Josip Iličić ne more biti zadovoljen s statusom, ki ga ima v zadnjih tednih pri Fiorentini. Foto: EPA
Boštjan Cesar
Boštjan Cesar se je v soboto prvič po 24. septembru znašel na zelenici v italijanskem prvenstvu. Foto: EPA

Kranjčan je po sijajno odigranih tekmah proti Slovaški in Angliji od 23. oktobra do 18. decembra v italijanskem prvenstvu nanizal devet zaporednih srečanj v začetni enajsterici Fiorentine, v zadnjem mesecu pa je igral le dobrih deset minut prejšnjo nedeljo proti Juventusu. Najprej ga zaradi gripe proti Napoliju ni bilo v ekipi, tekma v Pescari je bila preložena zaradi snega, v soboto na gostovanju v Veroni pri Chievu pa je ostal na klopi.

To se mu je zgodilo prvič po 5. krogu, v prvem delu sezone pa je manjkal le še na prvi tekmi po oktobrski reprezentančni akciji, s katere se je vrnil poškodovan. Tudi na pokalnem srečanju proti Chievu pred dvema tednoma je na zelenico prišel šele v 78. minuti.

Na zadnji odigrani tekmi v prvi postavi je bil pred mesecem dni ob porazu proti Laziu s 3:1 najslabše ocenjeni igralec srečanja, potem ko je v 48. minuti pri izidu 2:0 zapravil 11-metrovko.
"Sezone ni začel s takšno učinkovitostjo kot lani. Ko ti nekaj ne uspeva, se zaupanje vase in odločnost zmanjšata. Moramo mu pomagati. Trenutno ni na najvišji ravni, a je igralec, ki ostaja zelo pomemben za nas," je na ponedeljkovi novinarski konferenci o Iličiću povedal trener Paulo Sousa.
Navdušuje 19-letni Federico Chiesa
Ko je igral, je v tej sezoni večinoma dobival priložnost za napadalcem oziroma napadalcema, nekaj srečanj pa je odigral tudi v napadu. Na zadnjih dveh tekmah se je Sousa odločil za sistem 3-4-2-1, pri čemer sta za napadalcem (Nikolo Kalinićem oziroma Khoumo Babacarjem) igrala Federico Bernardeschi in Borja Valero. Ta ima zdaj napadalnejšo vlogo, v vezni vrsti pa na desnem krilu navdušuje komaj 19-letni Federico Chiesa, sin nekdanjega golgeterja Enrica Chiese. V soboto je proti Chievu dosegel prvi zadetek v italijanskem prvenstvu, ko je v 94. minuti postavil končni izid 0:3.

Fiorentina je vključno s pokalom tako leto 2017 odprla s tremi zaporednimi zmagami, medtem ko so nogometaši Chieva v zadnjem mesecu vselej zapuščali zelenico s sklonjenimi glavami. Po vrsti so bili boljši Roma, Atalanta, Inter in dvakrat Fiorentina. Moštvo iz Firenc čaka nova preizkušnja že v torek, ko bo v četrtfinalu pokala gostovalo pri Napoliju.
Birsa pred podaljšanjem pogodbe s Chievom
Prestop Valterja Birse na Kitajsko, o čemer smo pisali prejšnji teden, se nazadnje ni uresničil. Ponudba prvoligaša Changchun Yataia, ki je za Birso Chievu ponujal pet milijonov evrov, ni zadovoljila kluba iz Verone, čeprav je slovenski reprezentant po poročanju medijev privolil v selitev v Azijo, kjer naj bi zaslužil po tri milijone evrov na sezono. Zdaj se mu obeta podaljšanje pogodbe s Chievom do leta 2019.

vso tekmo (6,7)

v 40' - 5. karton, 1 strel, podaje 34/40 (85 %), 6 dobljenih skokov, 3 dobljeni dvoboji, v ligi igral prvič po 24. septembru

Bursaspor - Adanaspor 0:1

78' (0:0) (5,9)debi v dresu Bursasporja, podaje 3/4
Miha Mevlja
Rostov (RUS)*zimski premor* -7. mesto v Premier ligi, nadaljevanje 4. marca
Miral SamardžićAkhisar Belediyespor (TUR)

Akhisar Belediyespor - Kayserispor 0:0

/na klopi
Gregor SikošekLuka Koper (SLO)*zimski premor* -6. mesto v PLTS, nadaljevanje 25. februarja

VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Fiorentina 0:3 vso tekmo (6,8) v 17' - 3. karton, 2 strela, podaje 43/52 (83 %), 3 dobljeni dvoboji
Matic ČrnicRijeka (HRV)*zimski premor*-1. mesto v HNL, nadaljevanje 19. februarja
Kevin KamplBayer Leverkusen (NEM)

Bayer Leverkusen - Hertha 3:1

vso tekmo (7,5)

podaja za 3:1 v 88' - 2. podaja, brez strela, podaje 70/80 (88 %)

Rene KrhinGranada (ŠPA)

Espanyol - Granada 3:1

77' (3:1) (6,4)

1 strel, podaje 17/21 (81 %), 4 dobljeni skoki, igral prvič po 1. oktobru

Rok KronaveterOlimpija (SLO)*zimski premor* -2. mesto v PLTS, nadaljevanje 25. februarja
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Sampdoria 1:0 vso tekmo (6,4)
najslabše ocenjeni igralec Atalante, v 74' - 3. karton, brez strela, podaje 29/34 (85 %), 3 dobljeni skoki