Geološki zavod Slovenije je objavil opozorilo, da je na območju zahodne in vzhodne Slovenije povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov. Foto: BoBo
Geološki zavod Slovenije je objavil opozorilo, da je na območju zahodne in vzhodne Slovenije povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov. Foto: BoBo
Hidrološko opozorilo
Oranžno hidrološko opozorilo je izdano za porečja Kolpe, Vipave in Reke. (Za povečavo klikni na sliko.) Foto: Arso
Nevarnost poplav zaradi močnega deževja
Oranžni alarm za porečja Vipave, Reke in Kolpe

Agencija za okolje (Arso) opozarja, da bo Slovenijo zajelo močno deževje, ki bo predvidoma trajalo do ponedeljka zjutraj. Predvsem v nedeljo bodo vmes tudi nevihte z močnimi nalivi, in sicer bodo verjetnejše v zahodni in južni Sloveniji.

Zaradi padavin je Arso razglasil oranžno stopnjo vremenske ogroženosti, za popoldne in zvečer za zahodni del države, za nedeljo pa poleg zahodnega dela še za osrednjo in jugovzhodno Slovenijo. Za preostale dele države je stopnja ogroženosti rumena.

Reke že naraščajo
V večjem delu zahodne, južne in osrednje Slovenije bo v okoli 48 urah predvidoma padlo od 60 do 120, lokalno v hribovitem svetu lahko tudi nad 200 litrov dežja na kvadratni meter. V severovzhodnih krajih pričakujejo do okoli 50 litrov dežja na kvadratni meter. Predvsem v višjih legah bo pihal močan jugozahodni veter, ob morju pa okrepljen jugo, je Arso objavil na svoji spletni strani.

Arso je objavil, da je v 12 urah v hribovitem svetu severne Primorske in na območju Julijskih Alp padlo od 50 do 110 litrov dežja na kvadratni meter, drugod manj.

Do ponedeljka zjutraj bo v širokem pasu od Zgornjega Posočja prek Javornikov do Snežnika ter na območju Kamniško-Savinjskih Alp predvidoma padlo še od 80 do 160 litrov dežja na kvadratni meter, krajevno lahko tudi več. Drugod pričakujejo od 30 do 70 litrov dežja na kvadratni meter. Najmanj dežja bo v severovzhodni Sloveniji.

Predvsem v višjih legah bo pihal močan jugozahodni veter, ob morju pa okrepljen jugo. Meja sneženja bo večinoma nad 2000 metri nadmorske višine, spuščala se bo šele v noči na ponedeljek.

Reke na zahodu naraščajo
Reke v zahodni polovici države že naraščajo, zlasti na območjih Idrijsko-Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja, na Bovškem, Bohinjskem in Vipavskem. V prihodnjih urah se bo naraščanje rek na teh območjih nadaljevalo, napovedujejo in dodajajo, da lahko pri tem posamezne reke poplavijo.

V noči na nedeljo bodo začele naraščati tudi reke v južni in osrednji Sloveniji, v nedeljo čez dan pa tudi drugod po državi. Ob nevihtah in močnejših nalivih lahko hitro porastejo manjši vodotoki in hudourniki ter pri tem tudi poplavijo.

Narasla bo tudi Sava
V nedeljo bo močneje narasla tudi reka Sava v srednjem in spodnjem toku. Kraške reke v porečjih Ljubljanice in Krke ter reke na severovzhodu Slovenije pa bodo dosegle največje pretoke predvidoma v ponedeljek.

Nevarnost zemeljskih plazov
V nedeljo sredi dneva in v ponedeljek bo gladina morja ob slovenski obali povišana. Pri tem lahko morje poplavi nižje dele obale. Geološki zavod Slovenije je objavil opozorilo, da je na območju zahodne in vzhodne Slovenije povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, do plazov pa lahko pride tudi v drugih predelih Slovenije. Verjetnost plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin.

Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču, svetuje geološki zavod.

Nevarnost poplav zaradi močnega deževja
Oranžni alarm za porečja Vipave, Reke in Kolpe