Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Slovenija na SP-ju 2006

Slovenski košarkarji so skupaj s strokovnim štabom označili uvrstitev v osmino finala svetovnega prvenstva 2006 za uspeh, marsikdo pa se z njimi ni strinjal. Tudi novinarji, zaradi katerih sta reprezentanca in vodstvo zveze še med prvenstvom uveljavili "silenzio stampa". Končni kupiček so bili dve zmagi in trije porazi v skupinskem delu ter izpad v osmini finala proti Turčiji.

19. avgust 2006, 1. krog
SLOVENIJA - SENEGAL
96:79 (32:15, 16:22, 31:19, 17:23)
Nachbar 17, Bečirovič 16, Udrih 14, Ožbolt 11, Jurak 10, Brezec 9; Aw 18.

Razplet tekme je bil jasen že po prvi četrtini, ki so jo igralci v belem dobili gladko z 32:15. Razlika je do konca polčasa sicer enkrat padla pod deset, a so Slovenci stvari hitro postavili na svoje mesto. Varovanci Aleša Pipana so v nadaljevanju igrali le toliko, kolikor je bilo potrebno.

20. avgust 2006, 2. krog
SLOVENIJA - ITALIJA
76:80 (22:14, 21:22, 13:23, 20:21)
Nesterovič 17, Lakovič 14, Bečirovič 9, Brezec in Nacbar po 8; Belinelli 26.

Prvi poraz na prvenstvu, Italijani so v najbolj neprijetnem trenutku prekinili niz porazov s Slovenci, glavni krivec je bil Marco Belinelli. Zadel je kar 26 točk. V prvem polčasu je kazalo na gladko zmago naših, saj so v 12. minuti vodili že z 28:14. Po seriji nekaterih menjav so se Italijani približali na 35:33. Po zaslugi osmih točk Primoža Brezca je bilo ob polčasu spet znosnejše (43:36). V drugem polčasu se je pri Italijanih ob Belinelliju v končnici razigral še Soragna (7).

22. avgust 2006, 3. krog
SLOVENIJA - ZDA
95:114 (27:30, 22:36, 21:25, 25:23)
Bečirovič 18, Brezec in Nacbar po 15, Lakovič in Nesterovič po 14; Wade 20.

Napočil je tudi ta dan. Slovenci so se prvič po osamosvojitvi udarili z zvezdniško ameriško zasedbo. Smetano na vrhu torte so predstavljali LeBron James, Dwyane Wade in Carmelo Anthony. Upanje na ugoden izid je živelo le v uvodnih desetih minutah, ki so jih Američani dobili s 30:27, Pipanovi varovanci pa so že vodili z 21:16. Druga četrtina je bila popolnoma v znamenju ZDA. Ob trdi obrambi so Slovenci do polčasa izgubili 16 (!) žog, ki so jih Američani predvsem iz protinapadov pretvarjali v lahke koše. Prednost je ob polčasu narasla na 66:49.

23. avgust 2006, 4. krog
SLOVENIJA - PORTORIKO
90:82 (27:17, 25:16, 15:22, 23:27)
Lakovič 24, Udrih 16, Brezec 14, Nesterovič 12; Arroyo 21.

Najboljša igra na prvenstvu in zanesljiva zmaga nad neposrednim tekmecem. Že po prvi četrtini je bilo veliko jasno, ob polčasu pa sploh. Slovenci so vodili kar za 19 točk. Blestel je Jaka Lakovič s šestimi trojkami, tudi tisto minuto in 40 sekund pred koncem, ki je pokopala zadnje upe Portoričanov.

24. avgust 2006, 5. krog

SLOVENIJA - KITAJSKA
77:78 (22:17, 24:21,13:19, 18:21)
Bečirovič 20, Slokar 15, Brezec 14, Nesterovič 11; Ming 36.

Šok za slovenske košarkarje je bila zadnje tekma rednega dela, ki so jo Kitajci dobili s trojko v zadnji sekundi. Slovence je kljub že tretjemu porazu ob le dveh zmaga v osmino finala popeljala tesna zmaga Italije nad Portorikom (73:72). Jao Ming nam je nasul 36 točk, toda pokopal nas je Šipeng Vang, ki je zdivjal v napad in iz težkega položaja dosegel svoje edine točke na tekmi. Šest sekund pred koncem je Slovenijo proti azijskim prvakom v vodstvo popeljal Uroš Slokar.

26. avgust 2006, osmina finala
SLOVENIJA - TURČIJA
84:90 (19:20, 17:24, 24:16, 24:30)
Udrih 18, Nachbar in Nesterovič po 14, Bečirovič 13, Brezec 11; Erdogan 24.

Potem ko so varovanci selektorja Aleša Pipana ob polčasu zaostajali za osem točk, so v nasprotju s prejšnjimi tekmami v drugem delu dvignili raven igre in pred odločilnimi minutami izenačili. Slovenci so po delnem nizu 7:0 povedli s 74:71, a je nato sledila turška kanonada izza črte 6,25. Če je na prvo bombo Engina Atsürja z enako mero odgovoril Beno Udrih, pa Slovenija naslednjih štirih ni znala ustavititi niti z osebnimi napakami, čeprav še ni bila v bonusu.

Turki so nato tekmo zaradi natančnega izvajanja prostih metov mirno pripeljali do konca. Razočaranje v slovenskem taboru je bilo precejšnje, ostra so bila tudi nekatera novinarska peresa.