Mikaela Shiffrin je v letošnji zimi zmagala že sedemkrat. Foto: AP

Izjemni Američanki sta družbo na odru za zmagovalke, kamor se je zavihtela že 150. v karieri, delali Hrvatica Zrinka Ljutić in Švedinja Ana Swenn Larsson, ki se je na stopničke prebila s petega mesta po prvi vožnji. 28-letna smučarka iz Vaila je na osmih slalomih v letošnji zimi zmagala petič. Tretjič je dobila slalom v Jasni. Sicer je to že njena 58. zmaga v tej disciplini, 82. pa je slalom svetovnega pokala končala med prvimi tremi, s čimer je popravila rekord Ingemarja Stenmarka. Legendarni Šved je sicer skupaj na stopničkah stal 155-krat.

Nastop Mikaele Shiffrin v prvi vožnji slaloma v Jasni

Shiffrin je bila na prvi progi najhitrejša v vseh odsekih in ob prihodu v cilj vodstvo prevzela z veliko prednostjo. Manj kot sekundo je zaostala le Ljutić, ki je bila s številko 17 počasnejša 52 stotink. 19-letna Hrvatica je odlično nastopila tudi v finalu in vrgla rokavico najboljši smučarki na svetu.

Prednost Američanke je počasi kopnela in na tretjem vmesnem času je znašala le še dve stotinki, toda potem je v dobrem ritmu odsmučala spodnji del in v cilju za 14 stotink prehitela Hrvatico, ki je drugič v karieri stopila na stopničke, po štirih zaporednih odstopih pa je zdaj popravila svoj najboljši rezultat kariere. Po Leoni Popović je druga hrvaška smučarka s stopničkami v tej sezoni.

Zaključek slaloma v Jasni

Prvič v karieri je v svetovnem pokalu v deseterico prišla Neja Dvornik. 23-letna Korošica je z devetim časom druge postavitve v finalu pridobila deset mest. Na koncu je za zmagovalko zaostala 2,82 sekunde, 2,77 pa je bil njen zaostanek po prvi vožnji, ko je bila 20. Dolgo je v finalu sedela na mestu vodilne. Prehitela jo je šele Latvijka Dzenifera Germane, ki je imela 11. rezultat prve vožnje.

"Prva vožnja je bila čisto solidna. Nekako sem začutila, da zdaj pa lahko dodam zraven tisto hitrost in to, kar mi manjka. Vesela sem, da mi je to v drugi vožnji res uspelo. Kar se tiče končnega rezultata, v bistvu mogoče malo presenečenje, po drugi strani pa smo vedeli, da lahko sežem tudi med najboljših deset," je bila zadovoljna Dornik.

Nastopa Dvornik in Bucik na drugi progi slaloma v Jasni
Nastopi Slokar, Bucik in Dvornik na prvi progi slaloma v Jasni

Za rojakinjo je v drugi vožnji zaostala tudi Ana Bucik, ki pa je s 13. mestom dosegla najboljšo slalomsko uvrstitev v sezoni. Po prvi vožnji je bila 12., v finalu pa je nekoliko izgubila, potem ko je napravila napako v spodnjem delu. Njen skupni zaostanek je na koncu znašal 3,06.

"Sem nedvomno zadovoljna. Smučanje je bilo na veliko višji ravni kot na prejšnjih tekmah, naredila sem še kar nekaj manjših napak, ki so sicer vzele nekaj časa, ampak vseeno sem vesela, da je hitrost tu, in bom rekla, da grem lahko zdaj mirneje v nadaljevanje sezone," je dodala Primorka.

Andreja Slokar je odstopila v prvi vožnji. Drugič zapored in tretjič v tej sezoni ni dokončala slaloma za svetovni pokal. Prihodnji konec tedna bodo v Cortini d'Ampezzo na vrsti smučarke v hitrih disciplinah. Naslednji slalom bo na sporedu 11. februarja v Soldeuu v Andori.

Shiffrin, ki je v soboto v Jasni zasedla drugo mesto v veleslalomu, je še povišala prednost tako v svetovnem pokalu kot v seštevku discipline. Na dobri poti je k obema globusoma – velikega kristalnega je osvojila že petkrat, slalomskega pa celo sedemkrat –, saj se je njena glavna tekmica Slovakinja Petra Vlhova po padcu na veleslalomu poškodovala. Zaradi strgane kolenske vezi je že končala sezono.