Blaž Janc je odlično prestal ognjeni krst v reprezentanci, saj je bil s šestimi goli prvi strelec tekme:
Blaž Janc je odlično prestal ognjeni krst v reprezentanci, saj je bil s šestimi goli prvi strelec tekme: "Čestitke celotni ekipi in fenomenalnemu občinstvu, ki se je zbralo v dvorani Zlatorog in nas poneslo do lepe zmage. Čeprav smo zmagali z razliko šestih zadetkov, se zavedamo, da nas na Norveškem čaka še ena težka tekma. S tako razliko lahko zmagajo tudi Norvežani na domačem parketu, a mi jim tega ne bomo dovolili, saj bomo ostali maksimalno zbrani in motivirani. Verjamem v napredovanje na SP 2017!" Foto: www.alesfevzer.com
Blaž Blagotinšek
202 cm visoki krožni napadalec Blaž Blagotinšek se je v prvem polčasu dobro boril na črti in dosegel tri zadetke. Foto: www.alesfevzer.com
Nik Henigman
20-letni in 199 cm visoki Nik Henigman iz Ribnice je ob debiju pokazal, da je iz pravega testa. Foto: www.alesfevzer.com

Pred tekmo sem fantom dejal, da od njih ne zahtevam preveč, zgolj to, da vsakih 10 minut dobimo z enim golom razlike več, da bi na koncu zmagali za šest. Tako je bilo tudi videti. Nisem zadovoljen z osredotočenostjo pri izvajanju sedemmetrovk, saj smo jih zgrešili kar pet, kar je preveč za tako tekmo. Kljub vsemu, odigrati tako dobro, moško obrambo in zadržati tako dobro reprezentanco, kot je Norveška, na 18 golih ter zmagati s šestimi zadetki razlike, je zelo dobro. Zavedamo se, da nas v Stavangerju čaka izjemno težka tekma in da nismo naredili niti 30 odstotkov tega, kar se od nas pričakuje, to je uvrstitev na svetovno prvenstvo 2017. Upam, da bomo znova odigrali čvrsto, dobro in resno. Na Norveško ne gremo branit rezultata, temveč bomo igrali na zmago. Samo tako lahko Slovenija računa na preboj na turnir v Franciji.

Selektor Slovenije Veselin Vujović
Slovenija

Čeprav niso igrali (lažje) poškodovana Uroš Zorman in Vid Kavtičnik ter Gašper Marguč so imeli varovanci Veselina Vujovića večino tekme v Zlatorogu vajeti igre v svojih rokah. V trdem obračunu so Norvežane, četrte z zadnjega evropskega prvenstva, zlomili v drugem polčasu.

Še posebej velja pohvaliti debitanta Blaža Janca, ki je bil s šestimi goli celo prvi strelec tekme, in Nika Henigmana, ki je dosegel tri zadetke, prvega le nekaj sekund po tem, ko je stopil na parket. Zmaga Slovenije bi bila lahko še višja, saj so zapravili kar pet od desetih sedemmetrovk.

Povratna tekma bo v sredo ob 19.00 v Stavangerju.

Le dva zadetka v prvih desetih minutah
Začetek tekme je postregel z raztrgano igro na obeh straneh, kar priča o tem, da sta ekipi na koncu sezone iztrošeni. Prvi zadetek je tako šele v 7. minuti s sedemmetrovke dosegel Jure Dolenec, ki pa je malo pozneje zapravil najstrožjo kazen. So pa Slovenci izsilili še drugo izključitev najpomembnejšega igralca Norveške Sanderja Sagosena. Slovenska obramba 3-2-1 je dobro delovala, tako da so Norvežani svoj prvi zadetek dosegli šele v 10. minuti ob igralcu več za 1:1. Tudi v nadaljevanju je bilo srečanje precej nervozno, raztrgano, tako da je semafor v 15. minuti kazal "le" 3:3.

Ob polčasu +2 za Slovence
Obe ekipi sta se kar mučili v napadu, Norvežani pa so v 19. minuti po protinapadu Kristiana Björnsena povedli s 6:5, malo pozneje pa je Miha Zarabec poravnal izid. V 26. minuti sta Marko Bezjak in Dolenec Zlatorog dvignila na noge z izjemno akcijo za 8:7. V končnici polčasa je izjemno dobro odigral Blaž Blagotinšek, ki je z dvema zaporednima goloma poskrbel za 10:8, kar je bil tudi izid polčasa.

Izjemna debija Henigmana in Janca
Drugi del je sijajno odprl debitant Janc, ki je v protinapadu zabil za 11:8, malo pozneje pa uspešno izvedel še sedemmetrovko za 12:9. V 34. minuti je Vujović na igrišče poslal še drugega debitanta Nika Henigmana, ki se je dvignil v zrak že po nekaj sekundah in zabil izjemen gol od daleč. Malo pozneje pa še enega za 14:12. 20-letni Ribničan je igral kot prekaljen maček. Po sedemmetrovki Deana Bombača je Slovenija v 41. minuti ušla na 15:12, Janc pa je poskrbel za +4 (16:12). Po še eni bombi Henigmana za 17:13 (43.), je norveški selektor Christian Berge vzel minuto odmora.

Ob koncu Slovenci še dodali nekaj plina
Slovenija je v 48. minuti prvič povedla s petimi goli prednosti (20:15), potem ko je Dolenec zaključil lepo akcijo. Norveška se je približala na 21:18, a sta nato Bombač in Zarabec odgovorila z zadetkoma za +5 (23:18) pet minut pred koncem. Malo pozneje je Zarabec zapravil sedemmetrovko za +6, kar pa je "popravil" Janc v naslednjem napadu za 24:18 v 57. minuti. To je bil ob uspešnih obrambah na obeh straneh tudi izid tekme, ki Slovencem daje lepe možnosti za preboj na svetovno prvenstvo, januarja 2017 v Franciji.

Miha Zarabec: "Najprej bi se zahvalil občinstvu, ki nas je prišlo spodbujat v takem številu. Oni so nam pomagali do zmage. Upam, da bo prednost zadoščala, ampak na Norveško moramo po zmago. Če se bomo šli branit, se lahko kaj zalomi. Dokazali smo, da lahko igramo z njimi, da kljub napakam imamo rezerve, ki jih moramo uveljaviti. Verjamem, da smo boljša ekipa."

Jure Dolenec: "Prednost je lepa, je na ravni, ki smo si jo zastavili. Pokazali smo dobro tekmo. Boljši smo bili, na žalost zgrešili številne sedemmetrovke in 100-odstotne priložnosti. Če ne, bi bila prednost še višja. Moramo biti zadovoljni. Še enkrat na glavo na Norveškem in skušati moramo zmagati, da ne bomo ogrozili prednosti."

Dean Bombač: "To danes ni bilo to, kar je Slovenija zmožna. Napad je bil zelo slab. Na koncu se nam je odprlo. Rezerv je še ogromno. Treba je ponoviti igro iz drugega polčasa in bomo zmagali."

KVALIFIKACIJE ZA SP - FRANCIJA 2017

PRVA TEKMA

SLOVENIJA - NORVEŠKA 24:18 (10:8)

Slovenija: Blagotinšek 3, Henigman 3, Janc 6 (1), Dolenec 3 (1), Škof, Cingesar 1, Skube 1, Poteko, Miklavčič, Gaber, Bezjak 2, Razgor, Zarabec 2 (1), Bombač 3 (2), Mlakar, Lesjak.

Norveška: Barthold, Sagosen 2, Kristensen, Hykkerud 2, Myrhol 2, Överby, Erevik, Rambo, Tönnesen 2 (1), Joendal, Björnsen 5, Sörheim, O'Sullivan 2, Johannessen 1, Bergerud, Hansen 2.

Sedemmetrovke: 5/10; 1/1

Izključitve: 10 min; 14 min

POVRATNA TEKMA

Sreda, 15. junija, ob 19.00 (Stavanger):
NORVEŠKA - SLOVENIJA

Na svetovno prvenstvo, ki bo med 11. in 29. januarjem 2017 v Franciji, se uvrsti zmagovalec dvoboja.