Centrski dvoboj Mirze Begića in Timofeja Mozgova. Foto: EPA
Sergej Bikov, Sašo Ožbolt
Slovenija je nadzirala potek igre vse do zadnje minute in prav zadnji točki na tekmi sta prinesli Rusiji prvo vodstvo. Foto: EPA
Andrej Kirilenko
Slovenci so dobro zaustavili Andreja Kirilenka, tako pa je bilo več prostora za druge košarkarje. Foto: EPA
David Blatt
David Blatt je vso tekmo spremljal izjemno energično. Foto: EPA
Anton Ponkrašov
Ruski branilci so imeli veliko težav z doseganjem točk. Tako je večino žog šlo pod koš. Foto: EPA
Rusija v Vilno odhaja s štirimi točkami. Foto: EPA

Slovenija je odigrala prvo tekmo proti reprezentanci, ki sodi v krog favoritov prvenstva. Četa Božidarja Maljkovića je ves čas nadzirala potek igre in vodila vse do zadnje četrtine, ko je "zbornaja komanda" ujela priključek. Slovenci so ponudili vrsti Davida Blatta kar nekaj priložnosti za vodstvo, izkoristili pa so prav odločilno. Sedem sekund pred koncem so imeli evropski prvaki iz leta 2007 napad. Žogo so poslali do Monje, ki je dosegel šele svoji prvi točki iz igre in priigral ruski izbrani vrsti štiri točke v drugem delu. Slovenija, ki bo v Vilno nesla tri, je imela za napad manj kot sekundo.

Slovenci so bili proti ruski reprezentanci, ki je zelo dobra v skoku, boljši v tem elementu (39; 33). Uspešen je bil predvsem Uroš Slokar, ki je ujel devet odbitih žog. Najboljši slovenski strelec je bil s 14 točkami Erazem Lorbek, ki je edini v Maljkovićevi vrsti presegel mejo desetih točk. So pa Slovenci izgubili več žog kot Rusi (15; 10), kar pet jih je zapravil kapetan Jaka Lakovič. Odlično so Slovenci odigrali v obrambi proti najnevarnejšemu ruskemu igralcu Andreju Kirilenku. Zbral je le osem točk (3/10 iz igre). Zato pa sta bila razigrana Andrej Voroncevič (18 točk) in Viktor Hrjapa (10).

Slovenija začela s serijo 7:0
V prvo peterko je Maljković uvrstila Gorana in Zorana Dragića, Saša Ožbolta, ki je počival na tekmi z Belgijo, Lorbka in Mirzo Begića. Slovenci so odlično začeli. Lorbek je najprej zadel za dve, nato so ukradli dve žogi, trojko je prispeval Ožbolt, v protinapadu pa je Zoran Dragić zadel za 7:0. Slovenci so nadaljevali odlično igro v obrambi, stekel pa je tudi napad, kjer je bil razigran Lorbek, Zoran Dragić pa je v šesti minuti položil za 16:7 in Blatt je bil prisiljen posredovati z minuto odmora. Do konca četrtine so se Rusi približali na 19:16.
Lorbek poskrbel za prednost ob polčasu
Drugo četrtino je odprl Lakovič in povedel za šest, vendar je takoj odgovoril Sergej Bikov. V 15. minuti si je Hrjapa zaradi protesta po osebni napaki nad Matjažem Smodišem - Hrjapa je bil nadomestni kapetan CSKA-ja, ko se je Smodiš poškodoval - prislužil tehnično osebno in Sloveniji je uspelo nekoliko pobegniti (32:25). Polčas so Rusi končali s šestimi točkami zapored, se povsem približali, a je prav ob koncu s trojko izid prve polovice obračuna postavil Lorbek (40:34).

Razlika 10 točk hitro skopnela
Drugi polčas so uspešno začeli Slovenci in po dveh minutah, ko se je najprej v obrambi izkazal z blokado Begić, nato pa je ekspresno v protinapad stekel Zoran Dragić, povedli z dvoštevilčno prednostjo (44:34). Visoka slovenska prednost je nekoliko prebudila Kirilenka in razlika je skopnela v vsega štirih minutah le na tri točke. Sloveniji je uspelo nekoliko umiriti ruski napad, a so zadnje minute tretje četrtine minile povsem v znamenju "zbornaje komande" (55:53).

Prvo vodstvo odločilno
Rusi so imeli v zadnji četrtini kar nekaj priložnosti, da bi prvič povedli, vendar je Slovencem uspeli obdržati minimalno prednost. Nato so imeli izbranci Maljkovića kar tri napade zapored, po katerih bi tri minute pred koncem prišli do izjemno pomembnih petih točk naskoka, a je tretji napad potekel. Minuto in pol pred koncem je Lakovič izgubil žogo, a si je na nasprotni strani še večjo napako privoščil Hrjapa. Eden boljših v ruski vrsti je napravil osebno napako v napadu, ki pa je bila še njegova peta.

Minuto pred iztekom igralnega časa je Slokar pri 64:63 zgrešil dva prosta meta, Lorbek je ujel odbito žogo, vendar so mu Rusi - morda celo na nedovoljen način - odvzeli žogo. Ruski napad je zapravil Aleksej Šved, naslednjega slovenskega pa Lakovič, ki je zgrešil neizdelan met. Sedem sekund pred koncem so Rusi imeli napad za zmago, odločilni koš pa je dosegel Monja.

Izjave po tekmi
Božidar Maljković:
"Zadnja dva dni sem govoril, da so možnosti 50-50. Nisem se zmotil, saj sem se zavedal moči ruske ekipe, kakor sem tudi vedel, da se lahko Slovenija zoperstavi Rusiji. Košarka je igra skoka, po tem se tudi bistveno razlikuje od ostalih športov, in četudi sem mojim igralcem poudarjal, da je treba zapirati prostor pod obročem in onemogočiti Rusiji druge ali tretje napade, tega niso izpolnili do popolnosti. Velike ekipe se od povprečnih razlikujejo po tem, kako se znajo pobrati po takšnih tekmah. Vse bomo torej videli v Vilni."

Jaka Lakovič: "Dobro smo odigrali praktično celo tekmo, na koncu pa nesrečno izgubili. Nismo znali preprečiti skoka Rusije v napadu, hkrati pa v sklepnih minutah nismo našli poti do koša. Poraz je boleč, ni pa tragičen, saj mislim, da Slovenija še ni pokazala vsega svojega znanja. Prepričan sem, da bomo v drugem delu igrali bolje."

Erazem Lorbek: "Škoda. Tekma je bila težka, vendar moramo kljub porazu ostati pozitivni. Dali smo od sebe maksimum, tako da si nimamo kaj očitati, saj smo igrali proti eni od najboljših ekip na prvenstvu. To je dobra popotnica za drugi del."

Edo Murić: "Igrali smo dobro, vendar lahko še precej bolje. Na naslednjih tekmah se moramo bolj boriti pod lastnim košem, saj so nam Rusi dali preveč lahkih košev. Dokazali smo, da lahko igramo proti vsaki ekipi na tem prvenstvu in zagotovo še nismo rekli zadnje besede. Glede zadnjega koša pa le toliko; če bi Monja poskusil še petnajstkrat, sem prepričan, da ne bi ponovil takšnega zadetka."