Rohani je obljubil zmernejši in bolj odprt pristop pri mednarodnih zadevah. Foto: EPA
Rohani je obljubil zmernejši in bolj odprt pristop pri mednarodnih zadevah. Foto: EPA

"Z mojega stališča je bil ton v pismih pozitiven in konstruktiven," je za televizijo NBC dejal Rohani, ki se bo kmalu mudil v ZDA na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov. "To bi lahko bili občuteni in majhni koraki za zelo pomembno prihodnost," je poudaril. "Verjamem, da bi lahko voditelji vseh držav mislili na nacionalni interes in ne bi smeli biti pod vplivom skupin pritiska. Upam, da bom v prihodnosti priča takšnemu ozračju," je še dejal.

"O jedrskem programu odloča vlada"
Za iranske razmere zmerni Rohani je tudi obljubil, da Iran ne bo razvijal jedrskega orožja. "V nobenih okoliščinah ne skušamo pridobiti orožja za množično uničenje, vključno z jedrskim orožjem, in tudi nikoli ne bomo," je zagotovil. Ponovil je, da je iranski jedrski program namenjen le razvoju "miroljubne jedrske tehnologije".

Odgovoril je tudi na pomisleke, da v Iranu konec koncev zunanje politike ne nadzoruje vlada, ampak ima zadnjo besedo v njej vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej. "V jedrskem programu vlada deluje s polno močjo in ima vso oblast," je zatrdil.

Teheran je pred dnevi izpustil tudi enajst političnih zapornikov, kar je bila ena izmed Rohanijevih predvolilnih obljub.

ZDA so sicer Iran že večkrat posvarile pred morebitno vojaško akcijo, če države diplomacija in sankcije ne bi prepričale, naj ne poskuša izdelati jedrskega orožja. Iran po drugi strani vztrajno zatrjuje, da njegov jedrski program ni vojaške, temveč miroljubne narave.

Ameriški predsednik Barack Obama je prejšnji teden prvič navezal stike z Rohanijem, ki je bil za iranskega predsednika izvoljen junija. Obama je povedal, da z Rohanijem sicer nista neposredno govorila, sta si pa izmenjala pismi.