Uroš Zorman je imel precej težav pri organizaciji napada. Foto: EPA
Luka Žvižej je eden redkih reprezentantov, ki si zasluži pohvale. Foto: MMC RTV SLO
Daniel Valo
Daniel Valo (desno) je navdušil s silovitimi streli od daleč. Foto: EPA
Slovenci na Slovaško brez prednosti

Požunovi varovanci so igrali slabo, tehnične napake so se kar vrstile, vprašljiva je bila tudi motivacija, tako da morajo biti z izidom zadovoljni. Na drugi strani je sijajna slovaška zunanja linija Peter Kukučka-Daniel Valo-František Šulc kot za stavo rešetala domačo obrambo. Trojica je skupaj zabila kar 24 golov.

Slovaki od 24:26 do 28:26
Slovaška je že v prvem polčasu (15:16) vodila s tremi zadetki (12:15). Ko je Renato Vugrinec v 35. minuti zadel za 18:17, je bilo pričakovati, da bodo Slovenci le strli odpor gostov. To pričakovanje je bilo še večje ob golu Uroša Zormana za 26:24. Toda žilavi in izjemno motivirani Slovaki so odgovorili z delnim izidom 4:0 (26:28). Požun je bil prisiljen vzeti minuto odmora, po kateri so "modri" izenačili izid (28:28).

Žvižej poskrbel za izenačenje
Sledila je dramatična končnica, v kateri je po zapravljenem "zicerju" Gorana Kozomare Valo pol minute pred koncem povedel Slovake v vodstvo s 33:32. Blamažo je nato preprečil Luka Žvižej, ki je v zadnjih sekundah izkoristil sedemmetrovko - izsilil jo je Boštjan Kavaš.

Miro Požun, selektor Slovenije: "Žal mi je, da smo razočarali naše številne gledalce, ki so pričakovali visoko zmago proti vendarle zelo kakovostnim Slovakom. Mojim fantom ne morem ničesar očitati, igrali in borili so se po najboljših močeh, a dejstvo je, da so bili zelo nerazpoloženi. Predvsem v obrambi, ki je bila daleč od pričakovane ravni, v napadu pa smo storili preveč napak."

Zoltan Heister, selektor Slovaške: "Dosegli smo ugoden izid, a zavedamo se, da nas na povratni tekmi čaka še bolj zahtevna naloga. Slovenija je ekipa, ki odlično igra tudi v gosteh, kar je že velikokrat dokazala."

Izključitve: 12 min; 10 min

Povratna tekma bo čez teden dni (14. junija) v Levicah. Svetovno prvenstvo bo januarja 2009 na Hrvaškem.