25-letni Nils van der Poel (njegov dedek je med 2. svetovno vojno iz Nizozemske prebegnil na Švedsko) je Švedski priboril drugo zlato medaljo na letošnjih olimpijskih igrah. Nastopil je na koncu in z izjemnim zadnjim krogom izboljšal čas Patricka Roesta, ki je prišel do svoje tretje olimpijske medalje. Pred štirimi leti je bil srebrn na 1500 m in bronast v ekipnem zasledovanju. Foto: Reuters
Van der Poel v zadnjem krogu do zlata

Van der Poel je po lanskem zmagoslavju na svetovnem prvenstvu (najhitrejši je bil tako na 5 km kot na 10 km) tudi v Pekingu potrdil prevlado in zmagal s časom novega olimpijskega rekorda 6:08,84.

Do zadnjega kroga je kazalo, da mu ne bo uspelo izboljšati dosežka Nizozemca Patricka Roesta, ki je nastopil v prvi polovici startne liste in je moral eno uro čakati na razplet. Van der Poel je bil hitrejši za 47 stotink.

Bronasto medaljo je osvojil Norvežan Hallgeir Engebraaten. Legendarni Sven Kramer, ki je bil v tej disciplini pred štirimi leti zlat, je imel deveti rezultat.