Zagovorniki spoštovanja človekovih pravic med protestom uprizarjajo t. i. waterboarding. Foto: EPA
Zagovorniki spoštovanja človekovih pravic med protestom uprizarjajo t. i. waterboarding. Foto: EPA

"Naši uslužbenci so zavezani vrednotam in človekovim pravicam liberalne demokracije tako kot vsi drugi. Njihova odgovornost je tudi ščititi državo pred terorizmom in o teh vprašanjih je treba razpravljati in jih razumeti v kontekstu," je poudaril. Hkrati je še dodal, da v njegovi agenciji "ni mučenja in sostorilstva pri mučenju".

S tem se je odzval na obtožbe na račun britanskih obveščevalnih služb, češ da sodelujejo pri zasliševanju terorističnih osumljencev v državah, kot je Pakistan, in med drugim tuje zasliševalce oskrbujejo z vprašanji.

Vse glasnejši so tudi pozivi k uvedbi neodvisne preiskave o tem, kaj britanski obveščevalci vedo o mučenju osumljencev, priprtih v tujini. Britanska vlada te pozive zavrača, saj po njenem mnenju ta ni potrebna.

Sicer pa sta zunanji minister David Miliband in notranji minister Alan Johnson v časniku The Sunday Telegraph zapisala, da ne moreta izključiti možnosti, da so bile ključne protiteroristične informacije pridobljene z mučenjem osumljencev v tujini, a sta ostro zanikala obtožbe o dogovarjanju Britancev o mučenju osumljencev v tujini.