204 cm visoki Gezim Morina je z metom čez glavo dosegel zmagoviti koš. Foto: Vladimir Nikolič
Klemen Prepelič
Klemen Prepelič je bil najučinkovitejši igralec tekme. Foto: Vladimir Nikolič
Luka Rupnik
Slovensko igro je znova odlično vodil Luka Rupnik. Foto: Vladimir Nikolič
Mladi slovenski košarkarji še do pete zmage

Odločilni koš je ob pisku sirene dosegel Gezim Morina. Drugi slovenski junak je bil Klemen Prepelič, ki je dosegel 29 točk, ob tem pa tudi podal za zmagoviti met Morine. Slovencem sicer ni kazalo najbolje, saj so pet minut pred koncem zaostajali za osem točk (66:58), kar je bila najvišja prednost Turkov na tekmi.

Toda varovanci Zmaga Sagadina so znova pokazali izjemen karakter in s pomočjo Prepeliča, Morine in Alena Omića prav v zadnjih trenutkih preobrnili srečanje za peto zaporedno zmago. Slovence v sredo ob 20.45 čaka Španija.

Dober začetek, slabši konec uvodne četrtine
Slovenci so odlično odprli srečanje in v 3. minuti s koši Prepeliča in Omića povedli z 10:4. Turki so v nadaljevanju četrtine vzpostavili ravnotežje. Geyik je v 6. minuti s trojko znižal le na točko zaostanka (13:14). Turški napad je s trojko začasno odbil Prepelič, a se Turki niso vdali. Prav ob izteku četrtine je Tuncer s trojko popeljal Turčijo do sploh prvega vodstva na tekmi (21:19). Slovenci dve minuti in pol niso dosegli koša.

Slovenci lovili, ujeli in prehiteli Turke
Na začetku druge četrtine so Turki nadaljevali niz (25:19), tako da je bil Sagadin prisiljen vzeti minuto odmora. Ta je pomagala, saj so Slovenci s koši Rupnika in Prepeliča v 15. minuti izenačili na 29:29. Izenačenju pa je sledil ekspresen turški niz 7:0, po katerem je moral Sagadin znova vzeti minuto odmora. Slovenci so ujeli priključek in po trojki Špana v 19. minuti znova povedli (38:37). Za odličen konec četrtine je poskrbel Lapornik, ki je zadel trojko (41:37), a je Edgeju tik pred polčasom uspelo znižati na -2 (41:39). Prepelič je bil s 13 točkami najučinkovitejši igralec prvega polčasa.

V zadnjih petih minutah od -8 do +1
Na začetku drugega polčasa so Slovenci ušli na 47:43, nato pa so pobudo prevzeli Turki (54:50). Pajić je s trojko znižal slovenski zaostanek na točko, Prepelič pa je s šestim uspešnim metom izza črte Slovenijo popeljal v vodstvo (56:54). Kljub temu so zadnje minute tega dela pripadle Turčiji, ki je na dveminutni odmor odšla s prednostjo štirih točk (60:54). Turčija je tudi zadnjo četrtino odlično začela. V 35. minuti je prišla do najvišje prednosti na tekmi - 66:58. A Slovenija se ni vdala. S koši Morine in Omića se je približala na -4 (66:62). Neustavljivi Prepelič je s tremi zaporednimi točkami minuto in pol pred koncem Slovenijo pripeljal le na točko zaostanka (68:69), Omić pa je minuto pred koncem zadel za vodstvo (70:69). Po turški napaki v napadu je imela Slovenija napad za povišanje vodstva, a ga je deset sekund pred sireno zapravila. Na drugi strani je Tekin zadel za 71:70. Na semaforju so ostale le še štiri sekunde, kar je bilo ravno dovolj za Prepeliča in Morino ...

Zmago Sagadin: "Mislim, da smo si zmago prigarali. Turška reprezentanca ni slučajno premagala Italijanov in igra vsak dan bolje. V nekaterih delih tekme smo igrali odlično košarko, tako v napadu kot tudi v obrambi, v nekaterih pa je sledil velik padec. Če ne bi bilo teh napak, bi tekmo brez težav pripeljali do konca. Napake, zlasti slabe podaje, so nas stale, da so se Turki nekajkrat vrnili v igro in celo povedli. Fantje so že utrujeni, vendar ne popuščamo niti za milimeter. Velika športna krivica bi bila, če te tekme ne bi zmagali. 'Srečko' je dal odločilen koš, vendar mu je Klemen Prepelič tudi odlično podal."

Gezim Morina: "Vesel sem zmage! Začeli smo slabo, nekajkrat slabo podali, to pa so Turki izkoristili in nam polagali žoge v koš z leve in desne. Vedeli smo, da je Turčija dobra ekipa. Prvenstvo so začeli slabo, nato pa so začeli igrati vedno bolje in bolje."

Klemen Prepelič, kapetan Slovenije:
"Tekma je bila zelo naporna, saj so Turki fizično zelo močan tekmec. Na začetku tekme se jim nismo znali postaviti po robu, a na koncu ponovno strnili svoje vrste ter našli dober zaključek in zmaga je naša."