21-letnik iz Budimpešte je Michaelu Phelpsu po svetovnem rekordu pričakovano odvzel še olimpijski rekord. Foto: Reuters

Drugo zlato za Avstralko Titmus

Na 200 m prosto je Avstralka Ariarne Titmus potrdila najboljši čas predtekmovanja, pri čemer je po počasnejšem začetku v drugi polovici pospešila in s časom 1:53,50 postavila nov olimpijski rekord za drugo zlato Tokia – predtem je že slavila na 400 m prosto. Srebro odhaja v Hongkong s Siobhan Bernadette Haughey, bron pa v Kanado s Penny Oleksiak.

Ameriška plavalna zvezdnica Kathleen Ledecky in branilka naslova iz Ria je osvojila zgolj peto mesto, olimpijska prvakinja iz Pekinga 2008 (pred Saro Isaković) Federica Pellegrini je bila sedma.

200 m prosto, ženske
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Ariarne TitmusAvstralija1:53,50
2Siobhan Bernadette HaugheyHong Kong1:53,92
3Penny OleksiakKanada1:54,70

Na 200 m delfin je prvi favorit Madžar Kristof Milak več kot upravičil status svetovnega rekorderja in je s prednostjo dveh sekund in 48 stotink prehitel vse tekmece. Gostitelje iger je razveselil Japonec Tamoru Honda, ki je do srebra prišel na osmi progi. V boju za bron je Italijan Federico Burdisso za le 7 stotink prehitel drugega Madžara Tamasa Kenderesija.

200 m delfin, moški
1Kristof MilakMadžarska1:51,25
2Tomoru Honda1:53,73
3Federico BurdissoItalija1:54,45

Na 200 m mešano je v zadnjih zaveslajih Japonka Jui Ohaši prehitela obe Američanki in naslovu olimpijske prvakinje na 400 m mešano dodalo še zlato iz pol krajše razdalje. Že na sedmih zaporednih igrah je ista plavalka pobrala oba naslova. Svetovna rekorderka in branilka naslova Madžarka Katinka Hosszu je pristala le na sedmem mestu.

200 m mešano, ženske
1Jui Ohaši2:08,52
2Alex WalshZdružene države Amerike2:08,65
3Kate DouglassZdružene države Amerike2:09,04
Katie Ledecky je prvi naslov osvojila v Londonu na 800 m prosto, nato pa je v Riu kar 4-krat postala olimpijska prvakinja. Ob 6 zlatih odličjih ima še dve srebrni medalji. Foto: Reuters

Na 1500 m prosto je Kathleen Ledecky (1:35,35) po prvih dveh posamičnih porazih na olimpijskih igrah le potrdila sloves favoritinje. Američanka je z občutno prednostjo dobila olimpijsko premiero v najdaljši plavalni disciplini v bazenih.

24-letna Američanka je vodila od starta do cilja in zmagala s časom 15:37,34, kar je počasneje kot v predtekmovanju, a je vendar zadoščalo za zmago. Srebrno medaljo je osvojila njena rojakinja Erica Sullivan (15:41,41), bronasto pa Nemka Sarah Köhler (15:42,91).

1Kathleen LedeckyZdružene države Amerike15:37,34
2Erica SullivanZdružene države Amerike15:41,41
3Sarah KohlerNemčija15:42,91
30.Katja FainSlovenija16:35.92

Pri štafeti 4 x 200 m prosto se je zgodilo nepredstavljivo – po 17 olimpijskih naslovih so Američani zdaj ostali celo brez medalje. Britanci so potrdili najhitrejši čas kvalifikacij, Rusi pa so zgolj za 3 stotinke dobili dvoboj za srebro z Avstralci.

1Vellika BritanijaVelika Britanija6:58,58
2RusijaRusija7:01,84
3AvstralijaAvstralija7:01,84

Plavalke prvič na olimpijskih igrah nastopajo na 1500 m prosto, predtem je bila najdaljša disciplina 800 m prosto, v kateri je Katie Ledecky dvakratna zaporedna olimpijska prvakinja. Foto: EPA