Za zadnji napad je imela Slovenija 13 sekund časa, tekmo pa je odločil kapetan Jaka Lakovič. Foto: EPA
V prvi peterki so bili Matjaž Smodiš, Uroš Slokar, Sašo Ožbolt in brata Dragić. Foto: MMC RTV SLO

Odločilni točki je po samostojni akciji dosegel kapetan Jaka Lakovič, ki je bil z 19 točkami (trojke 3/5) ob Goranu Dragiću (20 točk, od tega osem v zadnji četrtini) najbolj razpoložen v slovenski reprezentanci. Po četrti pripravljalni tekmi Slovenija še ne pozna poraza, medtem ko je gostiteljica letošnjega evropskega prvenstva Litva (igrala je brez Šarunasa Jasikevičiusa) klonila že na svoji prvi.

Lorbek "vrtel" Lavrinoviča
Začetek je bil dinamičen. Po domačem vodstvu 12:4 je Slovenija z nekaj lepimi akcijami hitro ujela priključek in držala ravnotežje, čeprav met ni stekel po željah. Maljković je prvi peterki (Smodiš, Slokar, Ožbolt, Z. Dragić in G. Dragić) hitro dodajal sveže moči s klopi. Lakovič je s trojko končal uvodno četrtino. Na začetku druge četrtine je žoge začel dobivati Erazem Lorbek in smešil Darjuša Lavrinoviča, ki si je prislužil tudi tretjo osebno napako. Po 12 minutah je Slovenija prvič vodila (22:23).

Zaostanek 10 točk ni bil usoden
Litva se je zatekla k svojemu preizkušenemu orožju, protinapadom, in pobegnila na štiri točke. Sašo Ožbolt, ki je v sredo Latviji nasul 16 točk, je odgovoril s trojko. Polčas je vseeno pripadel Litvi (38:35). V drugem polčasu je Lakovič z dvema zgrešenima podajama tekmecem omogočil otipljivejšo prednost desetih točk. Goran Dragić je držal ravnotežje, Lakovič pa je tik pred koncem tretje četrtine zadel nov met za tri. Pred odločilno četrtino je bilo tako vse odprto (55:49).

Dragićevi zaporedni trojki za izenačenje
Zdelo se je, da bo 5.500 glasnih navijačev v Klaipedi le dobili svoje, saj so v zadnji četrtini evropski prvaki izpred osmih let spet dvignili ritem, toda Goran Dragić je z zaporednima trojkama obrnil potek tekme in izenačil na 61:61. Po prostih metih Lakoviča je Slovenija spet vodila. 40 sekund pred koncem je zadel D. Lavrinovič za 68:67, Erazem Lorbek je enajst sekund kasneje prispeval svojo prvo trojko. Litva je uspela izenačiti na 70 (Pocius), v zadnjem napadu (časa je bilo le še 13 sekund) pa je odgovornost prevzel Lakovič in ob prodoru s težkega položaja zadel za zmago (šele tretjo v 12 merjenjih moči z Litvo), izsilil pa še osebno napako Kalnietisa.