Slovensko košarkarsko reprezentanco prva tekma na EP-ju čaka prihodnjo sredo, ko bo igrala proti Bolgariji. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Erazem Lorbek
Erazem Lorbek je bil s 13 točkami najučinkovitejši slovenski košarkar na tekmi. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

.

Gostitelji evropskega prvenstva so imeli za seboj sedem prijateljskih tekem, na katerih so zmagali sicer le trikrat. Optimizem so gradili na veliki zmagi nad Španijo (88:76), a so v Stožicah padli na realna tla in proti Sloveniji klonili četrtič v zgodovini.

Izvrstni začetek Slovencev
Slovenci so tekmo začeli odlično, na krilih odličnih Mirze Begića in Erazma Lorbka so hitro povedli s 7:0. V obrambi so igrali odlično in Litovce nekajkrat prisilili v napake, ki so jih drago stale. Najvišjo prednost v prvi četrtini je po podaji Sama Udriha postavil Goran Dragić (26:10). Četrtina se je končala s 26:12.

Slokar nezgrešljiv
V nadaljevanju se je izvrstna igra varovancev Božidarja Maljkovića nadaljevala. V 14. minuti je sodniška trojka Šarunasu Jasikevičiusu dosodila tehnično napako, Slovenci pa so povedli za 17 točk. Minuto pozneje je domača ekipa vknjižila najvišjo prednost, potem ko je žogo skozi obroč spravil Zoran Dragić. Ob odmoru je bil izid 52:33. V prvih 20 minutah je bil najdejavnejši Uroš Slokar, ki je zbral 12 točk, pri Litovcih je točko manj dosegel Marijonas Petravičius.

Litovci pokazali zobe v obrambi
V tretji četrtini so bile moči na parketu izenačene, Litovci so se vendarle prebudili in pritisnili na slovensko obrambo, ki je v primerjavi s prvim polčasom nekoliko popustila. V 26. minuti so gostje storili še drugo tehnično napako. Tokrat jo je sodnik dosodil Tomasu Delininkaitisu, nato pa je na ogorčenje domačega občinstva sledila tudi tehnična napaka na slovenski strani, zakrivil jo je Matjaž Smodiš. Kljub vsemu so se Slovenci zbrali in četrtino sklenili s košem Erazma Lorbka (62:46).

Gledalci v zadnji četrtini brezskrbno uživali
Vse dvome o zmagovalcu sta že na uvodu v zadnji del razblinila Lorbek in Sašo Ožbolt (65:46), tako so lahko gledalci v zadnjih minutah sproščeno uživali v borbeni in navdahnjeni predstavi Slovenije. Najvišja prednost Slovencev na tekmi je znašala 23 točk (73:50).