Žan Košir se je na vseh svojih treh olimpijskih nastopih uvrstil med najboljših šest. Foto: EPA/MMC RTV SLO/Mitja Lisjak
Tržič slavil svojega junaka Žana Koširja
Vrnitev Žana Koširja domov
Zgodba o srebru deskarja Koširja
Žan Košir osvojil osmo slovensko medaljo v Sočiju

Na portalu Športni SOS enkrat mesečno gostimo slovenske športnike, ki postavijo svoje vprašanje iz športa, športne zgodovine in statistike. Tokrat smo povabili deskarja Žana Koširja, ki je v Sočiju osvojil dve olimpijski medalji. S tem pa je povezano tudi njegovo vprašanje.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki. Preverite tudi vsa vprašanja, ki so do zdaj že dobila odgovor.

255. Kdo izmed slovenskih olimpijcev je glede na število nastopov najuspešnejši (tako na zimskih kot poletnih igrah)? Zanima me tako po odstotku medalj kot po povprečnih uvrstitvah.

Žan Košir

V analizi sem zaobjel le tiste slovenske športnike, ki so do zdaj osvojili vsaj eno olimpijsko medaljo.

Naš gost je na olimpijskih igrah do zdaj zbral tri nastope, osvojil pa je dve medalji. Z izkupičkom 66,67-odstotne uspešnosti si deli četrto mesto.

45.Teja Gregorin1715,88

Opomba: V tretjem stolpcu je število olimpijskih nastopov, v četrti število medalj, v zadnji pa odstotek osvojenih medalj. Upoštevani so športniki, ki so tekmovali tako posamično in hkrati kot del ekipe (npr. smučarji skakalci, telovadci in atleti), ne pa tisti, ki so v dresu Jugoslavije nastopali le v ekipnih športih (nogomet, košarka in rokomet).

Kaj pa uvrstitve? Košir je na olimpijskih igrah v Vancouvru paralelni veleslalom končal na šestem mestu, iz Sočija pa se je vrnil s srebrom in bronom. Njegova povprečna uvrstitev tako znaša 3,67 ((6+3+2)/3).