Erdogan je v četrtek protestnike še zadnjič pozval, naj zapustijo trg Taksim. Foto: EPA
Erdogan je v četrtek protestnike še zadnjič pozval, naj zapustijo trg Taksim. Foto: EPA
Gezi
Zasedba parka Gezi še traja. Foto: EPA

Gre za prvo umiritev napetosti med vlado in protestniki, ki so Erdoganovo vlado postavili pred največji izziv v desetih letih vodenja države in ji zaradi policijskega nasilja prislužili tudi kritike Zahoda.

Na prvem srečanju premierja s protestniki je v četrtek pozno zvečer sodelovalo osem umetnikov in dva predstavnika skupine Solidarnost s Taksimom, ki skrbi za koordinacijo protestov.

Po skoraj štiri ure trajajočih pogovorih je tiskovni predstavnik turške vlade Huseyin Celik pojasnil pristop vlade k reševanju vprašanja urbanističnih posegov v park Gezi, ki je pravzaprav sprožil proteste.

Po njegovih besedah bo vlada najprej počakala na odločitev sodišča, ki je po pritožbi protestnikov začasno ustavilo načrtovana dela v parku. Če bo sodišče v še vedno odprtem postopku dokončno potrdilo ustavitev gradbenega projekta, bo vlada to sprejela.

Če pa bo nakupovalnem središču dalo zeleno luč, bo vlada dokončno odločitev prepustila ljudem na referendumu. "Turčija je pravna država," je dejal Celik in dodal, da mora vlada spoštovati odločitve sodišča.

Turški mediji poročajo, da protestniki pozdravljajo odločitev vlade, o končanju protestov pa se bodo še odločili.

Celik je ob tem napovedal kazni za policiste, če se bo izkazalo, da so "zagrešili zločin".

"Zadnje opozorilo"
S protestniki se je v eni od kavarn pri trgu Taksim srečal tudi guverner Carigrada Huseyin Avni Mutlu, ki je povedal, da skuša zaplete rešiti brez posredovanja policije. Zagotovil je, da policijskega posredovanja še ne bo. V vsakem primeru pa bodo ljudje vnaprej obveščeni.

Erdogan je le nekaj ur pred srečanjem protestnikom izdal "zadnje opozorilo", naj izpraznijo park in trg Taksim, sicer jih bo pregnala policija. Protestniki se na njegov poziv niso odzvali.

V Carigradu so protestniki tudi ponoči vztrajali v parku Gezi in si krajšali čas s plesom in glasbo, v Ankari pa je celo izbruhnil spopad med protestniki in policijo, ki je uporabila solzivec in gumijaste naboje.

Od 31. maja naprej, ko so se protesti zaradi nasilnega posredovanja policije v Carigradu razširili po vsej Turčiji, je umrlo pet ljudi, poškodovanih pa je okoli 5.000 protestnikov in 600 policistov.

Povod za proteste je bil sporni urbanistični načrt za območje parka in trga. Erdogan se je odzval ostro in protestnike zmerja z vandali in tujimi plačanci.