega konec
Med zadnjo četverico je še Chicago, ki je brez večjih težav izločil Seattle s 35:24. Tekma je bila praktično odločena že po prvem polčasu, ki so ga gostitelji dobili z 21:0, razlika pa je pred začetkom zadnje četrtine narasla že na 25 točk (28:3). V zadnji četrtini je domača obramba nekoliko zaspala, kar je izkoristil podajalec Matt Hasselbeck, ki je v vsega desetih minutah podal za tri zadetke in končni izid le lepotno popravil.

Cutler ponovil dosežek Otta Grahama
Pred tekmo je bilo veliko vprašanj, kako se bo na svoji prvi tekmi v končnicah znašel domači QB Jay Cutler, ki je ognjeni krst dočakal pri 27 letih (nikoli ni igral niti v končnicah študentske lige). A Cutler je bil kos nalogi, v mrazu in občasnem snegu je s kliničnimi podajami paral obrambo Seahawksov. Pogled na njegovo končno statistiko razkriva, da je postal šele drugi podajalec v zgodovini Lige NFL, ki je na eni tekmi v končnici podal za dva zadetka, še dva pa je sam pritekel po tleh. To je v letih 1954 in 1955 uspelo le še Ottu Grahamu.

Prihaja poslastica Chicago - Green Bay
"Opravili smo s Seattlom, zdaj pa prihaja prava poslastica. Nič ni slajšega in bolj pomembnega kot gostiti finale konference, na naše igrišče pa prihaja Green Bay," je navdušeno pripovedoval trener Bearsov Lovie Smith. Rivalstvo med Chicagom in Green Bayjem sodi med najbolj eminentna v Ligi NFL. Zgodovina njunih dvobojev je stara natanko 80 let, v tem času je bilo odigranih kar 181 tekem, a zanimivo le ena v končnici (leta 1941 je Chicago zmagal s 33:14). Kluba imata skupaj kar 21 naslovov prvaka (4 v eri Super Bowlov).