Ameriški vojaki se po skoraj devetih letih umikajo iz Iraka. Foto: Reuters
Ameriški vojaki se po skoraj devetih letih umikajo iz Iraka. Foto: Reuters
Ameriški vojaki na slovesnosti ob spustu zastave
V Iraku je umrlo okoli 4.500 ameriških vojakov, okoli 32.000 pa jih je bilo ranjenih. Foto: Reuters

Zadnjih 4.000 ameriških vojakov bo Irak zapustilo do konca leta, s čimer bodo Iračani prevzeli popolno odgovornost za red in mir v državi, ki jo še vedno pretresajo napadi, sektaško nasilje in politična negotovost.

Na slovesnosti v oprišču pri Bagdadu je ameriški obrambni sekretar Leon Panetta dejal, da je bila operacija v Iraku "vredna krvi in denarja". Celotni stroški vojaškega posredovanja in navzočnosti ameriških vojakov se ocenjujejo na okoli tisoč milijard dolarjev.

V slavnostnem nagovoru vojakom je Panetta poudaril, da se ZDA glede Iraka nimajo česa sramovati. "Tu smo prelili veliko krvi. Ampak ne zaman. S to misijo smo dosegli, da je ta država spet suverena, neodvisna, samostojna in lahko skrbi za lastno varnost," je poudaril.

"Odhajate z velikim ponosom, trajnim ponosom," je dejal Panetta v nagovoru vojakom. "Odhajate z jasno potrditvijo, da so vaše žrtve pomagale iraškemu narodu odpraviti tiranijo in ponudile prihodnjim generacijam te države upanje za mir in boljše življenje," je dejal.

Slovesnosti sta se ob Panetti med drugim udeležila tudi načelnik združenega poveljstva ameriških oboroženih sil, general Martin Dempsey, in vrhovni poveljnik ameriških sil v Iraku, general Lloyd Austin. Irak pa sta predstavljala načelnik generalštaba iraške vojske, general podpolkovnik Babaker Zebari, in predstavnik obrambnega ministrstva, generalmajor Mohamed Al Askari.

Na vrhuncu vojne je bilo v Iraku navzočih 170.000 ameriških vojakov, ki so bili nastanjeni v okoli 500 oporiščih po vsej državi. Zdaj sta ostali v ameriških rokah samo še dve oporišči, preostanek vojakov pa se bo do konca leta umaknil čez mejo v Kuvajt.

Številne žrtve med Iračani
V skoraj devetih letih je v Iraku umrlo 4.805 tujih vojakov, od tega 4.487 pripadnikov ameriške vojske. Med napadom na Irak naj bi bilo ubitih 10.000 iraških vojakov, v letih, ki so sledila, pa še več kot 10.000 pripadnikov novih iraških varnostnih sil.

Pri civilnih žrtvah se ocene močno razlikujejo. Glede na statistike iraških oblasti je bilo od leta 2005 ubitih več kot 50.000 Iračanov, medtem ko spletna stran Iraq Body Count navaja, da je bilo žrtev med iraškimi civilisti od 103.000 do 113.000.

Pogodbeniki bodo urili iraške vojake
Po 31. decembru bo v Iraku ostalo samo še 150 ameriških vojakov, ki bodo zadolženi za varovanje ogromnega poslopja ameriškega veleposlaništva v Bagdadu. Naloge urjenja pripadnikov iraških varnostnih sil bodo prevzeli civilni zasebni pogodbeniki.

Ameriške in iraške oblasti so se več mesecev pogajale o podaljšanju prisotnosti ameriških vojakov tudi po koncu leta 2011, ko naj bi v Iraku ostalo okoli 3.000 ameriških vojakov, ki bi bili zadolženi za urjenje iraških kolegov. Pogajanja so propadla, potem ko Bagdad ni privolil v imuniteto za ameriške vojake.

Tako iraške kot ameriške oblasti so prepričane, da so iraški vojaki sposobni zajeziti nasilje, vendar še zmeraj obstaja bojazen glede sposobnosti zračne obrambe in obveščevalnih dejavnosti.