Italijo so šokirali smrtni primeri petih žensk, ki so umrle ob porodu, čeprav se Italijani ponašajo z eno najnižjih smrtnosti ob porodih na svetu. Foto: Reuters
Italijo so šokirali smrtni primeri petih žensk, ki so umrle ob porodu, čeprav se Italijani ponašajo z eno najnižjih smrtnosti ob porodih na svetu. Foto: Reuters
Beatrice Lorenzin, italijanska zdravstvena ministrica
Ogorčenje javnosti deli tudi zdravstvena ministrica Beatrice Lorenzin, ki je v Brescio in še tri porodnišnice poslala inšpekcijo, ki bo že v ponedeljek obvestila javnost, ali je bilo v bolnišnicah med prazniki navzočega dovolj zdravstvenega osebja. Foto: Reuters
Italijanski otroci med nogometom na ulicah Rima
Italija ima sicer eno najnižjih stopenj rodnosti v Evropi: leta 2013 je vsaka Italijanka povprečno rodila le 1,43 otroka. Za primerjavo: v Sloveniji povprečje znaša 1,58, v Evropski uniji pa imajo najvišjo rodnost Francozinje s povprečno 2,01 otroka. Po standardni demografski definiciji je za številčno obnavljanje prebivalstva potrebna rodnost 2,1 otroka. Foto: Reuters

Smrti porodnic in tudi njihovih otrok so se zgodile med 25. in 31. decembrom. Čeprav je imel vsak zaplet na prvi pogled svoj razlog, pa so se pojavili sumi, da bi se to lahko zgodilo tudi zaradi kadrovske podhranjenosti bolnišnic v prazničnem obdobju in ali da niso zadostno spremljali potencialno nevarnih simptomov pri starejših porodnicah, navaja agencija AFP.

Sodu izbil primer Giovanne Lazzari
Zadnja je bila žrtev zapleta 29-letna Giovanna Lazzari, mati že dveh otrok, ki je bila v osmem mesecu nosečnosti. Umrla je na silvestrovo v Brescii na severu Italije, ko so jo sprejeli na urgenco zaradi visoke vročine in simptomov gastroenteritisa. Stanje se ji je hitro slabšalo, zdravniki pa niso mogli rešiti niti njenega še nerojenega otroka.

Zdravniki se niso zmenili za bolečine?
Njen partner Roberto Coppini zahteva pojasnila, saj pravi, da mu je Giovanna pred smrtjo poslala sporočilo, da ima zelo močne bolečine, a da ji zdravniki ne posvečajo nobene pozornosti. "V nekaj urah sem izgubil otroka in enkratno mamo. Nekdo mi bo moral pojasniti, kaj se je zgodilo," je Coppini povedal medijem in dodal, da je bila njegova partnerica predtem sicer povsem zdrava.

V bolnišnici se branijo, da pri zdravljenju Lazzarijeve ni nobenih znakov napak. "Zdravniki so naredili vse, kar so lahko. Za zdaj ni nobenih znakov, da so bile storjene kakšne napake," je povedal generalni direktor bolnišnice Ezio Balleri.

Hitro ukrepanje ministrice
Kljub temu se je zdravstvena ministrica Beatrice Lorenzin danes v nedeljo odločila za preiskavo dogodka in poslala strokovnjake v bolnišnico v Brescii ter še v tri, kjer so se zgodili smrtni primeri. Prvo poročilo je napovedano že za ponedeljek. "Naša prioriteta je, da ugotovimo morebitne napake in da preprečimo morebitne nove tragedije," je dejala ministrica Lorenzinijeva.

Še trije primeri, ko sta umrla mati in otrok
V dveh drugih primerih sta porodnici, stari 35 in 39 let, med porodom doživeli zastoj srca, otroka pa sta pri tem umrla. Še ena, 34-letna zdravnica iz okolice Vicenze, pa je na božični dan umrla med carskim rezom v osmem mesecu nosečnosti, potem ko naj bi doma padla. Njen sin je bil ob rojstvu sicer živ, a je nato čez nekaj ur umrl.

Preiskali ne bodo le primera 23-letnice iz Foggie na jugu Italije, ki je tik pred rokom za porod nenadoma doma umrla. Zdravnikom pa je tudi po njeni smrti še uspelo opraviti carski rez in rešiti njeno hčerkico.

Profesorica iz La Sapienze: Preslab nadzor starejših nosečnic
Po mnenju ene vodilnih ginekologinj so bile porodnice morda žrtev nezadostnega nadzora zaradi povečanega tveganja tromboze ali težav s srcem v zadnjih stopnjah nosečnosti. Vendar pa tega ginekologi ne delajo sistematično. "S preventivnimi pregledi bi potem v porodnih sobah lahko rešili veliko žensk," je prepričana Rosalba Paesano, sicer profesorica ginekologije na rimski univerzi La Sapienza.

Opozorila je, da so veljavni postopki že zastareli in da bi moralo biti spremljanje zdravstvenega stanja predvsem starejših nosečnic bolj sistematično, čeprav to pomeni dodatno breme za zdravstveno blagajno.