Alen Omić je bil najučinkovitejši slovenski igralec ob zmagi nad Španijo. Foto: Vladimir Nikolič

Zmago Sagadin
Klemen Prepelič
Klemen Prepelič se je tokrat ustavil pri 12 točkah. Foto: Vladimir Nikolič

Slovenci so bili precej boljši tekmec, imeli so nekaj nihanj v igri, a so znova blesteli z meti izza črte (10/20, 50-odstotni met). Najučinkovitejši strelec je bil Alejandro Abrines (18 točk), pri Slovencih je največ točk zbral Alen Omić (14). Klemen Prepelič je 12 točkam dodal še pet skokov.

V prvem polčasu Slovenci zanesljivi
Španci so na začetku tekme dosegli dva lahka koša, a so se Slovenci hitro vrnili v igro in prek dveh trojk Klemna Prepeliča in Jake Brodnika povedli s 6:4. Varovanci Zmaga Sagadina vodstva v prvem polčasu niso izpustili iz rok. Španci so se sicer nekajkrat nevarno približali, a so v ključnih trenutkih storili preveč napak. Slovenci so dobili boj pod obročem, ob polčasu je bilo razmerje v skokih 19:11. Po pričakovanjih je znova blestel Prepelič, ki je skupaj z Alenom Omićem (3 skoki) v prvih dvajsetih minutah tekme zbral osem točk. Na drugi strani je bil najučinkovitejši Jose Pozas, ki je zbral 10 točk.

Najvišja prednost Slovencev v prvem polčasu je znašala šest točk (28:22), a so se Španci pobrali in s petimi hitrimi točkami zaostanek znižali na -1. V samem zaključku polčasa so imeli celo priložnost za vodstvo, a so se zapletli in napad zapravili.

Slovenci po izjemnem nizu pobegnili na +11
Španci so na začetku drugega polčasa s trojko Alejandra Abrinesa prvič po uvodnih minutah povedli (32:34), a jim je že v naslednjem napadu z enako mero odgovoril Rupnik (35:34). Sledila je izjemna serija, prek katere so košarkarji v belem v 25. minuti povedli za 11 točk (54:43), odlično so igrali v obrambi, Špancem niso puščali prostora, znova so kraljevali pod obročem. Pozneje so nekoliko popustili, po košu Daniela Dieza slabih šest minut pred koncem je bil izid 61:54. Španci so čutili priložnost za morebitno vrnitev, morda celo preobrat, a so jih Slovenci hitro zaustavili! Jan Špan je odlično igral v obrambi, Gezim Morina je slabe tri minute pred koncem žogo položil skozi obroč za 65:55.

Tekmo so gostitelji mirno pripeljali do konca - Miha Lapornik je zadel neverjetno trojko sekundo in sedem desetink pred iztekom srečanja (70:63) -, prvi in drugi del so končali brez poraza, v četrtfinalu pa jih v petek v Stožicah čaka reprezentanca Francije.

Sagadin zelo zadovoljen
"Smo zadovoljni, čestitke mojim fantom. Treba je bilo šestkrat stopiti na parket, šestkrat zbrati energijo, moč, znanje, željo, voljo in šestkrat zmagati. Nam je to uspelo in iz tekme v tekmo dobivamo samozaupanje. Tudi igralci, ki so bili mogoče malo manj vidni na začetku, kot Jan Špan, ki je danes igral odlično, odlično je vodil ekipo. Jasno je bilo, da ne bomo šli v to tekmo z glavo skozi zid. Najpomembneje se je bilo izogniti poškodbam. Španci so za nas s svojim slogom neugoden tekmec, a smo zasluženo zmagali. Gremo naprej, upam, da bomo imeli tako podporo tudi v Stožicah," je po tekmi povedal Sagadin.