Tina Maze je bila v Sočiju edina smučarka v obeh konkurencah, ki bi presegla mejo 300 točk, če bi tekme štele tudi za svetovni pokal. Foto: Reuters
Mazejeva v drugi vožnji veliko izgubila

Športni SOS preverja tudi, koliko točk bi smučarji osvojili na olimpijskih igrah, če bi te štele tudi za točke svetovnega pokala.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki. Preverite tudi vsa vprašanja, ki so do zdaj že dobila odgovor.

243. Zanima me uspešnost najboljših smučarjev in smučark na zadnjih olimpijskih igrah, če bi njihove nastope ocenjevali po sistemu svetovnega pokala, torej določeno število točk za določeno mesto. Zanimiva bi bila tudi primerjava s siceršnjim trenutnim skupnim številom točk v svetovnem pokalu.

Boris Horvat

V enem od prejšnjih odgovorov smo že poročali, da je Tini Maze uspel najbolj popoln nastop v zgodovini olimpijskih iger (glede na zaostanke do zmagovalke), Črnjanka pa je najboljša tudi v statistiki, ki jo je predlagal bralec Boris.

Kar 81 smučark se je v vsaj eni od petih disciplin uvrstilo v prvo 30-erico (ki na tekmah svetovnega pokala prejme točke). Tina Maze bi za dve zmagi, četrto, peto in osmo mesto prejela 327 točk, s čimer bi bila najboljša med vsemi. Sledi pregled prve deseterice.

36.9.Marie Michele Gagnon29

Opomba: V prvem stolpcu je vrstni red uspešnosti na olimpijskih igrah, v drugem stolpcu pa je uvrstitev smučark v svetovnem pokalu pred igrami v Sočiju. Med najboljšimi manjka le Tina Weirather, ki je bila takrat druga v svetovnem pokalu, a v Rusiji zaradi poškodbe ni nastopala in je že končala sezono.

Sledi še pregled najbolj uspešnih alpskih smučarjev.

36.5.Felix Neureuther32

Tudi v moški tabeli manjka en smučar iz elitne deseterice svetovnega pokala - to je Hannes Reichelt, Avstrijec je bil pred igrami v Sočiju šesti v skupnem seštevku svetovnega pokala, a je zaradi poškodbe prav tako že končal sezono.

V primerjavi s svetovnim pokalom je daleč največji napredek prikazal Ondrej Bank. Čeh je v svetovnem pokalu zbral le 29 točk, v Rusiji pa je nanizal 5., 7., 9. in 20. mesto.

244. Tini Maze na prvem veleslalomu v Areju ni uspelo ubraniti vodstva. Kolikokrat ji je to uspelo na tekmah svetovnega pokala? Zanima me tudi po disciplinah.
Tomaž Hudomalj

Tina Maze je do zdaj v svetovnem pokalu na tekmah, ki so bile sestavljene z dveh voženj, vodila 16-krat, deset vodstev pa je nato pretopila v zmago. Dobila je sedem od 10 veleslalomov, enega od štirih slalomov ter obe superkombinaciji. V spodnji tabeli so vse podrobnosti, v zadnjem stolpcu pa so uvrstitve, ki jih je na koncu na vseh omenjenih tekmah osvojila.