Sašo Ožbolt je proti Gruziji pokazal najboljšo predstavo na prvenstvu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Jaka Lakovič je bil z Zazo Pačulio najboljši strelec obračuna. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Manučar Markoišvili
Eden glavnih nosilcev Gruzije je Manučar Markoišvili, igral je tudi za Union Olimpijo, ki je dosegel 16 točk. Foto: EPA

Po dnevu počitka in dveh neprepričljivih predstavah proti Bolgarom in Ukrajincem so Slovenci pokazali svojo moč. Steklo je v napadu, cono jim je uspelo z meti izza črte razbiti in vknjižiti tretji par točk. Gruzijci so sicer dobro začeli in si priigrali tudi dvoštevilčno prednost, a v drugi četrtini so izbranci Božidarja Maljkovića prevzeli pobudo. Jutri Slovenijo čaka obračun z Belgijo, ki je do zdaj v skupini D pokazala najmanj. Z zmago se je Slovenija že uvrstila v drugi del EP-ja.

Proti Gruziji je navdušila branilska naveza, ki je morda celo ostala največji dolžnik s prvih dveh srečanj. Jaka Lakovič je prispeval 22 točk, Sašo Ožbolt pa jih je dodal 21. Izkušena košarkarja sta skupaj zadela devet trojk. Kapetan izbrane vrste je prispeval še štiri podaje, Ožbolt, ki je zadel vseh sedem prostih metov, pa je ukradel štiri žoge. Med najboljšimi je bil znova Zoran Dragić, ki je vpisal 15 točk, Erazem Lorbek jih je dodal 12, z 10 pa se je izkazal Goran Jagodnik. Pri Gruziji je bil najboljši kapetan Zaza Pačulia (22 točk), Manučar Markoišvili jih je pristavil 16.

Od prve minute tudi Murić, Ožboltu končno stekel met
Maljković je na začetku na parket poslal Lakoviča, Zorana Dragića, Eda Murića, Matjaža Smodiša in Mirzo Begića. V uvodnih minutah so Gruzijci po zaslugi Pačulie prevzeli pobudo. V šesti minuti je Ožbolt, ki na prvenstvu sicer še ni v najboljši formi, takoj po vstopu v igro zadel izza črte, nad njim pa je bila storjena še osebna napaka in Slovenija je povedla z 10:9. Na nasprotni strani je dve trojki zapored zadel Markoišvili, gruzijsko cono pa je z natančnim metom za tri razbil Lakovič. Viktor Sanikidze pod obročem, George Cincadze in Marquez Haynes pa s trojkama so poskrbeli, da si je Gruzija do konca četrtine priigrala nekoliko občutnejšo prednost (15:25).
Na začetku druge četrtine je zelo obetavni Tornike Šengelia še povišal gruzijsko prednost, a sta Zoran Dragić in Lorbek poskrbela, da se je Slovenija približala na -7, Igor Kokoškov je manjšo slovensko serijo prekinil z minuto odmora. Po trojki Obžolta v 13. minuti pa je zaostanek znašal le še 4 (24:28). Do 15. minute srečanja so Slovenci zadeli več trojk (7) kot na prvih dveh tekmah skupaj. Odličen strelski dan Maljkovićeve vrste je nadaljeval Jagodnik. Najstarejši v slovenskem taboru je z dvema trojkama zapored priključil na 38:39. Na odmor sta ekipi odšli poravnani na 40.

Slovenci prevzeli pobudo, a se Gruzijci niso dali
Na začetku drugega dela je Slovenija uspela priti v vodstvo. Borbeni Zoran Dragić in Lorbek, ki je dosegel pet točk zapored, sta priigrala Sloveniji šest točk naskoka (51:45). Tudi po minuti odmora, ki jo je vzel Kokoškov, so Slovenci nadaljevali v enakem ritmu. Do konca tretje četrtine se je Gruzijcem uspelo vrniti v igro, izid prve pol ure pa je s trojko z velike razdalje z zvokom sirene postavil Giorgi Gamkrelidze (59:58).

Na začetku zadnje četrtine sta bila za prednost petih točk izza črte uspešna Ožbolt in Zoran Dragić. Odlično je bil v zadnjih desetih minutah razpoložen Ožbolt. S četrto trojko na tekmi je odgovoril na približanje Gruzije, nato pa še uspešno odigral v obrambi in tri minute pred koncem je Lakovič izza črte zadel za 73:65. Prednost so Slovenci mirno ohranili do konca tekme. Povsem ob koncu srečanja je prvič na prvenstvu priložnost dobil najmlajši v ekipi 18-letni Luka Rupnik.