Po dvoboju z Grčijo Hrvati zapuščajo Litvo. Na sliki centrski dvoboj Ioannisa Bourousisa in Anteja Tomiča. Foto: EPA
Bo McCalebb
V dresu makedonske izbrane vrste blesti Američan Bo McCalebb. Foto: EPA
Luol Deng
Košarkar Chicago Bullsov Luol Deng je bil usoden za Poljsko. Dosegel je 28 točk, od tega trojko minuto pred koncem. Foto: EPA
Teemu Rannikko
Motor finske reprezentance je Teemu Rannikko, ki je v svoji karieri oblekel tudi dres Olimpije. Foto: EPA
Tony Parker, Nicolas Batum
Glavna francoska aduta Tony Parker in Nicolas Batum po koncu tekme s Srbijo. Foto: EPA
Juan Carlos Navarro
Evropski prvaki Španci (na sliki kapetan Juan Carlos Navarro) so zapravili lepo priložnost, da bi v drugi del potovali s polnim izkupičkom. Foto: EPA
Aleš Pipan
Poljska, katere selektor je Aleš Pipan, je v nedeljo presenetila Turčijo, proti Veliki Britaniji pa je izgubila zlasti zaradi izjemno slabega skoka. Foto: EPA

Britanci, ki so pred dvema letoma v pripravljalni tekmi presenetili tudi Slovenijo, so vodili večji del tekme. Blestela sta Luol Deng (28 točk in 14 skokov) in Joel Freeland (27 in 11 skokov). Freelandova trojka minuto pred koncem za vodstvo 85:79 je bila odločilna.

Varovanci selektorja Aleša Pipana so bili obupno slabi v skoku (izgubili so ga s 46:25), v prvih treh četrtinah so zmogli vsega en skok v napadu. Vseeno so štiri minute pred koncem po košu nekdanjega igralca Uniona Olimpije Szymona Szewczyka povedli, toda končnico spet odigrali slabo.

Hrvaška domov, Finska pa v drugi del
V skupini C se je morala posloviti Hrvaška, saj jo je Grčija premagala s 74:69. Prvič v zgodovini evropskih prvenstev so nosilci bronaste medalje v letih 1993 in 1995 ostali brez nastopa v drugem delu. Usodna je bila trojka Antonisa Fotsisa minuto pred koncem, po kateri so Grki povedli za šest točk. Marko Popović je s štirimi prostimi meti sicer poskrbel za razburljivo končnico, toda preobrata ni bilo. Prvič je Hrvaška ostala brez drugega dela in po tekmi je selektor Joke Vranković odstopil.

Veliko senzacijo so z uvrstitvijo v drugi del pripravili Finci. V zadnjem krogu skupinskega dela so košarkarji, ki so se na prvenstvo uvrstili prek dodatnih kvalifikacij, premagali Črno goro z 71:65, vendar pa še z zmago niso bili uvrščeni v drugi del, vrata v nadaljevanje so jim z zmago nad Bosno in Hercegovino (75:63) odprli Makedonci, ki v drugi del nesejo celo štiri točke.

Prelđić prvi strelec ob prestižni zmagi
Španija, pri kateri je počival prvi zvezdnik Pau Gasol, je doživela prvi poraz. S 57:65 je bila boljša Turčija. Španija je v zadnji četrtini dosegla le dve točki. Marc Gasol je za Španijo prispeval 12 točk, na turški strani pa je bil najboljši nekdanji slovenski reprezentant Emir Prelđić, ki je zbral 18 točk. Ömer Ašik in Hedo Türkoglu sta jih vpisala po 12.

Derbi dneva je bila tekma med Francijo in Srbijo, ki je odločala o prvem mestu v skupini B. Podaljšek je izsilil Nenad Krstić, ki je deset sekund pred koncem zadel dva prosta meta. Prednost Franciji v podaljšku je zagotovil Mickaël Gelabale, Duško Savanović je imel priložnost za zmago, a je novopečeni član Efesa zgrešil "zicer". Francozi z zmago (96:97) potujejo v drugi del s polnim izkupičkom.