Slovenija je prejšnje evropsko prvenstvo na Poljskem končala na 4. mestu, eden najzasluženjših za lep slovenski uspeh pa je bil Erazem Lorbek (na sliki), ki na svetovnem prvenstvu v Turčiji ni nastopil. Foto: EPA
Na zadnjem EP-ju je reprezentanco vodil Jure Zdovc, tokrat pa jo bo vodil Božidar Maljković. Foto: EPA

Deset evropskih predstavnic na lanskem svetovnem prvenstvu v Turčiji se je na Eurobasket uvrstilo neposredno in je tudi prvih deset nosilk žreba, po bobnih pa so razvrščene glede na uvrstitev prejšnjega evropskega prvenstva na Poljskem leta 2009. Tako so 1. nosilci aktualni evropski prvaki Španci, drugi so podprvaki Srbi, tretji Grki, Slovenci pa četrti. Ostalih 12 reprezentanc je razvrščenih glede na uvrstitve v kvalifikacijah za nastop na prvenstvu, ki so potekale med 2. in 29. avgustom lani. V 6. bobnu je prostor še za dva kvalifikanta iz dodatnih kvalifikacij (Finska, Madžarska, Portugalska), ki bosta znana 24. avgusta letos.

Za koš zgrešili kolajno
Na evropsko prvenstvo na Poljskem leta 2009 je slovenska reprezentanca odšla z velikimi apetiti, saj je hotela osvojiti tako želeno kolajno, a se je morala na koncu zadovoljiti s četrtim mestom. V predtekmovanju je pometla z reprezentancama Velike Britanije in Srbije, nato pa po podaljšku izgubila s Španijo. V drugem krogu je nato pritisnila na plin in z izjemnimi predstavami osvojila maksimalen izkupiček točk, ki jim je v četrtfinalu za nasprotnika prinesel Hrvaško. Ta se je borila do zadnjega atoma moči, a na koncu vendarle klonila s 67:65. V polfinalu so nato varovanci Jureta Zdovca po podaljšku izgubili s Srbi (96:92), v tekmi za 3. mesto pa še z Grki (57:56).