Asad krivdo vseskozi zavrača. Foto: EPA
Asad krivdo vseskozi zavrača. Foto: EPA
Razdejanje v Siriji. Vojna je zahtevala že 220.000 žrtev. Foto: EPA

Obtožnice temeljijo na uradnih dokumentih, ki so jih več let tihotapili iz Sirije, poroča Guardian. Po pisanju britanskega časnika je Mednarodna komisija za pravičnost in odgovornost (CIJA) pripravila tri obtožnice proti sirskemu režimu, ob tem pa še naprej zbira dokaze tako proti Damasku kot proti upornikom.

Dokaze o zločinih proti človečnosti je komisija osnovala na vladnih dokumentih, ki jih je iz Sirije tihotapilo 50 sirskih preiskovalcev. Eden izmed njih je pri tem umrl, več so jih zaprli in mučili.

Komisija, ki jo med drugim financirajo ZDA, EU, Velika Britanija, Nemčija, Švica, Norveška, Kanada in Danska, je zbrala okoli 500.000 strani dokumentov, njeni sodelavci pa so si ogledali tudi več ur videoposnetkov domnevnih zločinov, ki so jih zagrešili sirski uporniki in džihadistične skupine, kot je Islamska država (IS).

Mrtvih že skoraj četrt milijona ljudi
Tri obtožnice, ki jih je komisija že spisala, se večinoma nanašajo na prve mesece vstaje proti sirskemu režimu marca 2011.

Prva je uperjena proti Asadu in njegovemu vojnemu kabinetu, druga proti sirskemu nacionalnemu uradu za varnost, ki združuje glavne obveščevalne in varnostne službe, tretja pa proti varnostnemu komiteju, ki je pristojen za provinci Deir Ezor in Raka.

Kljub vsemu zbranemu gradivu pa so člani CIJA Guardianu priznali, da za zdaj ni sodišča, na katerem bi lahko vložili obtožnice. Asadova zaveznica Rusija je do zdaj v Združenih narodih sistematično blokirala vse poskuse za napotitev zločinov sirskega režima pred Mednarodno kazensko sodišče.

Od začetka vojne pred več kot štirimi leti je v Siriji umrlo že več kot 220.000 ljudi.