Nogometna tekma med Brazilijo in Nemčijo je bil najbolj komentiran dogodek na Twitterju vseh časov. Med tekmo je bilo o dogajanju v Belo Horizonteju objavljenih kar 35,6 milijona tvitov. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
3x3 po brazilsko: trije goli Nemcev v treh minutah
Kako so na Copacabani spremljali polfinale?
Brazilci pozabili na Müllerja, sledila je kazen za 0:1

Poleg predvolilnih soočanj je v tem tednu v slovenski tvitosferi najbolj odmevalo svetovno prvenstvo v nogometu, natančneje polfinalna obračuna. Vrhunec je nastopil v prvem polčasu prve polfinalne tekme med Brazilijo in Nemčijo, ko je padlo kar pet zadetkov, plaz tvitov se je nadaljeval tudi v nadaljevanju, ko so gledalci v Belo Horizonteju videli še tri zadetke.

Tudi dan pozneje so slovenski tviteraši budno spremljali dogajanje na drugi polfinalni tekmi med Argentino in Nizozemsko, ki se je končala z zmago 'gavčev' po izvajanju 11-metrovk.

Polom, katastrofa, vesoljni potop ...

Brazilci so polfinalni obračun začeli samozavestno, po prvem zadetku Thomasa Müllerja pa se je njihova igra - zlasti v obrambi - sesula kot hišica iz kart. Za 2:0 so domači dovolili Kloseju, da je po podaji Tonija Kroosa prišel do drugega strela, potem ko je vratar Cesar njegovega prvega še ubranil, 36-letni veteran pa je v drugem poskusu zadel in prišel do svojega zgodovinskega 16. zadetka na SP. Sledilo je pet minut, ki jih bodo nemški nogometaši in navijači opevali kot zgodovinske, Brazilci pa bi jih najraje izbrisali iz nacionalnega spomina. Nemci so popolnoma razbito obrambo Brazilije do konca osmešili, za tretji gol je bil popolnoma sam na robu kazenskega prostora Kroos, za 4:0 le minuto pozneje pa sta zanko v kazenskem prostoru spletla podajalec Sami Khedira in strelec Kroos.

Nemci so se v nadaljevanju nekoliko sprostili

Brazilija je bila v šoku, Nemčija pa v naletu. In rezultat takšnega razmerja moči na igrišču je bil še peti zadetek Nemčije v 29. minuti. Tokrat sta bila v glavni vlogi Mesut Özil in Khedira, ta pa je hladnokrvno poskrbel za šokanten rezultat - 5:0 že v 29. minuti polfinala svetovnega prvenstva. Tekme je bilo tako pravzaprav konec že kakšno uro pred zadnjim sodnikovim žvižgom. Nemci so se zadovoljili z visokim vodstvom in so tekmecem dovolili, da so nekoliko zadihali, a kakšne nevarne akcije možje v rumenem niso pokazali (v prvem polčasu je bilo razmerje strelov 10-1).

Potem ko so Brazilci zapravili nekaj priložnosti za vsaj častni gol, so Nemci udarili še šestič, po natančni podaji Lahma je v 68. minuti zadel še Andre Schürrle, ki je deset minut pred tem zamenjal Kloseja. Ni pa se zadovoljil samo z enim, saj je v 79. minuti z izjemno natančnim strelom, po katerem se je žoga odbila od prečke v gol, poskrbel že za 7:0. V zadnji minuti je domačim le uspelo spraviti žogo za hrbet Neuerja, kozmetični popravek izida je dosegel Oscar.

Drugi polfinale popolnoma drugačen

Tekma med Nizozemsko in Argentino v sredo je bila popolnoma drugačna od strelskih vaj Nemčije v Belo Horizonteju. Ekipi nista popolnoma nič tvegali, osredotočili sta se na trdno obrambo, začetno otipavanje, v katerem si nihče ni priigral niti ene polpriložnosti, je trajalo kar deset minut, šele v 12. minuti je Wesley Sneijder prvič poskusil s strelom, a je žoga končala daleč od vrat Sergia Romera. V zapiranju igre so bili še posebej uspešni Nizozemci, saj so večinoma že daleč od kazenskega prostora onemogočili Messija - edino nevarnejšo akcijo je imel prvi zvezdnik modro-belih po prostem strelu v 14. minuti, po katerem pa je bil na pravem mestu vratar Jasper Cillessen -, pa tudi drugi argentinski napadalci so bili večinoma brez možnosti, da bi pokazali svoje znanje.

Krul tokrat ni dobil priložnosti

Skoraj nič se ni spremenilo v nadaljevanju tekme, ekipi sta še naprej vzdrževali status quo iz prvega dela. Le de Jong vendarle ni zdržal do konca, že v 62. minuti ga je zamenjal Jordy Clasie. K umirjanju igre sta prispevala še močan naliv in razmočeno igrišče, če pa se je že kateri od nogometašev znašel v obetavni akciji, so sodniki pokazali prepovedan položaj. Na najlepšo priložnost so ljubitelji nogometa po svetu morali čakati vse do sodnikovega dodatka, ko po prodoru Arjen Robben v kazenskem prostoru, ampak nevarno meril, njegov strel pa je v zadnjem trenutku blokiral Javier Mascherano. V podaljšku je nato omagal tudi van Persie (zamenjal ga je Klaas-Jan Huntelaar) in jasno je bilo, da rezervni vratar Tim Krul tokrat ne bo mogel ponoviti predstave s tekme s Kostariko.

Romero zablestel v argentinskih vratih

Pri enajstmetrovkah so se Nizozemcem zašibila kolena; vratar Romero je ubranil strela Ronu Vlaarju in Sneijderju, na drugi strani pa so bili natančni vsi štirje, Messi, Garay, Aguero in Maxi Rodriguez, ter tako poskrbeli za veliko slavje navijačev v modro-belem. Poraženca polfinalnih obračunov se bosta v soboto v Brasilii pomerila za tolažilno nagrado in končno tretje mesto na SP, medtem ko bo veliki finale - brez Brazilije - na sloviti Maracani v nedeljo ob 21. uri.