Slovenci so imeli po treh zaporednih zmagah prvi slab dan v Stožicah, saj nikakor niso našli recepta za razigrane Makedonce. Ti so v izenačenih končnicah pokazali več zbranosti in živcev. Slovenija je v četrtem nizu že vodila s 24:21, a nato zapravila tri zaključne žoge za izenačenje na 2:2. Makedonci so odločilni niz dobili s 26:24.

Slovenski odbojkarji so po treh zmagah prvič izgubili. Foto: BoBo

Pri Sloveniji sta bila najučinkovitejša Alen Pajenk z 19 in Klemen Čebulj s 13 točkami. Na drugi strani je blestel Nikola Gjorgiev s 24.

V sredo z Rusi za prvo mesto
Poraz za varovance Alberta Giulianija ni usoden, saj še vedno lahko osvojijo prvo mesto v skupini C, za kar bo treba v sredo premagati branilce naslova Ruse. Obračun se bo začel ob 17.30 v razprodanih Stožicah.

Klemen Čebulj prebija makedonski blok. Korošec je bil s 13 točkami drugi najučinkovitejši pri Sloveniji. Foto: BoBo

Slovenija po -6 izenačila, a nato izgubila s 26:24
Slovenci, začeli so v spremenjeni postavi brez Tineta Urnauta in Jana Kozamernika, so nekoliko slabše odprli tekmo, kar so Makedonci izkoristili za vodstvo z 8:2. Po odmoru na zahtevo selektorja Alberta Giulianija je Slovenija vendarle zaigrala bolje. Približala se je na 12:16. A kljub temu Slovencem kvaliteten preskok v igri ni uspel, tako da so Makedonci ohranili nekaj točk prednosti. Kapetan gostov Nikola Gjorgiev, ki je Belorusom natresel 37 točk, je povišal na 21:16. Vendar se Slovenci niso predali. Žiga Štern je z uspešnim napadom znižal na 23:21, tako da je gostujoči selektor Nikola Matijašević vzel minuto odmora. A po njej je Žiga Štern znižal na 22:23, malo pozneje pa je Alen Pajenk z uspešnim blokom poskrbel za izenačenje (24:24). Makedonci so prek Gjorgieva prišli do zaključne žoge (25:24) in malo pozneje po neuspešnem napadu Mitje Gasparinija osvojili niz s 26:24.

Makedonci dobili dramo v drugem nizu s 30:28
Tudi drugi niz je bil izenačen, Slovenija je povedla z 10:7, a so Makedonci izenačili na 10:10. Slovenci so v nadaljevanju mukoma prišli do dveh oziroma treh točk prednosti. Severna Makedonija je bila trd nasprotnik, ni popuščala, tako da je izenačila na 22:22. Selektor Giuliani je moral vzeti minuto odmora. Po njej je Aleksander Ljaftov z dvema zaporednima točkama Makedonijo pripeljal do zaključne žoge za drugi niz. Slovenci so se rešili. Gasparini je uspešno zaključil napad za 24:24. Servis Klemena Čebulja je končal v mreži in Makedonci so prišli do nove zaključne žoge, ki jo je izničil Štern (25:25). Gasparini je izenačil na 27:27, a so nato Makedonci prišli do šeste zaključne žoge. Slovenci so se ubranili, Pajenk je zabil za 28:28. Makedonija je prišla do sedme zaključne žoge in jo tudi izkoristila, odločilno točko je prispeval Ljaftov.

Makedonci so s srčno predstavo zasenčili Slovence. Foto: BoBo

Slovenija znižala na 1:2
Pri zaostanku z 0:2 v nizih je pri Sloveniji v igro vstopil tudi kapetan Tine Urnaut. A to sprva ni bistveno spremenilo razmerij sil na igrišču. Razigrani Makedonci so namreč po novi točki Gjorgieva povedli z 10:8, malo pozneje pa še z 12:9. Makedonija ni popuščala, povedla je s 15:12, potem ko je napad Tončka Šterna končal v avtu. Slovenija se je vrnila na 15:15, nato pa z blokom Šterna povedla s 16:15, malo pozneje pa pobegnila na 20:16. Po napadu Čebulja za 23:18 se je zdelo, da je tretji niz slovenski. In res, malo pozneje je odločilno točko za 25:19 z blokom prispeval Dejan Vinčić.

Slovenci so imeli znova bučno podporo s tribun, saj se je v Stožicah zbralo več kot 6.000 gledalcev. Foto: BoBo

Slovenci zapravili vodstvo s 24:21
Slovenija je v četrtem nizu povedla z 9:6, a so se Makedonci vrnili na 9:9. Sledila je izenačena tekma, Makedonija je znova izenačila na 15:15. Slovenci so se spet odlepili na 18:15 in zadišalo je po izenačenju na 2:2. Pri 23:21 je Giuliani vzel pol minute odmora, po kateri je Urnaut priboril zaključno žogo (24:21), nato pa serviral v mrežo (24:22). Makedonci so znižali na 24:23 in izenačili. Sledila je napeta končnica, po uspešnem napadu Vlada Mileva pa so si priigrali zaključno žogo za zmago. Malo pozneje so jo tudi izkoristili (26:24) in se v Stožicah veselili presenetljive zmage s 3:1 v nizih.

Giuliani: Nismo bili na pravi ravni, a podcenjevanja ni bilo

Po tekmi so imeli več razlogov za zadovoljstvo makedonski navijači. Foto: BoBo

"Makedoncem je treba čestitati. Igrali so odlično, agresivno in borbeno v obrambi. Mi nismo bili na pravi ravni, nismo igrali našega sistema, a lahko zatrdim, da podcenjevanja ni bilo. Tineta Urnauta sem hotel spočiti, saj je do zdaj igral vse tekme. V igro sem poslal vse razpoložljive moči, a se tudi po menjavah ni dosti spremenilo. To je nov list v naši zgodovini, vsake tekme ne moremo zmagati, na vsaki tekmi ne moremo igrati dobro. Upam, da se bomo gledalcem oddolžili jutri, ko bomo lovili zmago proti Rusiji. Ali bosta jutri igrala poškodovana Jan Kozamernik in Gregor Ropret, ne vem, to je v rokah zdravniške službe," je dejal selektor Slovenije Alberto Giuliani.

Urnaut: Makedonci so pokazali večjo željo

Makedonski odbojkarji presenetili slovenske

Kapetan Tine Urnaut pa je dodal: "Tekme nismo začeli, kot bi morali. Obramba je termometer, ki kaže, koliko si ekipa želi zmagati. In danes so večjo željo pokazali Makedonci. Bili so odločnejši, pogumnejši, niso imeli česa izgubiti. Razočaran sem, čeprav poraz ni bil na odločilni tekmi. Zaradi poraza ne izpademo, to je edina pozitivna stvar."