Materinski dan so v Evropi začeli praznovati po prvi svetovni vojni. Foto: BoBo
Materinski dan so v Evropi začeli praznovati po prvi svetovni vojni. Foto: BoBo
Aretha Franklin
Aretha Franklin se je rodila na današnji dan leta 1942. Foto: EPA
Sarah Jessica Parker
Sarah Jessica Parker praznuje. Foto: EPA
Somalija
Leta 1994 so ameriške enote zapustile Somalijo po 15-mesečni misiji. Foto: EPA

Na današnji dan praznujemo tako imenovan materinski dan. Gre za neformalen praznik, posvečen materam.

Praznovanje materinskega dne izvira iz ZDA, kjer ga praznujejo od leta 1910, v Evropo je navada prišla po prvi svetovni vojni. Materinski dan so v Evropi začeli praznovati po prvi svetovni vojni, vendar ob različnih datumih. Sprva je bil določen 15. maj, potem pa prestavljen na 25. marec.

V Sloveniji se po drugi svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, praviloma ni praznoval, danes pa je spet v veljavi in se praznuje na isti dan kot Marijino oznanjenje, torej 25. marca.


Leta 708 je bil za papeža izvoljen Konstantin.

Leta 1005 je v bitki umrl škotski kralj Kenneth III.

Leta 1223 je umrl portugalski kralj Alfonso II.

Leta 1479 se je rodil Vasilij III., nadvojvoda Moskovski.

Leta 1541 se je rodil toskanski nadvojvoda Francesco I. de Medici.

Leta 1634 so prvi naseljenci, ki jih je vodil lord Baltimore, prispeli v Maryland.

Leta 1655 je Christian Huygins odkril največjo Saturnovo luno Titan.

Leta 1802 je bil v Amiensu podpisan sporazum o miru med Francijo in Veliko Britanijo.

Leta 1807 je bilo z zakonom prepovedano suženjstvo v Veliki Britaniji in na Irskem.

Leta 1811 so romantičnega pesnika Percyja Byssheja Shelleyja izključili z univerze v Oxfordu. Razlog je bil izid njegovega pamfleta The Necessity of Atheism (Nujnost ateizma).

Leta 1881 se je rodil madžarski skladatelj Béla Viktor János Bartók. Umrl je 26. septembra 1945.

Leta 1881 se je rodila angleška pisateljica Mary Webb (umrla je 8. 10. 1927). Znani so njeni romantični romani, v katerih opisuje pokrajino in ljudi iz angleške grofije Shropshire.

Leta 1886 se je rodil konstantinopelski patriarh Athenagoras, s pravim imenom Aristokles Spiru.

Leta 1908 se je rodil britanski režiser David Lean, dobitnik oskarja za režijo filma Most na reki Kwai in Lawrence Arabski. Znani so še njegovi filmi Oliver Twist, Doktor Živago, Velika pričakovanja in drugi.

Leta 1911 se je rodil Jack Ruby, morilec Leeja Harveyja Oswalda.

Leta 1918 je bila ustanovljena Beloruska ljudska republika.

Leta 1939 je bil kardinal Eugenio Pacelli izvoljen za papeža. Ob izvolitvi je prevzel ime Pij XII.

Leta 1937 sta Italija in Jugoslavija podpisali pogodbo o nenapadanju, t. i. beograjski pakt.

Leta 1941 sta Dragiša Cvetković in Cincar Marković na dvorcu Belvedere na Dunaju podpisala protokol o pristopu Jugoslavije k trojnemu paktu. V Jugoslaviji so se burno odzvali na podpis pogodbe. Začeli so se protesti, ki so dosegli vrhunec 27. marca. Vlado so vrgli in mladoletnega kralja Petra II. postavili za vladarja. Sestavili so vlado narodne sloge, ki jo je vodil eden izmed voditeljev prevrata Dušan Simović.

Leta 1942 se je rodila ameriška pevka Aretha Franklin, imenovana tudi kraljica soula.

Leta 1947 se je rodil britanski pevec, skladatelj in pianist Elton John. Do danes je prodal več kot 250 milijonov izvodov svojih albumov in tako velja za najuspešnejšega glasbenika vseh časov. Je tudi prejemnik oskarja za najboljšo filmsko glasbo, in sicer za pesem Can You Feel The Love Tonight iz risanega filma Levji kralj.

Leta 1947 so indijsko podcelino razdelili po verskih mejah in poleg Indije ustanovili muslimansko državo Pakistan. Vzhodna Bengalija je postala Vzhodni Pakistan, čeprav ju je ločilo 150 kilometrov.

Leta 1949 so začele sovjetske oblasti iz Estonije, Latvije in Litve na deportirati več kot 92.000 ljudi. Večino deportirancev so poslali v Sibirijo.

Leta 1965 se je rodila ameriška igralka Sarah Jessica Parker, najbolj znana po vlogi Carrie Bradshaw iz nadaljevanke Seks v mestu.

Leta 1957 so Belgija, Zvezna republika Nemčija, Italija, Francija, Luksemburg in Nizozemska podpisali sporazum o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti.

Leta 1971 je Vzhodni Pakistan postal neodvisna država z imenom Bangladeš.

Leta 1979 so vesoljsko plovilo Columbia prepeljali v vesoljski center John F. Kennedy, kjer so plovilo pripravili na prvi polet v vesolje.

Leta 1982 je Wayne Gretzky postal prvi igralec v Ligi NHL, ki mu je v eni sezoni uspelo doseči več kot 200 točk (seštevek golov in podaj).

Leta 1994 so ameriške enote zapustile Somalijo po 15-mesečni misiji. Njihovo delovanje so nadaljevale sile Združenih narodov.

Leta 1996 je EU prepovedal izvoz angleškega goveda in govejih izdelkov zaradi bolezni norih krav (BSE).

Leta 1996 so na občnem zboru košarkarskega kluba Smelta Olimpije izvolili novo vodstvo kluba. Predsednik je postal Jože Mermal. V času mandata tega znanega gospodarstvenika je Smelt Olimpija, ki je kmalu postala Union Olimpija, dosegala največje uspehe. Tivoli je bil ob skorajda vseh evropskih tekmah nabito poln, leta 1997 pa je ekipa pod vodstvom Zmaga Sagadina igrala tudi na turnirju Final four.

Leta 2000 je umrla ameriška igralka Helen Martin. Rodila se je leta 1909.

Leta 2001 so v Innsbrucku so razstrelili naletno smučino in stolp stare skakalnice. Kmalu zatem so začeli gradnjo nove skakalnice in športnega centra, ki sodita med najmodernejše na svetu.

Leta 2002 je judoistka Urška Žolnir na tekmi za svetovni pokal v Rimu v kategoriji do 63 kg osvojila tretje mesto.

Leta 2005 je skakalec Jurij Tepeš je na mladinskem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Rovaniemiju osvojil bronasto medaljo.

Leta 2006 je Jure Košir nastopil na svoji poslovilni tekmi.