Pau Gasol je bil neustavljiv. Če je bilo treba, je zadeval tudi mete za tri točke. Foto: EPA
Dirk Nowitzki in Emir Preldzić
Dirk Nowitzki in Emir Preldzić sta se v zadnjih sekundah izmenjavala na črti prostih metov. Foto: Reuters
Tony Parker
Tony Parker je spet odlično vodil svojo ekipo. Če se bo Slovenija prebila v četrtfinale, utegne naleteti prav na Francijo. Foto: EPA

Španija je navdušila. Pau Gasol je v prvem polčasu dosegel 15 od svojih 26 točk, ravnotežje pa je vsaj približno držal le Duško Savanović (11 točk v prvih 20 minutah, od tega tri trojke). Z delnim izidom 14:0 na začetku drugega polčasa je Španija po atraktivnih akcijah povedla s 57:34.

V zadnji četrtini so se Srbi po nizu 13 zaporednih točk približali na 70:54, nato je Pau Gasol prekinil več kot triminutni španski strelski post in branilci naslova so spet začeli višati prednost. Marc Gasol je dosegel 20 točk in imel 10 skokov. Španija je skok dobila s 40:29.

Nowitzki miren s črte prostih metov
Nemčija je po zmagi nad Turčijo s 73:67 še v igri za četrtfinale. Zdelo se je, da bodo mirno pripeljali tekmo do konca, čeprav je imel Dirk Nowitzki štiri osebne napake, toda Turčija se je po štirih zaporednih točkah Ömerja Ašika (19 točk) približala na 64:62. Pomembno trojko je 51 sekund pred koncem dosegel Philipp Schwethelm, ki je v zadnji četrtini dosegel 11 točk, od tega tri trojke iz treh poskusov.

Toda napeto je bilo do zadnjih sekund. Emir Preldžić je s črte prostih metov Turke približal na 67:66. Sledile so taktične osebne napake. Nowitzki je 19 sekund pred koncem povišal prednost na 71:67 in nato še v obrambi ujel odbito žogo po zgrešenem metu Ilyasove. Za piko na i je Nowitzki zadel še dva prosta meta. Turki so zadeli le 5 trojk iz 17 poskusov, njihovi prosti meti so bili vsega 10/22, tako da jim ni pomagal niti dobljen skok (43:34).

De Colo dosegel 13 točk v zadnji četrtini
Francija je s 73:67 premagala gostiteljico turnirja Litvo in ostaja edina neporažena ekipa letošnjega EP-ja. V prvem polčasu je z agresivno obrambo ustavila litovske strelce, ki so zmogli le eno trojko iz šestih poskusov (Pocius), po osem točk sta pri Francozih dosegla Nando De Colo in Tony Parker. Litva si je privoščila že 9 točk zaostanka, nato pa prevzela pobudo in na začetku zadnje četrtine po točkah Lavrinoviča povedla z 48:43. Toda spet se je ustavilo v napadu.

Zadnjič je Litva vodila s 50:49, De Colo (21 točk, 13 v zadnji čertrtini) pa je takrat s trojko napovedal francoski šov. Pomagal mu je še Parker in razlika je dosegla 9 točk (57:66). V 39. minuti je Litva v nekaj sekundah dosegla pet točk, vključno s trojko Jasikevičiusa in ob zaostanku 62:66 je bilo spet marsikaj odprto. Toda Litvi s trojkami ni uspelo narediti preobrata, Parker pa je po protinapadu 40 sekund pred koncem odločil tekmo.