Blaž Kavčič je v petem poskusu dosegel prvo zmago na najprestižnejšem turnirju na svetu. Foto: EPA

V tem trenutku težko rečem, kaj je. Potrebna bosta slikanje in pregled. Dejansko sem mislil, da bom moral le nekaj točk pred zmago predati tekmo, saj nisem mogel hoditi. V tem primeru mislim, da bi kar končal kariero, saj ne vem, ali bi kaj takšnega lahko še enkrat preživel po tistem, ko v tretjem krogu US Opena sploh nisem mogel stopiti na igrišče. Kot vse kaže, bo tudi ta sezona boj za preživetje.

Blaž Kavčič o stanju prepone

28-letni Ljubljančan se tako veseli svojega največjega uspeha "na sveti travi", kjer je predtem štirikrat obstal v prvem krogu. Tokrat je bil občutno boljši od japonskega kvalifikanta Sugite.

Njegova zmaga je bila nekoliko ogrožena le ob koncu tretjega niza, ko mu je pri 6:5 nerodno spodrsnilo, tako da si je poškodoval prepono. A po zdravniškem premoru je stisnil zobe in dvoboj, ki je trajal dve uri in 34 minut, odločil v svojo korist. Še nekaj statistike: razmerje točk 119:101, brejki 6:4 in neizsiljene napake 35:48.

Kavčič unovčil Japončeve napake
Kavčič je prvi niz dobil po 55 minutah igre. Kazalo je že, da bo ime lažje delo, saj je z dvema brejkoma povedel s 4:1. A Sugita je vrnil z enako mero, tako da je odločala podaljšana igra. Ta se je prelomila pri izidu 3:3, ko se je po neizsiljenih napakah Japonca (skupaj v prvem nizu kar 21) tehtnica prevesila na stran Slovenca. Kavčič je tudi v drugem nizu hitro odvzel servis nasprotniku za 2:0, Sugita se je vrnil (2:2), a je temu sledil nov brejk Kavčiča za 3:2. V nadaljevanju je Japonec nekoliko popustil, tako da je Kavčič s tretjim brejkom v drugem nizu slavil s 6:3 po 55 minutah.

Poškodovana prepona ni bila usodna
V tretjem nizu je Sugita z brejkom prednosti prišel do vodstva s 5:4. Serviral je za zmago, a se je Kavčič rešil, dobil deseto igro (5:5), nato pa na svoj servis povedel s 6:5. V 11. igri je Kavčiču spodrsnilo, nerodno ga je raztegnilo, tako da si je nategnil prepono. Zahteval je zdravniško pomoč, kar je pomenilo približno 15-minutni odmor. Po njem je sledila podaljšana igra, v kateri je Kavčič kljub bolečini ohranil mirne živce in prišel do dveh zaključnih žogic. Izkoristil je drugo za 7:5.

Kavčič: Zmaga v Wimbledonu šteje dvojno

Prva wimbledonska zmaga je velika spodbuda za rekonvalescenta Kavčiča, ki sezone ni začel najbolje. "Takšna zmaga mi v obdobju, v katerem sem, pomeni res veliko. Čeprav sem igral že na veliko turnirjih za grand slam, vsaka zmaga tukaj šteje dvojno. Čeprav to ni moj najljubši turnir in trava ni moja najljubša podlaga, mi zmaga izjemno veliko pomeni. Wimbledon je zgodovina tenisa in doseči tukaj zmago je del zgodovine. Veliko lepše bo končati kariero z zmago na teh igriščih. Res se ne želim ponavljati in jamrati o vseh poškodbah in operacijah. Preprosto težko je, tako fizično kot psihično, prihajati nazaj. Operacije živcev in počena kost na stopalih so pustile večje posledice, kot smo pričakovali, zato je težko nadaljevati, ko imaš v glavi samo najvišje cilje, telo pa ne da. Kakor koli, še nikoli se nisem predal, tudi zdaj se ne bom. Upam, da posledica današnjega padca ne bo pustila posledic in da se bom v naslednjem krogu lahko normalno boril," je odločen Kavčič.

V drugem krogu Ljubljančana čaka 12. nosilec Francoz Gilles Simon, ki je po dveh urah s 6:4, 6:4 in 7:5 premagal Španca Nicolasa Almagra.

V ponedeljek sta kljub ugodnemu žrebu tako Blaž Rola kot Polona Hercog že sklenila igranje na tretjem velikem turnirju sezone.