Leo Westermann je bil nedvomno najboljši košarkar letošnjega evropskega prvenstva mlajših članov, a je v finalu v ključnih trenutkih storil napako, zaradi katere so evropski prvaki postali Litovci. Foto: Vlado Nikolič

Mož odločitve je bil Zygimantas Skucas, ki je 14 sekund pred koncem srečanja zadel prosti met za 50:49. Francozi so imeli zadnji napad za zmago, a ga je zapravil njihov prvi junak tega evropskega prvenstva Leo Westermann, ki je v ključnem trenutku izgubil žogo.

Najboljša peterka prvenstva
Klemen Prepelič
pa je bil izbran v najboljšo peterko prvenstva. Poleg Prepeliča idealno peterko EP-ja do 20 let sestavljajo še Leo Westermann (Francija), ki je hkrati postal tudi najboljši igralec tekmovanja (MVP), Daniel Diez (Španija), Rudy Gobert (Francija) in Edgaras Ulanovas (Litva). Priznanje za "fair play" je prejel zdravnik slovenske reprezentance Slobodan Macura.

Litva ob polčasu vodila za 12 točk
Litovci, ki jih je slovenska izbrana vrsta v Domžalah ugnala z 87:81, so bili v prvi četrtini izrazito boljši nasprotnik. Ob izidu 11:9 so nanizali 9 zaporednih točk in Francozom ušli na 11 točk razlike. Francozi nikakor niso našli odgovora na hitre protinapade nasprotnika, ob polčasu so zaostajali za 13 točk (24:11). V drugem delu prvega polčasa so nato košarkarji v modrem na krilih znova odličnega Lea Westermanna uprizorili skorajšnjo vrnitev, a so se Litovci po odhodu francoskega organizatorja igre na klop znova odlepili. V zadnji sekundi napada je trojko za 36:24 zadel Skucas.

Westermann izgubil ključno žogo
V tretji četrtini so Litovci Francoze ves čas držali na varni razdalji. Poskrbeli so, da se Westermann ni preveč razigral, a so nato naleteli na zelo razpoloženega Axla Toupana. Ta je sedem minut pred koncem s trojko znižal zaostanek na -1 (43:32). Dobro minuto pred koncem je imel Westermann priložnost, da svoje moštvo prvič po uvodnih minutah prve četrtine povede v vodstvo, a je z neizdelanim metom zgrešil obroč. Litovci so nato napad zapravili, tako da so Francozi dobili novo priložnost, ki jo je novopečeni organizator igre Partizana izkoristil - zadel je oba prosta meta za 49:49. Na drugi strani je odločilno točko s prostim metom prispeval Skucas, saj je Westermann v napadu za zmago izgubil žogo.

Bron osvojili Španci
Dvoboj za končno 3. mesto je za točko dobila reprezentanca Španije. Ta je s 67:66 ugnala izbrano vrsto Srbije, za katero je največ točk dosegel Djordje Drenovac. Najučinkovitejši igralec srečanja je bil s 16 točkami Jaime Fernandez.