Prizor iz leta 2008 - Nadal je po uri in 48 minutah odločno zmagal. Nadal lahko danes izenači rekord šest naslovov Björna Borga. Foto: EPA
Roger Federer
A Federer se ni vdal in leto pozneje v roke le dobil pokal štirih mušketirjev in dokončal karierni grand slam. Foto: EPA
Rafael Nadal
Zanimivost - Nadal je petkrat osvojil pariško krono, a nikoli kot prvi igralec sveta. Pri prvem naslovu je zasedal 4. mesto, pri vseh preostalih pa 2. mesto. Prvi igralec je bil dvakrat - leta 2009 je izpadel v osmini finala, letos pa se je prebil v finale. Foto: EPA

Ne glede na to, da je letošnja sezona povsem v znamenju tretjega igralca - Novaka Djokovića - pa sta Federer in Nadal tista igralca, ki si ju je v finalu želelo zahtevno pariško občinstvo. Kako ne, gre za rivalstvo, ki ga lahko že ta trenutek označimo za največje v zgodovini teniške igre.

Finale se bo začel ob 15.00. Prenos si lahko ogledate na TV Slovenija 2 in MMC TV.

Poglejmo si le nekaj zanimivosti:
- Danes se bosta med seboj pomerila v osmem finalu turnirjev za grand slam, kar je rekord med vsemi različnimi pari (s 5:2 vodi Nadal).
- Na Roland Garrosu bosta med seboj igrala že petič - tudi to je rekord (vse dvoboje je dobil Španec).
- Na zadnjih 27 turnirjih za grand slam sta skupaj zmagala kar 23-krat (Federer 14, Nadal 9, Djoković 2, Safin in Del Potro po 1).

Nadal se šest let pozneje poteguje za šesti naslov
Roland Garros je sicer kraj srečnega imena za Nadala. Na najpomembnejšem peščenem turnirju ima noro razmerje zmag 44-1 (edini poraz je dobil leta 2009 proti Robinu Söderlingu). Prav na današnji dan pred šestimi leti je v Parizu osvojil svoj prvi turnir za grand slam. Danes lahko s šestim naslovom izenači rekord Björna Borga.

Čas za prvo zmago nad Nadalom v Parizu?
Federer je s 16 lovorikami za grand slam najuspešnejši teniški igralec vseh časov. S 17. zvezdico bi svoj rekord le še izboljšal in prednost pred prvim zasledovalcem Petom Samprasom povišal na tri naslove razlike. Na tem igrišču proti Nadalu ni nikoli žel uspeha. Prve tri dvoboje je izgubil s 3:1 (na vseh je bilo po dveh nizih 1:1), v zadnjem obračunu pa je doživel najhujši poraz v karieri. Nadal ga je v finalu leta 2008 namreč ponižal s 6:1, 6:3 in 6:0. Švicar ima letos morda največjo možnost za zmago, saj je v dveh tednih prikazal najboljši tenis, Nadal se je predvsem prvi teden mučil, v drugem sicer dvignil raven igre, a za zdaj še ni ponovil dominantnih predstav iz prejšnih let.

Statistične zanimivosti medsebojnih dvobojev:
Zmage: Nadal vodi s 16:8.
V finalih: Nadal vodi z 12:6.
Na turnirjih za grand slam: Nadal vodi s 6:2.
V finalih za grand slam: Nadal vodi s 5:2.
Dvoboji na 3 dobljene nize: Nadal vodi z 8:3.
Dvoboji, ki so trajali 5 nizov: Nadal vodi s 3:2.
Pesek: Nadal vodi z 11:2.
Trda podlaga: 4:4
Trava: Federer vodi z 2:1.
Najkrajši dvoboj: 59 minut (polfinale Šanghaja 2007 - Federer 6:4, 6:1).
Najdaljši dvoboj: 5 ur in 5 minut (finale Rima 2006 - Nadal 6:7, 7:6, 6:4, 2:6, 7:6).

Djoković s Federerjem na vrh
Za konec se obrnimo še na lestvico ATP. Rafael Nadal bi v primeru zmage obdržal prvo mesto. Pred Novakom Djokovićem bi ohranil 45 točk naskoka. V primeru zmage Federerja pa bi se Djoković v ponedeljek prvič povzpel na vrh lestvice.