Lakersi so šestnajstič v zgodovini kluba osvojili naslov prvakov v Ligi NBA. Za Bostonom zaostajajo le še za en naslov. Foto: EPA
Saša Vujačič, Kobe Bryant, Ron Artest
Saša Vujačič je osvojil drugi prstan. Njegova prosta meta sta bila vredna zlata. Lani Mariborčan v finalu ni dosegel niti točke, tokrat pa je zaigral precej bolje. Največje priznanje zanj je, da mu je najboljši trener na svetu zaupal v ključnem trenutku. Foto: EPA
Bill Russell in Kobe Bryant
Bill Russell je predal pokal za MVP-ja finala Kobeju Bryantu. 31-letni zvezdnik je drugič zapored prejel ta laskavi naslov. Foto: EPA
Lou Adler, Jack Nicholson in Kevin Garnett
Kevin Garnett je skušal rešiti žogo na začetku druge četrtine. Poletel je med gledalce, nazaj na noge mu je pomagal legendarni navijač Lakersov Jack Nicholson. Njegov prijatelj Lou Adler (levo) je le nemo opazoval razburljivo dogajanje. Foto: EPA
Phil Jackson in Ron Artest
Phil Jackson je čestital Ronu Artestu, ki je bil izjemen v ključnih trenutkih. Poleti je prišel iz Houstona in končno je dobil tako želeni prstan. Foto: EPA
Kobe Bryant
Kobe Bryant je takole proslavljal ob zvoke sirene. Na zadnji tekmi mu met ni stekel, a v zadnji četrtini se je zbral. Foto: EPA
Derek Fisher in Kobe Bryant
Derek Fisher in Kobe Bryant sta velika prijatelja. Oba sta skupaj osvojila pet naslovov (2002-02, 2009 in 2010). Ko je šlo Lakersom vse narobe, je "Fish" umiril ekipo. Dal je ključna navodila pred zadnjimi 12 minutami. Po njegovi trojki sredi zadnje četrtine se je tekma obrnila. Foto: EPA
Glen Davis, Doc Rivers
Doc Rivers je odlično vodil Boston. Poleg Phila Jacksona velja za najboljšega trenerja lige. Foto: EPA

V epski seriji dveh največjih dinastij lige, kjer so se spisale mnoge legendarne zgodbe, je tudi zadnja tekma postregla z dramatičnim razpletom. Celticsi so vodili večji del tekme, v zadnji četrtini (30:22) pa je Lakersom uspel izjemen preobrat. Ko se je tekma odločala, v napetih zadnjih sekundah, je trener Phil Jackson v igro poslal Sašo Vujačiča. "The Machine" je 11 sekund pred koncem hladnokrvno zadel dva prosta meta, Rajon Rondo je zgrešil met z tri, Pau Gasol je ujel žogo in popolna evforija v Staples Centru ob 16. naslovu (vsi so ga poimenovali "Sweet sixteen") se je začela.

Kobe zgrešil kar 18 metov
Nervoza je naredila svoje. Lakersi so iz igre metali le 32,5 odstotno (27/83), zgrešili so 16 poskusov za tri točke in kar 12 prostih metov (25/37). Gladko so dobili skok (53:40), še posebej je bila izrazita premoč v skokih v napadu (23:8). Kobe Bryant je dosegel 23 točk ob obupnem metu iz igre (6/24). Zgrešil je tudi štiri proste mete, a v zadnji četrtini je bil natančen, ujel je kar 15 žog. Najboljši igralec zadnje tekme je bil Ron Artest, ki je dosegel 20 točk, 5 skokov, ukradel je pet žog in odlično pokrival Paula Pierca (18 točk).

"Imam en naslov več od Shaqa!"
Legendarni center Bill Russell, enajstkratni prvak lige z Bostonom, je podelil nagrado za najkoristnejšega igralca finala (imenuje po njem) Bryantu. "To je najbolj sladek naslov. Vedno je najslajše premagati Celticse, celo serijo sem skušal poudarjati, da ta zgodovina teh dvobojev ni tako pomembna. V resnici seveda je, še posebej, če jo spišeš sam. Gledal sem tekme tega rivalstva, navijači Lakersov so trpeli, jaz tudi ... Brez Gasola nam ne bi uspelo. Danes sem si preveč želel zmagati, zato mi ni šlo. Phil Jackson ve, da si ga zelo želim videti na klopi tudi naslednje leto. Lahko gremo po tretji zaporedni naslov," je povedal Kobe, ki se je na zapisnikarski mizi veselil petega naslova. Na novinarsko konferenco je pripeljal obe hčerkici in sproščeno kramljal s sedmo silo. Vsa napetost z obraza je izginila, odgovori niso bili več kratki.
Bryant pohvalil Vujačiča
"Jaz ničesar ne pozabim. Imam en naslov več od Shaqa! Manjka mi še en do Michaela Jordana," je dodal Bryant, ki je našel pohvalne besede tudi za Vujačiča: "Ko se tekma odloča, mu bi takoj podal žogo, on mi je kot brat. Ko je metal oba prosta meta, je dvorana obmolknila, vrhunsko se je zbral." Bryant je še priznal, da ima velike težave s poškodbo kolena in prsta, zdelala ga je tudi utrujenost.
Sladko maščevanje za poraz natanko pred dvema letoma
Lakersi, ki so v finalu zaostajali z 2:3 v zmagah, so prvič premagali Celticse na sedmi tekmi. V letih 1962, 1966, 1969 in 1984 je bil boljši Boston. Za zdajšnjo generacijo je bil najbolj grenak poraz v finalu leta 2008, ko so Celticsi šesto tekmo finala 17. junija v TD Gardnu dobili kar s 131:92. Navijači Bostona so nato avtobus Lakersov obmetavali s kamenjem. Tega igralci Lakersov niso pozabili, zdaj jim je uspelo sladko maščevanje. Šampanjec je v garderobi tekel v potokih, to je bil peti naslov v zadnjih desetih letih in prvo slavje v Staples Centru po 19. juniju 2000. Takrat so Lakersi s 4:2 v zmagah ugnali Indiano.
Izjemen začetek Celticsov
Staples Center je pokal po šivih že uro pred tekmo, dvorano so zgradili leta 1999, a tako pomembne tekme še ni gostila. V zraku je bila tista posebna napetost. Himno je znova zapela Christina Aguilera, ki je prinesla srečo Lakersom že na šestem srečanju (89:67). Fisher je odprl tekmo s trojko, a je s štirimi točkami odgovoril Rasheed Wallace, ki je v začetni peterki zamenjal poškodovanega Kendricka Perkinsa (v 7. minuti šeste tekme si je poškodoval koleno, tekmo je spremljal v obleki na klopi). Celticsi so uvodno četrtino zaključili z delnim izidom 11:4, rezervist Glen Davis je prispeval šest točk. Po 12 minutah so gostje vodili s 23:14.
Kobe je imel črn dan
Bryantu met nikakor ni stekel, obramba Bostona je bila granitna. Na začetku druge četrtine Celticsi kar pet minut niso dosegli točke in Lakersi so s serijo 11:0 prevzeli vodstvo (25:23), razigral se je Artest. Pierce je odgovoril s štirimi prostimi meti in trojko. Na odmor so odšli gostje s prednostjo šestih točk (34:40).
Boston vodil že za 13 točk
Tudi odmor ni prinesel spremembe na igrišču. Kobe nikakor ni mogel naravnati roke, Kevin Garnett in Rondo pa sta poskrbela za delni izid 9:2. Na semaforju je po štirih minutah nadaljevanja pisalo 36:49, Jackson je vzel minuto odmora, dvorana pa je bila vse bolj tiha. Veliki dolžnik finala Lamar Odom je nanizal šest točk in Lakersi so se do konca tretje četrtine približali (53:57).
Ključni trojki Fisherja in Artesta
Nervoza na obeh straneh je bil izjemna. Ray Allen je naredil prekršek nad Bryantom pri metu za tri točke. Kobe je s tremi prostimi meti ujel priključek (58:59). Šest minut pred koncem je Gasol podal do Dereka Fisherja, ki je z izjemno trojko izid poravnal (64:64). Obramba Lakesov je grizla do konca, Rondo, Pierce in Allen niso bili natančni. Bryant pa je končno zadel met iz igre in dodal še tri proste mete (70:64). Gasol je minuto in pol pred koncem dosegel izjemno pomemben koš z bližine (76:70). Wallace je odgovoril s trojko, a je bil na drugi strani izza črte natančen Artest. Ray Allen je z leve strani znižal na 79:76, do konca je ostalo še 51 sekund. Bryant je zadel dva prosta meta, a je Rondo ujel odbito žogo po zgrešenem metu Raya Allena, stekel nazaj in zadel za tri (81:79). Jackson je namesto Artesta v igro poslal Vujačiča. Ray Allen je nad njim naredil prekšek in Mariborčan je z dvema prostima metoma postavil končni izid. Rondo je zgrešil trojko iz nemogočega položaja in slavje na parketu se je začelo.

Jackson se bo odločil v enem tednu
"Ne vem, če bi danes zmagali brez teh navijačev. Vedno sem govoril, da se lahko vrnemo. Morali smo dobiti skok. O nadaljevanju trenerske kariere se bom odločil v enem tednu," je povedal Jackson, ki je osvojil že enajsti prstan na trenerski klopi - absolutni rekord.
"Uspelo nam je. Na zadnji tekmi nam šli šlo vse po načrtih, a šteje le zmaga. Odsotnost Kendricka Perkinsa je bila celo prednost za njih, saj je Rasheed Wallace bolj talentiran igralec. Zadel je nekaj pomembnih metov, na koncu tudi izjemno trojko. Zame je vsak naslov pomemben, tokrat ne čutim nobene razlike zaradi zmage nad Bostonom, nasprotnik ni pomemben. Bolj čustven je bil le prvi naslov s Chicagom. Odigrali smo 114 tekem, veliko igralcev je bilo poškodovanih, ni nam bilo lahko.
MVP sedme tekme je bil vsekakor Artest," je še dodal Jackson, ki je bil tudi po koncu tekme zelo miren. "Zen Masterja" zares nič ne spravi s tira.
"Fish": Poraz 2008 nas je izučil
"Trojka v zadnji četrtini je še bolj sladka od tistega koša v San Antoinu štiri desetinke pred koncem. Takrat nismo osvojili naslova in celo poletje je bilo težko, letos pa smo ga. Poraz pred dvema letoma nas je izučil, morali smo izboljšati obrambo. Doživeti moraš veliko razočaranje, da znaš nato res ceniti naslov. Od prihoda Gasola se je vse spremenilo. Celo tekmo smo bili preveč napeti, malce smo se sprostili šele v zadnji četrtini," je bil zadovoljen Fisher, ki je prav tako osvojil že četrti prstan.

V Bostonu se obetajo spremembe
Na novinarski konferenci se je veliko govorilo o spremembah v ekipi Celticsov. Wallace je verjetno odigral zadnjo tekmo v karieri, tudi prihodnost trenerja Doca Riversa še ni jasna. "Fisher je zadel trojko v ključnem trenutku, potem je bil natančen še Artest. To je odločilo. V zadnji četrtini smo dopustili 30 točk, kar je absolutno preveč. Naša začetna peterka še vedno ni izgubila serije. Res škoda, da Perkins ni igral. Ta ekipa je zares neverjetna. Doživel sem res nepozabne trenutke. Vprašanje je, kako bo ekipa izgledala v naslednji sezoni. Počakal bom z odločitvijo o naslednji sezoni. Fantje jokajo v garderobi, zdaj ni čas za pomembne odločitve," je povedal Rivers, ki je bil branilec New Yorka leta 1994. Knicksi so takrat v finalu vodili proti Houstonu s 3:2, nato pa so Rocketsi uspeli dobiti obe domači tekmi.

Obeta se vroče poletje
Letošnji finale je bil res za sladokusce. Boston je imel nekaj neverjetnih trenutkov (osem trojk Raya Allena na drugi tekmi, vragolije "Big Babyja" Davisa in Nata Robinsona na četrti tekmi, odlična predstava Pierca na peti tekmi). Napeta serija se je končala z izjemno sedmo tekmo najboljših ekip vseh časov, ki sta skupaj osvojili 33 naslovov.
Parada v ponedeljek, "draft" v četrtek
Velika parada šampionov bo v ponedeljek, lani se je na ulicah Los Angelesa zbralo 95.000 gledalcev. V četrtek bo na sporedu nabor igralcev v New Yorku, 1. julija pa se začne podpisovanje pogodb s prostimi igralci. Zelo veliko bo odvisno od tega, kje bodo pristali zvezdniki lige (LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh, Ray Allen, Amare Stoudemire, Carlos Boozer, Dirk Nowitzki, Jao Ming, Joe Johnson ...).

Finale, sedma tekma:
LA LAKERS
- Boston 4:3
83:79 (14:23, 20:17, 19:17, 30:22)
Bryant 23 (met iz igre: 6/24) in 15 skokov, Artest 20, Gasol 19 in 18 skokov, Fisher 10, Odom 7, Bynum 2, Vujačič 2 (met iz igre: 0/2), skok in 2 osebni napaki v 4:41 igre; Pierce 18 (met: 5/15) in 10 skokov, Garnett 17, Rondo 14 in 10 podaj, R. Allen 13, Wallace 11, Davis 6.

Stanje v zmagah je v odebeljenem tisku. Igrali so na štiri zmage.