Josip Iličić je bil daleč najbolje ocenjeni nogometaš na sredini tekmi Atalanta - Crotone. Foto: EPA

Ne vem, ali sem kaj spremenil v primerjavi s prejšnjo sezono. Morda to, da sem pred letošnjim prvenstvom odigral več tekem. Ko ti gre dobro, postaneš bolj samozavesten in vse je precej laže. Vidiš priložnosti, ki jih zaradi pomanjkanja samozavesti prej nisi.

Benjamin Verbič
Benjamin Verbič blesti v danskem prvenstvu. Foto: EPA
Jan Oblak
Jan Oblak je takole ubranil 11-metrovko Aritzu Adurizu. Foto: EPA

29-letnik, ki je pred začetkom letošnje sezone iz Fiorentine prestopil v Atalanto, je nase opozoril sredi tedna, ko je na tekmi Serie A prispeval levji delež k visoki zmagi nad Crotonejem (5:1). Že v 5. minuti srečanja je podal za vodilni zadetek Andree Petagne, ko je napadalca z uporabnim predložkom zaposlil z desne strani. Nato se je med strelce vpisal še sam.

V izjemni akciji je preigral tri gostujoče branilce, nato pa z natančno odmerjenim diagonalnim strelom zadel malo mrežico za vodstvo s 3:0. Izjemnega večera slovenskega reprezentanta s tem še ni bilo konec, v nadaljevanju se je izkazal s podajo še za četrti gol Atalante - zadel je Alejandro Gomez. Jasmin Kurtić si je tekmo ogledal s klopi.

Dobro predstavo je nato Iličić pokazal še v nedeljo na tekmi proti nekdanjemu klubu v Firencah. 'Jojo' je po uri igre, ko je Atalanta proti Fiorentini zaostajala z 1:0, svoji ekipi priigral strel z bele točke, a je bil z 11 metrov nato neuspešen Gomez - natančneje, vratar Marco Sportiello je uganil njegovo namero.

Kako huda je poškodba?
Iličić je moral iz igre v 71. minuti, ko si je poškodoval desni gleženj. V eni izmed napadalnih akcij Atalante mu je brez žoge spodrsnilo na mokri zelenici v kazenskem prostoru, ko se je odkrival soigralcem oziroma iskal čim boljši položaj. Obležal je na tleh in zahteval menjavo, ker ni mogel nadaljevati. Tudi po koncu tekme je potreboval pomoč nekoga iz vodstva kluba, da je lahko na eni nogi "odskakljal" v slačilnico.

Kako huda je poškodba, za zdaj še ni znano. Atalanta bo v četrtek v Evropski ligi gostovala v Lyonu, v nedeljo pa bo gostila Juventus. Čez teden dni se bo na Brdu pred nadaljevanjem kvalifikacij za SP zbrala slovenska reprezentanca, velik hendikep pa bi bil, če bi morala v boj z Anglijo in Škotsko brez Iličića.

Kurtić je igral do 51. minute, ko ga je zamenjal Andreas Cornelius. Atalanta je izid izenačila v zadnjih sekundah tekme (v 94. minuti je zadel Remo Freuler).

Verbič tlakoval pot do visoke zmage
V izjemni formi je trenutno tudi Benjamin Verbič, ki je svojemu Köbenhavnu v danskem prvenstvu znatno pomagal do visoke zmage nad Silkeborgom (4:0). 23-letni Celjan je gostitelje najprej popeljal v vodstvo, nato ga je nekaj minut pozneje še podvojil! Mreža se je prvič zatresla v 22. minuti, ko je po predložku Petra Ankersena povsem neovirano z glavo premagal nemočnega vratarja Thomasa Norgaarda, v 28. minuti je po podaji Nicolaia Boilesena z leve strani zadel še z desnico. Do konca tekme sta se med strelce vpisala še Andrija Pavlović in Rasmus Falk. "Ne vem, ali sem kaj spremenil v primerjavi s prejšnjo sezono. Morda to, da sem pred letošnjim prvenstvom odigral več tekem. Ko ti gre dobro, postaneš bolj samozavesten in vse je precej laže. Vidiš priložnosti, ki jih zaradi pomanjkanja samozavesti prej nisi," je za danski bold.dk povedal slovenski reprezentant, eden najboljših posameznikov Köbenhavna v letošnji sezoni.

Oblak preprečil slavje Aduriza
Nad še enim slovenskih reprezentantom so zadovoljni tudi v Madridu, in sicer pri Atleticu, kjer med vratnicama blesti Jan Oblak. Ta z obrambami para živce napadalcem nasprotnih ekip, v 5. krogu španskega prvenstva se je na tekmi v Bilbau (1:2) izkazal tudi z ubranjeno 11-metrovko, ko je strel z bele točke s sijajno parado odbil Aritzu Adurizu. Žogo je iz svoje mreže pobral le v 92. minuti tekme.

Pregled iger slovenskih reprezentantov v preteklem tednu

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmi s Slovaško in Litvo (24)

vso tekmo (6,0)

na tekmi proti Romi nemočen ob štirih prejetih zadetkih, dvakrat ga je premagal soigralec, dvakrat je žogi v mrežo po strelu Edina Džeka preprečil okvir vrat;

vso tekmo (6,7)

na tekmi v Bilbau ubranjena 11-metrovka, šest obramb, po Antoinu Griezmannu drugi najbolje ocenjeni posameznik Madridčanov;

/

Antonio Delamea MlinarNew England Revolution (ZDA)New England - Toronto 2:1vso tekmo (7,3)dva dobljena zračna dvoboja, dve odvzeti žogi, 87-odstotna uspešnost podaj
Bojan JokićUfa (RUS)

Ufa - Arsenal Tula 1:0

vso tekmo (6,8)

igral na levem krilu, dva dobljena zračna dvoboja, odvzeta žoga, dve izbiti žogi

Miha Mevlja
Zenit (RUS)

Krasnodar - Zenit 0:2

vso tekmo (7,2)

po slabem debiju za Zenit (bil je najslabše ocenjeni igralec iz začetne enajsterice), tokrat boljša predstava, tri dobljeni zračni dvoboji, en strel na gol

Nejc SkubicKonyaspor (TUR)Konyaspor - Akhisar Belediyespor 2:0vso tekmo (6,5)

Valter BirsaChievo (ITA)

84' (1:1) (6,7);

76' (0:1) (7,1)

igral do 86. minute, ko ga je na zelenici zamenjal Luca Garritano, dva strela proti golu, dve izgubljeni žogi;

igral do 76. minute, ko ga je na zelenici zamenjal Luca Garritano, dva strela proti golu

Damjan BoharMaribor (SLO)

na klopi

/

Kevin KamplLeipzig (NEM)Leipzig - Eintracht 2:1izven ekipepoškodovan
Rene KrhinNantes (FRA)

Strasbourg - Nantes 1:2

80' (1:2) (6,1)

krstni nastop v dresu Nantesa, za katerega je odigral zadnjih deset minut rednega dela srečanja, potem ko je na zelenici zamenjal Adriena Thomassona

Jasmin KurtićAtalanta (ITA)

Atalanta - Crotone 5:1;

Fiorentina - Atalanta 1:1

na klopi;
51' (1:0) (6,5)

dva strela proti golu, podaje 16/25 (64 %), dve izgubljeni žogi

Rajko RotmanGöztepe (TUR)Sivasspor - Göztepe 2:3vso tekmo (6,8)podaje 63/68 (93 %)
Benjamin VerbičKöbenhavn (DAN)

Köbenhavn - Silkeborg 4:0

dva zadetka v prvem polčasu, najboljši posameznik v ekipi Köbenhavna, ki je tekmo gladko dobil

Amedej Vetrih
Domžale (SLO)

Domžale - Rudar Velenje 0:1

84' (0:1)

igral do 84. minute, ko ga je na zelenici zamenjal Alen Ožbolt

NAPADALCI (3)
Josip IličićAtalanta (ITA)

vso tekmo (9,5);

71' (1:0) (7,1)

daleč najboljši igralec na tekmi, podal za prvi zadetek Andree Petagne in za četrti zadetek Alejandra Gomeza, med strelce se je v 38. minuti tekme vpisal tudi sam;

v 60. minuti Atalanti priigral strel z bele točke za izenačenje na 1:1, ki ga je zapravil Alejandro Gomez (vratar Marco Sportiello je uganil njegovo namero), igral do 71. minute, ko ga je zamenjal Ricardo Orsolini

Tim MatavžVitesse (NIZ)Ajax - Vitesse 1:2vso tekmo (7,1)

podaja za zmagoviti zadetek Milota Rashice v Amsterdamu, en strel na gol, sedem dobljenih zračnih dvobojev, pet izgubljenih žog

Andraž ŠporarArminia Bielefeld (NEM II)

Dynamo Dresden - Arminia 0:2;

Arminia - Heidenheim 1:1

izven ekipe

/;

/

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 17 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.