Dragan Gajić je bil z 12 zadetki najboljši strelec Slovenije, osem jih je dosegel s 7-metrovke. Foto: EPA
Gorazd Škof
Gorazd Škof je zbral 10 obramb. Foto: EPA
Rokometaši so se uvrstili na SP

Po prvem polčasu je bilo 8:13. Varovanci Borisa Deniča so vseskozi vodili, le na koncu so Portugalci dvakrat izenačili (25:25, 26:26). Na prvem srečanju prejšnjo soboto v Ljubljani je Slovenija zmagala z 31:26.
Slovenci so si zagotovili prvi nastop na svetovnem prvenstvu po letu 2007. Na zadnjih dveh so manjkali, potem ko so jim pot tja preprečili Slovaki oziroma Madžari.

Slovenija bo šestič sodelovala na SP-ju. Prvič je nastopila na Islandiji leta 1995, nato pa še v Franciji leta 2001, na Portugalskem leta 2003, v Tuniziji leta 2005 in v Nemčiji leta 2007.

Slovenska izbrana vrsta je odlično odprla dvoboj. Z agresivno in gibljivo obrambo je povsem onemogočila Portugalsko, v napadu pa prikazala raznovrstno igro. Z dvema goloma Dragana Gajića (na koncu je dosegel 12 zadetkov, 8 s 7-metrovke) ter po enega Jureta Dolenca in Uroša Zormana si je po pičlih štirih minutah priigrala tri gole prednosti (1:4). Gostitelji so resda hitro znižali izid, a si je Slovenija v 11. minuti znova priigrala prednost treh golov (3:6), v 17. minuti pa je narasla na 5:10.

Svoje dodal tudi Škof
Deničevi izbranci so lepo prednost držali vse do konca polčasa (8:13). Predvsem po zaslugi vratarja Gorazda Škofa, ki je vseskozi odpravljal pomanjkljivosti svojih soigralcev v obrambi. Med 18. in 23. minuto je ustavil dve 100-odstotni priložnosti Portugalcev in Carlosu Carneiru ubranil tudi sedemmetrovko. Ob koncu tekme je bilo v njegovi statistiki zapisanih 10 ubranjenih strelov.

V uvodnih desetih minutah drugega polčasa sta obe ekipi prikazali slabo in raztrgano predstavo, v teh okoliščinah pa so se bolje znašli gostitelji, ki so se v 43. minuti približali na dva gola zaostanka (16:18). A Slovencev ni zajela panika, večji del drugega dela so gostitelje držali na varni razdalji dveh do petih golov. V zadnjih minutah so nekoliko popustili, a jim domači rokometaši vseeno niso ukradli zmage. Končni izid je postavil Sebastian Skube.

Kvalifikacije za SP

Povratna tekma:
PORTUGALSKA - SLOVENIJA 26:27 (8:13) 26:31

Portugalska: Duarte 5, Carneiro (1), Tavares, Andrade in Rocha (1) po 4, Costa 2, Davyes, Malgahaes in Ferraz 1.

Slovenija: Gajić 12 (8), Skube 4, Zorman 3, Bezjak in Dolenec 2, Miklavčič, M. Žvižej, L. Žvižej in Gaber po 1.

POLJSKA - LITVA 24:17

V odebeljenem tisku so izidi prvih tekem. Na SP so iz Evrope že uvrščene Španija, Francija, Danska, Srbija in Hrvaška.