Andrej Voroncevič je bil z 18 točkami in 11 skoki prvo ime šestega para osmine finala. Foto: EPA
Saša Kaun (Rusija)
Saša Kaun je z zabijanjem v 15. minuti poskrbel za prvo vodstvo Rusije. Foto: Reuters
Novozelandska "haka"
Novozelandci so pred začetkom dvoboja odplesali maorsko hako, ki naj bi Rusom nagnala strah v kosti. Foto: Reuters
Kevin Durant (ZDA)
Kevin Durant je prvi zvezdnik tokratne ameriške zasedbe v Carigradu. Takole je zabil za 5:0 v 1. minuti obračuna z Angolo. Foto: Reuters
Carlos Morais, Derrick Rose in Andre Iguodala
Angolci so pokazali nekaj všečnih potez, a proti sproščenim in razigranim Američanom preprosto niso bili dostojen tekmec. Foto: Reuters
Russel Westbrook
Russel Westbrook je bil s 4 točkami najslabši strelec ZDA, kjer so si igralci enakomerno razdelili tako strelsko kot igralsko breme. Največ - 21 minut - sta igrala Rose in Gordon, najmanj - 13 minut - pa Granger. Foto: EPA
Bob Elphinston in Yvan Mainini, stari in novi predsednik Fibe
Avstralec Bob Elphinston je takole simbolično predal žogo Francozu Yvanu Maininiju, ki je postal 11. predsednik Fibe. Foto: EPA
Rusi bodo izzvali Američane
Angola brez možnosti proti NBA-zvezdnikov

Dan potem, ko se je Slovenija veselila zgodovinskega preboja v četrtfinale, smo na SP-ju v Turčiji dobili tretji četrtfinalni par. ZDA se bodo v četrtkovem dvoboju pomerile z Rusijo, naslednico nekdanje večne tekmice Sovjetske zveze.

Ruska niza kaznovala slabosti "tall blacksov"
Rusijo je v eni slabših tekem prvenstva z 78:56 premagala Novo Zelandijo. V korist varovancev Davida Blatta sta odločili dve seriji 13:0 sredi obeh polčasov. "Tall Blackse" je pokopal slab met in serije napak, ki so dvignile Ruse. Pri zmagovalcih je izstopala nova okrepitev CSKA-ja Andrej Voroncevič, ki je večer zaključil z 18 točkami in 11 skoki, prav njegova blokada pa je naznanila preobrat v 2. četrtini.

Rusi pobegnili z "nesrečno" trinajstico
Prvi polčas je z 31:27 pripadel Rusom, ki so prvič povedli šele v 15. minuti. "Tall Blacksi" so odlično začeli in so hitro prešli v prednost z 9:2, nato je sledilo obdobje številnih napak in raztrgane igre na obeh straneh, kljub vsemu pa se je prednost Novozelandcev počasi topila. Ko sta Andrej Voroncevič in Sergej Monja zapored podelila nasprotnikom dve "banani", je pobuda prešla v roke Rusov, ki so z nizom 13:0 prešli v vodstvo z 29:21.

Za odličja v "hladno vojno"
V drugem delu so Rusi znova zrežirali serijo 13:0, s katero so si priborili odločilno prednost, katere niso več izpustili iz rok. Slab met in prenizki centri sta bili previsoki oviri za Novozelandce, medtem ko so na drugi strani uspevali Voroncevič, Pankrašev in Monja, ki so v pravih trenutkih zadevali tako z razdalje kot izpod koša. Ob koncu so "kiviji" poskušali s hitrim zaključevanjem napadov, a so bile njihove roke premalo natančne za kakšen čudežen zasuk. Novozelandce čaka zdaj pot domov, Ruse pa obračun z Američani!

S trojkami in skoki razbili Afričane
Trojka Chaunceyja Billupsa po 17 sekundah igre in zabijanje Kevina Duranta pol minute kasneje sta nakazala, kako se bo razpletel prvi ponedeljkov izločilni boj na SP-ju v Turčiji. ZDA so proti Angoli poskrbele za največjo razliko na letošnjem turnirju.

Maloštevilni gledalci v dvorani Sinan Erdem so videli enosmerni promet in ekshibicijo igralcev iz domovine košarke, ki so na celotni tekmi zadeli kar 18 trojk in to s 47-odstotno uspešnostjo. Angolci nespornim favoritom dvoboja niso bili kos, kar poleg izida, ki je rastel do samega konca tekme, razkriva tudi razlika v skoku - 48:23. Kljub temu so Angolci občasno s kakšno potezo pokazali, zakaj so prva afriška košarkarska velesila.

Brez dvoma o zmagovalcu
ZDA so hitro pokazale, da vprašanja o zmagovalcu takorekoč ni. Prvo četrtino so varovanci Mikeja Krzyzewskega dobili za 20 točk (33:13). Američani so prvi polčas dobile s 65:38. V tem delu je pričakovano blestel Kevin Durant, ki je že do odmora zbral 17 točk in 5 skokov, nakar je najboljši strelec minule sezone v Ligi NBA dobil zaslužen počitek.

Na drugi strani je bil pri afriških prvakih z 21 točkami najučinkovitejši Joaquim Gomes, ki je zaradi ameriške rotacije postal tudi najboljši strelec srečanja, saj je pri zmagovalcih največ točk zbral Billups (19).

Francoz Mainini novi predsednik Fibe
Mednarodna košarkarska zveza je na kongresu v Carigradu, ki je potekal ob robu svetovnega prvenstva v košarki, izvolila novega predsednika. Avstralca Boba Elphinstona je zamenjal 65-letni Francoz Yvan Mainini, ki je bil izvoljen s štiriletnim mandatom.
Dosedanji predsednik Košarkarske zveze Francije Mainini, sicer nekdanji mednarodni košarkarski sodnik, je bil edini kandidat za mesto predsednika Fibe.