Ocena 4.6 od 41 glasov Ocenite to novico!
Nika Barič
Nika Barič je bila z 18 točkami najboljša strelka tekme. Foto: EPA
Sandra Piršič
Sandra Piršič (levo) v boju z Marielle Amant. Piršičeva je bila z 10 točkami najučinkovitejša pri Sloveniji v prvem polčasu. Foto: EPA

Praga - MMC RTV SLO, STA

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v premierni tekmi na evropskih prvenstvih pustila zelo dober vtis, saj je le z 68:70 klonila pred evropskimi podprvakinjami iz Francije.

Slovenke so nekoliko slabše začele tekmo. Francozinje so povedle s 7:0, nato pa je po petih minutah prvi točki za Slovenijo prispevala Teja Oblak. Uvodna četrtina se je končala z 18:9. Slovenija se je v nadaljevanju otresla treme, zaigrala je bolje in manjšala zaostanek za Francozinjami.

Slovenke ujele korak s Francozinjami
V 14. minuti je Eva Lisec izenačila na 21:21, tri minute pozneje pa je Sandra Piršič s prostih metov poskrbela za prvo slovensko vodstvo (26:25). Polčas se je končal z minimalno prednostjo Francije (34:33). Pri Sloveniji je Sandra Piršič dosegla deset točk.

Po treh četrtinah semafor kazal 48:48
Slovenke tudi v nadaljevanju niso popuščale. Resda so se Francozinje na začetku drugega polčasa odlepile na 40:33, a je temu sledil slovenski niz 9:0. Trojko za 42:40 je v 26. minuti zadela Nika Barič. Francoska selektorka je svoje varovanke poklicala k sebi. Po minuti odmora je Eva Lisec zaključila protinapad za 44:40. Tretja četrtina se je končala z 48:48, potem ko je enega od dveh prostih metov zadela Rebeka Abramovič.

Baričeva povlekla "slovenski voz"
Zadnji del so varovanke Damirja Grgića odlično odprle. Liščeva je prodrla za 52:50, Baričeva pa je dodala trojko za 55:50 v 32. minuti. Francozinje so imele ob agresivni slovenski obrambi precej težav. Baričeva je prodrla za najvišjo slovensko prednost +6 (57:51). Pri 59:57 je odgovornost spet prevzela Baričeva, ki je uspešno prodrla in zadela še prosti met za 62:57. Malo pozneje je Baričeva odgovorila na francosko trojko s še enim odličnim prodorom za 64:60. Do konca so ostale še tri minute.

Oblakova zgrešila trojko za zmago
V dramatični končnici je Slovenija zapravila vodstvo s 66:61. Francija je dobro minuto pred koncem povedla s 67:66, po novem zapravljenem napadu Slovenk (zgrešila je Oblakova) pa je Amantejeva 26 sekund pred konce zadela za 69:66. 11 sekund pred koncem je Evansova Slovenijo približala le na točko zaostanka (69:68). Skrela je nato zadela en prosti met (70:68), Slovenke pa so imele napad za izenačenje oziroma ob trojki celo za zmago. Dve sekundi pred sireno je s trojko poskusila Oblakova, a se je njen poskus odbil od obroča. Pri Sloveniji je bila z 18 točkami najučinkovitejša Nika Barič.

V prvi tekmi dneva je Grčija z 69:60 premagala branilke naslova Srbkinje. Slovenija se bo v soboto pomerila z Grkinjami.

Damir Grgić, selektor: "Ponosen sem na svojo dekleta in to fantastično publiko tu v Pragi. Danes je bilo lepo biti Slovenec na Češkem. Žal nismo zmagali, a dokazali smo, da smo zasluženo na evropskem prvenstvu. Mislim, da smo si zaslužili zmago, žal so o zmagovalcu odločale malenkosti. Morda dva, trije zgrešeni meti ... A dejstvo je, da je za nas odločilna tekma proti Grčiji v soboto in tedaj moramo pokazati pravi obraz."

Nika Barič: "Pred tekmo smo se dogovorile, da bomo ne glede na rezultat igrale do zadnje sekunde. Čeprav smo na začetku izgubljale že za enajst točk, so se zbrale, pričele igrati agresivno po celem igrišču in borbenost se je izplačala. Žal se nam na koncu ni izšlo, odločal je en met, ki ni zadel cilja. A dokazale smo, da lahko igramo proti vsem reprezentancam v Evropi, zato bomo naslednjo tekmo proti Grkinjam šle na vso moč in skušale zmagati. Vsaka čast navijačem na tribunam. Meni se je to zgodilo prvič v karieri, da je cela dvorana vseh 40 minut navijala za nas. Bilo je enkratno in res hvala vsem."

Izpade le zadnja reprezentanca
Sistem tekmovanja je tak, kot je bil nekoč že pri moških. 16 ekip je razdeljenih v štiri skupine po štiri reprezentance. Zmagovalka skupine se neposredno uvrsti v četrtfinale, drugo in tretjo ekipo pa čaka repasaž za četrtfinale. Cilj Slovenije je osvojiti najmanj tretje mesto.