29-letni Kranjec je bil na prejšnjih olimpijskih igrah četrti, peti in šesti je bil na svetovnih prvenstvih. Sezono je odprl s tretjim mestom v Söldnu, nato je sledil niz nekoliko slabših uvrstitev (10., 13., 12.) in nazadnje (8. januarja) še odstop v prvi vožnji Adelbodna, kjer je leta 2020 kot prvi Slovenec zmagal. Med enomesečnim veleslalomskim premorom pred olimpijskimi igrami se je Kranjec razšel s serviserjem Lojzetom Debelakom. Tokrat je s številko 13 na 13. dan v mesecu osvojil olimpijsko srebro! Foto: Reuters

Odstop: Schmid, Murisier, Meillard ...

Podobno kot Jure Košir v Lillehammerju leta 1994 je tudi Kranjec v finalu napadel z 8. mesta. Koširju je tedaj v slalomu uspelo osvojiti bron, Kranjcu je celo kazalo na olimpijski naslov, a na koncu je moral priznati premoč Marcu Odermattu, najboljšemu smučarju letošnje sezone.

Ta si v prvi vožnji sicer ni priboril velike prednosti pred izzivalci. Avstrijec Stefan Brennsteiner je na drugem mestu na progi Ledena reka zaostal za štiri stotinke sekunde. Francoz Mathieu Faivre na tretjem mestu pa za zgolj osem stotink.

Tudi zaostanek olimpijskega podprvaka iz Pjongčanga, Norvežana Henrika Kristoffersena, na četrtem mestu je bil minimalen, in sicer 12 stotink sekunde.

Kranjec najboljše prihranil za finale
Kranjec je nastopil s številko 13 in na osmem mestu zaostal za 78 stotink sekunde, a najboljše je prihranil za finale. V štartni hišici je imel pred Riverjem Radamusom 8 stotink naskoka, že takoj zatem je nekaj stotink izgubil, nato pa je z velemojstrskimi zavoji v srednjem in spodnjem delu kar letel po stezi Ledena reka. Ciljno črto je smučar iz Bukovice pri Vodicah prečkal s kar 1,41 sekunde prednosti pred tedaj vodilnim Američanom. Sanjska vožnja, pravzaprav najboljši čas finala.

Le Odermatt ugnal izjemnega Ljubljančana
Vrgel je rokavico tekmecem, sledilo je čakanje na razplet. Manuel Feller in Luca de Aliprandini sta hitro odstopila, Thibaut Favrot je krepko zaostal. Tudi Kristoffersen je zdrsnil in pokvaril svojo uvrstitev, za Kranjcem je zaostal za 1,71 sekunde. Proga je bila že nekoliko načeta, kar se je na nastopih najboljših iz prve vožnje izdatno poznalo – zlasti v srednjem in spodnjem delu so puščali dragocene stotinke. Ko tudi Faivreju ni uspelo prevzeti vodstva, je postalo jasno, da bo član smučarskega kluba Novinar (iz njega sta izvirala tudi Mateja Svet in Rok Petrovič) osvojil olimpijsko medaljo – odločalo se je le še o njenem sijaju. Zadnjo besedo sta imela Brennsteiner in Odermatt. Avstrijec je odstopil v spodnjem delu, olimpijski naslov je Kranjcu lahko preprečil le še izjemni Odermatt. Ta je vožnjo začel z 78 stotinkami naskoka, ki so ves čas kopnele, ob zadnjem merjenju vmesnega časa je bil le še 15 stotink spredaj, a je kljub nekaj manjšim napakam zadržal hitrost in si v zadnjih vratcih zagotovil olimpijski naslov (+0,19).

Najboljši veleslalomisti letošnjih olimpijskih iger (z leve proti desni): Žan Kranjec, Marco Odermatt in Mathieu Faivre. Foto: Reuters
Sorodna novica Mama Žana Kranjca: "Solze so začele teči že pred koncem"

Jubilejna medalja slovenskih alpskih smučarjev
To je jubilejna deseta medalja alpskih smučarjev na olimpijskih igrah, tretja moška. Pred Kranjcem je srebro v veleslalomu osvojil Jure Franko leta 1984, kar je bila sploh prva slovenska medalja na zimskih olimpijskih igrah. V moškem delu je bron v slalomu leta 1994 v Lillehammerju osvojil Jure Košir.

V ženski konkurenci je prvo medaljo osvojila Mateja Svet leta 1988 v Calgaryju. Alenka Dovžan je bila leta 1994 bronasta v kombinaciji, Katja Koren pa je na istih olimpijskih igrah osvojila kolajno enakega leska v slalomu. Najuspešnejša je seveda Tina Maze, ki je na igrah v Vancouvru 2010 in Sočiju 2014 zbrala dve zlati in dve srebrni medalji.

Sorodna novica Kranjec: Olimpijska medalja je nekaj neverjetnega. Sanjal sem o tem.

Skupno je to 27. medalja slovenskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah - 4 so zlate, 10 je srebrnih in 13 bronastih.

Zaradi sneženja odpovedali drugi trening smuka za ženske
Organizatorji so zaradi sneženja odpovedali drugi trening pred torkovim ženskim smukom za olimpijska odličja na progi Skala v Jančingu.

Na štartu drugega preizkusa smukaške proge sta bili tudi Ilka Štuhec in Maruša Ferk Saioni.

Alpske smučarke naj bi v ponedeljek dobile še eno priložnost za preizkus proge.

VSL: Finalna vožnja Žana Kranjca v Pekingu
VSL: Finalni nastop Odermatta v Pekingu