Čačić na tekmi med Italijo in Hrvaško 14. junija na Poljskem. Foto: EPA
Čačić na tekmi med Italijo in Hrvaško 14. junija na Poljskem. Foto: EPA
Ekipa hrvaškega premierja Milanovića. Foto: EPA

Postopek se je začel lani jeseni, današnja razsodba pa še ni pravnomočna. Čačić bo moral sicer plačati tudi več tisoč evrov za stroške sojenja. "Jasno sem povedal, da bom spoštoval vsako odločitev sodišča in bom to ponovil še enkrat," je izjavil Čačić, potem ko sta tožilstvo in obramba danes podala zaključne besede.

Znova je dejal, da čuti osebno odgovornost zaradi žrtev nesreče, vendar pa je ponovil tudi, da ni mogel vplivati na okoliščine dogodka. Poudaril je, da ni želel politizirati dogodka in se ni želel sklicevati na diplomatsko imuniteto. Čačić je trdil, da se je s svojim avtomobilom znamke chrysler v vozilo madžarske registracije na avtocesti Nagykanisza-Budimpešta zaletel zaradi megle in da ob tem ni kršil omejitev hitrosti.

V madžarskem vozilu znamke škoda fabia so bile tri osebe. Zaradi posledic nesreče sta umrla 81-letnica in 60-letnik, voznica je nesrečo preživela. Tožilstvo je trdilo, da Čačić ni prilagodil vožnje razmeram na cesti, zato je zahtevalo od enega do pet let zapora.

Razprave o Čačićevi prihodnosti
Na Hrvaškem so od nesreče potekale razprave o politični prihodnosti Čačića, ki je sicer predsednik Hrvaške narodne stranke (HNS), koalicijske partnerice v levosredinski vladi. Po parlamentarnih volitvah decembra lani je Čačić postal prvi podpredsednik hrvaške vlade ter napovedal, da se bo umaknil iz politike, če bo sodba nepogojna. Nedavno je nekoliko spremenil stališče in dejal, da mu zaradi nesreče ni treba odstopiti s položaja. Zaradi svojega bahavega političnega sloga je Čačić med najmanj priljubljenimi politiki na Hrvaškem.

Medtem ko so bili na Hrvaškem politiki razdeljeni glede tega, ali mora Čačić odstopiti ali ne - ne glede na današnjo razsodbo, pa je imel podpredsednik vlade podporo hrvaškega premierja Zorana Milanovića. Predsednik vlade je dejal, da bo prepustil Čačiću, da se sam odloči, ali bo po razsodbi ostal na položaju. HNS je napovedal, da se bo danes sešel vrh stranke, ki bo razpravljal o današnji razsodbi in Čačićevi prihodnosti.

Hrvaški premier je med drugim v četrtek v Bruslju povedal, da Hrvaška veliko bolj spoštuje odločitve madžarskega sodišča kot madžarska stran spoštuje Hrvaško. V mislih je imel zahtevo hrvaškega tožilstva za izročitev predsednika uprave Mola Zoltana Hernadija. Zadnjega na Hrvaškem sumijo podkupovanja nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja, ki mu v Zagrebu sodijo zaradi korupcije. Madžarska je zavrnila zahtevo hrvaškega pravosodja.