Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 24. sep. 2024

Prvi • Tor, 24. sep.

00:00
Poročila

00:07
Ponovitev: Šestdobe: pod šestimi hrasti

01:00
Poročila

02:00
Poročila

Glasbena cesta 2.3.1.5 z okusom po prahu in vonjem po poti prinaša izbor glasbe ter osebno razmišljanje, komentarje in analize Petra Barbariča.

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodnozabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodnozabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Prepričan sem, da ste se že kdaj zapletli v pogovor s kom, ki vas je ali čisto iskreno ali pa iz čiste provokacije povprašal o »razlogih za vaše upanje« (1 Pt 3,15). Če ste začeli opisovati neopisljivo in razlagati nerazložljivo, se pravi, če ste govorili o tem, »česar oko ni videlo in uho ni slišalo in kar v človekovo srce ni prišlo, kar je Bog pripravil tistim, ki ga ljubijo« (1 Kor 2, 9), ste se, če ne že po nekaj stavkih, pa prav gotovo na koncu pogovora, počutili kot riba na suhem. Pa čeprav ste bili od silnega truda popolnoma premočeni.
Kot riba na suhem!
In je govoriti o veri res, kot bi nekomu govoril o plavanju.
Vodo – pa recimo, da je to morje – mu lahko do potankosti opišeš, poveš, da je morje zjutraj drugačne barve kot zvečer in da se temperatura včasih spreminja vsakih nekaj zaveslajev. Nekdo, ki je vešč potapljanja, lahko opiše globine in morsko dno. Nekdo drug bo spregovoril o plimi in oseki, tretji o valovih in vodnih tokovih … Dejstvo je, da bo nekdo, ki uporablja rokavčke, o morju govoril drugače, kot nekdo, ki se potaplja na dah, in nekdo, ki s svojo »žabico« vedno pluje le do globine, ko se z nogami še lahko dotakne tal, bo o morju seveda govoril drugače, kot nekdo, ki je s svojim »delfinom« včasih le drobna drobna pikica, komajda še vidna z obale. A vsi bomo – tako ali drugače – spregovorili o svojih občutkih: o tem, kako prijeten, svež in nežen je objem vode na poletni dan … kako osvobajajoče je prepustiti svojo težo v prosojno moč vode … in kako lepo je potem čutiti hrapave sledove soli na koži …
Govoriti o veri je res, kot bi nekomu govoril o plavanju.
In ne gre le z besedami. Potrebno je izkustvo. Treba je stopiti v vodo, treba se je zmočiti, se spustiti, potopiti …
In ta, ki posluša o plavanju, bo, čeprav je neplavalec, hitro prepoznal in ločil kamen od stiroporja, žabo od delfina, rokavčke od plavutk. Če ne prej, pa za nazaj … ko bo sam zaplaval!
In je hecno: čeprav v materinem telesu devet mesecev plavamo, se moramo – porojeni v ta svet – plavanja spet naučiti.
In je zato potrebna domišljija: »Kaj?! Da me bo voda držala?«
In je potrebno zaupanje: »Res? Voda me bo držala?«
In je potrebno malo trme: »Ja! Voda me bo držala!«
Zato se otroci hitreje naučijo plavati kot odrasli: ker imejo veliko več domišljije, zaupanja, predvsem pa trme. Zato krščujemo (ali oblivamo z vodo ali potapljamo v vodo) že otroke!
In potem so tu prvi zamahi. Pa glava pod vodo. Pa voda v grlu. O, kje je šele hoja po vodi!

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Še v začetku prejšnjega stoletja so vidre naseljevale vse vodotoke Evrope, nakar se je njihovo število zaradi nenadzorovanega in neomejenega lova tako zmanjšalo, da jih zdaj najdemo na seznamu ogroženih živalskih vrst. Čeprav je lov že nekaj časa prepovedan, pa to še ne pomeni, da imajo vidre pri nas idilične pogoje za življenje. Več v Torkovem kvizu z Marjano Hőnigsfeld Adamič iz Lutre, Inštituta za ohranjanje naravne dediščine.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Assia Moussi, Rusinja, se je v Slovenijo preselila leta 2022 in svoj materni jezik v hipu zamenjala za slovenščino. Strokovnjakinja za marketing namreč meni, da lahko le tako, s poznavanjem jezika, stkeš prijateljstva in dosegaš dobre rezultate pri delu. Vse, česar se loti tokratna sogovornica, počne s srcem in predanostjo, zato tudi s takšnim odnosom pripoveduje o slovenski kulinariki, gastronomiji in vinarstvu.

Skoraj točno leto dni od terorističnega napada skrajnega islamskega gibanja Hamas na Izrael so napetosti dosegle vrelišče tudi na severni meji Izraela in v Libanonu. Obstreljevanje med Izraelom in Hezbolahom je vse hujše in trenutno ni videti, da bi bil kdo pripravljen storiti korak nazaj, kar res lahko pomeni večjo vojno na Bližnjem vzhodu. Kakšno je trenutno stanje bližnjevzhodnega konflikta in kakšne so grožnje ob nadaljnjem stopnjevanju napetosti, bomo ugotavljali v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Danes praznujemo svetovni dan Bollywooda, torej filmske industrije, ki je značilna za Indijo. Bollywoodski filmi vsebujejo prepoznavne glasbene in plesne sekvence, v katerih igralci združujejo številne indijske klasične in ljudske plese. Poleg tega indijska filmska industrija ustvari dvakrat toliko filmov kot hollywoodska in proda milijardo več vstopnic za kinematografe. Kaj torej Bollywood sploh je in kako so videti plesne sekvence pri tej filmski industriji, izveste v torkovi Radiosferi.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Po ocenah Zavoda za digitalno dostopnost v Sloveniji potrebuje prilagoditev spletišč in aplikacij od 25 do 30 odstotkov uporabnikov. Ne gre namreč le za invalide, ampak tudi za slepe in slabovidne, ljudi z drugimi oviranostmi in starejše, ki jim pešajo sposobnosti čutil. Kaj morajo vedeti naročniki in ustvarjalci spletnih mest in aplikacij, kaj je prinesel zakon, ki velja že dve leti, bomo v torkovem Svetovalnem servisu spraševali Tilna Škrabo, direktorja Zavoda za digitalno dostopnost.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Novi načini komunikacije so s sabo prinesli tako pozitivne kot negativne učinke, s katerimi se različne družbene skupine soočajo na različne načine. V tokratni oddaji Intelekta bomo govorili o religijskih skupnostih in njihovemu rokovanju z novimi tehnologijami. Kako so se digitalizirale v času zaprtja zaradi pandemije koronavirusa, kakšne prakse so se od izrednih razmer obdržale, kdo so religijski vplivneži, ali je tudi Qanon nova religijska skupnost in kako je digitalizacija vplivala na raziskovanje religijskega življenja?

11:00
Poročila

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Analize najodmevnejših tem in zanimivosti iz lokalnega okolja

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Prenova sistema omrežnin je pred vrati. Novembra bodo odjemalci dobili položnice za električno energijo po novem, saj se sistem začne uporabljati z oktobrom. Pristojni pravijo, da povprečno gospodinjstvo ne bo oškodovano; tisti, ki bolj obremenjujejo omrežje, pa lahko prilagodijo porabo. Po drugi strani bodo bistveno bolj obremenjeni večji industrijski porabniki. Kdo in v katerem primeru bo torej plačeval več, kakšne so podrobnosti novih tarif in kaj si od več pobranih omrežnin lahko obetamo za izboljšanje omrežja? O tem v Studiu ob 17.00.


Gostje:
Duška Godina, direktorica Agencije za energijo;
Uroš Blažica, direktor Elektra Primorska in predsednik GIZ elektrodistributerjev;
Andreja Čerče, Služba za okolje, podnebje in energijo, Gospodarska zbornica Slovenije.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Kako je majhna žaba osla odvadila večnega napihovanja …
Pripoveduje: Tone Gogala.
Napisal: Phillip Manderson Sherlock.
Prevedla: Boža Novak.
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1976.

Radijska oddaja že več kot pet desetletij predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki izražajo slovensko glasbenonarodopisno dediščino, terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila. Avtorica in urednica oddaje je mag. Simona Moličnik.

21:00
Poročila

Radijska igra je priredba dela, ki je zanimivo po svoji problematiki, saj v njem veliki francoski pesnik, znan kot zadnji impresionist ali prvi postimpresionist v pesništvu, vizionarsko odpira esencialna vprašanja naše dobe, poleg tega pa je njegov jezik kultiviran do izjemnih poetičnih razsežnosti.

Režiser: Hinko Košak
Prevajalec: Jože Udovič
Prirejevalka in dramaturginja: Djurdja Flerè

Paul Valéry – Rudi Kosmač
Gospod Teste – Polde Bibič
Gospa Teste – Štefka Drolc

Produkcija Uredništva igranega programa.
Posneto v studiih Radia Slovenija decembra 1975.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

V oddaji poslušamo skladbe:
Thad Jones: Fingers – solisti saksofonista Miro Kadoić in Aleš Suša, trobentač David Jarh, pozavnist Matjaž Mikuletič, kitarist Primož Grašič in pianist Blaž Jurjevčič
Janez Gregorc: Prostranost – solist saksofonist Milko Lazar
Kristijan Krajnčan; Snow of Ashes – tolkalist in violončelist Kristijan Krajnčan

23:00
Poročila

Jernej Županič se je v osmih letih, kolikor jih je minilo od izida njegovega pesniškega prvenca in prvih prevodnih del, uveljavil kot eden naših najboljših prevajalcev in kot izredno zanimiv, samosvoj pesniški in pisateljski glas. Za svoje prevajalsko delo je prejel nagrado Radojke Vrančič in Sovretovo nagrado, za roman Mamuti pa nagrado kritiško sito. Županič je raziskovalec jezika, o tem govori že njegova prva pesniška zbirka Tatar, ki je bila nominirana za nagrado SKS za najboljši knjižni prvenec in za Jenkovo nagrado. S poezijo, ki se spretno giblje med samonanašalnostjo, jezikovno igro in sporočilnostjo in ki jo odlikuje tudi izbran, inteligenten humor, je literarnim navdušencem ponudil v branje pravo poslastico. To velja tudi za izbor avtorjeve poezije Na da se plezati v ravnini iz leta 2019.

Režiser: Alen Jelen;
interpret: Klemen Janežič;
glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina;
mojster zvoka: Urban Gruden;
urednica oddaje: Tina Kozin;
produkcija 2019.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov