Po mnenju francoske nogometne zveze bo Francija zaradi 75-odstotnega davka na milijonske prejemke izgubila svoje najboljše nogometaše. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Po mnenju francoske nogometne zveze bo Francija zaradi 75-odstotnega davka na milijonske prejemke izgubila svoje najboljše nogometaše. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

Prvoten predlog, da se s 75 odstotki obdavči le tiste posameznike, ki zaslužijo več kot milijon evrov na leto, je ustavni svet zavrnil, saj da je protiustaven.

Francoska vlada je zato predlog zakona spremenila tako, da bodo po novem obdavčena podjetja, ki bodo zaposlenemu izplačala več kot milijon evrov dohodka.

Veljal bo dve leti
Davek bo veljal dve leti, upoštevajoč prihodke v letošnjem in v letu 2014. Po napovedih predsednika Francoisa Hollanda, ki je davek za bogate napovedal že v predvolilni kampanji, bodo tako na leto v državni proračun dobili 210 milijonov evrov.

Hollande je poudaril, da namen novega davka "ni kaznovati", ampak spodbuditi podjetja, da bolje premislijo o prejemkih ljudi na visokih položajih, namesto da delavce odpuščajo ali jim nižajo plačo.

Davku nasprotujejo tudi nogometni klubi
Kritiki po drugi strani menijo, da se bo po tej poti v državno blagajno steklo le malo sredstev in da bo davek le odgnal bogate državljane. To je pokazal tudi odmeven primer francoskega igralca Gerarda Depardieuja, ki se je, da bi se izognil plačilu spornega davka, izselil iz Francije.

Odločno so proti takšnemu davku tudi francoski nogometni klubi. Po navedbah britanskega BBC-ja ima samo klub Paris Saint-Germain več kot deset nogometašev, ki zaslužijo več kot milijon evrov, med njimi je tudi švedski nogometaš Zlatan Ibrahimović.